| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Wsparcie finansowe na inwestycje realizowane przez przedsiębiorców

Wsparcie finansowe na inwestycje realizowane przez przedsiębiorców

W zależności od regionu przedsiębiorcy mogą dostać różne dotacje na taką samą inwestycję. Rekordowo niskie dotacje - około 100 tys. zł - wstępnie zaproponowało firmom z województwa mazowieckiego. Także przedsiębiorcy z województw śląskiego, małopolskiego i pomorskiego dostaną niższe wsparcie.  


Większość samorządów wojewódzkich ogranicza wysokość unijnych dotacji dla przedsiębiorców. Najbardziej na tym ucierpią średniej wielkości firmy (zatrudniające 50-250 osób). Bogatsze regiony gorzej traktują przedsiębiorców niż biedniejsze - wynika z zestawienia przygotowanego przez GP.

Regiony kończą prace nad szczegółowymi dokumentami, określającymi warunki przyznawania unijnych dotacji. Zgodnie z przyjętymi założeniami miały one wspierać projekty o wartości do 8 mln zł, a większe przedsięwzięcia będą wspierane w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. W obu przypadkach maksymalny poziom dotacji został ustalony dla inwestycji realizowanych w poszczególnych województwach w oparciu o przygotowaną przez Brukselę mapę pomocy regionalnej. W zależności do bogactwa regionu małe firmy (zatrudniające 10-50 osób) miały liczyć na 60-70 proc. wsparcia (w tym 20-proc. bonus za wielkość firmy), a średnie - na 50-60 proc. (w tym 10-proc. bonus).

Gazeta Prawna sprawdziła, jak będzie wyglądało wsparcie dla projektów w poszczególnych regionach dla nieinnowacyjnego projektu małej firmy o wartości 800 tys. zł oraz takiego samego projektu średniej firmy o wartości 4 mln zł.

Najgorzej wypada Mazowsze. Jego władze wstępnie zaproponowały, aby tylko 50 tys. euro mogły wynosić koszty, od których będzie wyliczana dotacja. Oznacza to, że firmy mają szansę na dotacje nie wyższe niż 100-120 tys. zł.

- Chcieliśmy wspierać małe firmy z uboższych regionów Mazowsza. Jednak po konsultacji z przedsiębiorcami zwiększymy dotacje - mówi Marta Milewska, rzecznik Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego.

Maksymalny poziom dotacji dla małych firm ma pozostać bez zmian, a dla średnich wynosić 500 tys. zł lub 1 mln zł.

Nie licząc Mazowsza, rozpiętość maksymalnej wysokości wsparcia w zależności od regionu wynosi w przypadku małej firmy od 320 do 560 tys. zł. Większe różnice są w przypadku średniej firmy. Maksymalna wysokość dotacji waha się od 750 tys. zł do 2,4 mln zł.

Najniższe dotacje uzyskają małe firmy w województwie małopolskim (tylko 40-proc. poziom dofinansowania).

- To decyzja strategiczna. Chcemy, by wsparcie trafiło do większej liczby przedsiębiorstw - tłumaczy Jacek Woźniak, dyrektor departamentu polityki regionalnej w Małopolskim Urzędzie Marszałkowskim.

Dodaje, że firmy z obszarów ze słabiej rozwiniętą przedsiębiorczością mogą liczyć na zwiększenie dotacji o 10 proc.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kopciowska

Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK