| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Zmiany zachęcą do darowizn

Zmiany zachęcą do darowizn

Obecnie przedsiębiorcom nie opłaca się przekazywanie darowizn. Podstawą opodatkowania VAT jest bowiem wartość nabycia darowanej rzeczy. Nowelizacja ustawy o VAT zmieni dotychczasowe niekorzystne przepisy.


Wielu przedsiębiorców narzeka, że obecne przepisy zawarte w ustawie o podatku od towarów i usług zniechęcają ich do wspierania działalności charytatywnej. Problem dotyczy opodatkowania VAT darowizn przekazywanych organizacjom prowadzącym działalność charytatywną. Chodzi więc np. o podarowaną żywność czy też używany sprzęt komputerowy.


Dlaczego właściciele firm uważają, że regulacje VAT wręcz przeszkadzają w niesieniu pomocy organizacjom charytatywnym? Otóż w obowiązującej ustawie wprowadzono zasadę, że w przypadku darowizny i nieodpłatnego przekazania, podstawę opodatkowania VAT stanowi koszt nabycia lub wytworzenia konkretnych dóbr. Co to oznacza w praktyce.


Ważne!

Maksymalnie w ramach ulgi w PIT na darowiznę można odpisać kwotę odpowiadającą 6 proc. dochodu. Darowizna bez limitu pozwala odliczyć całą wysokość darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych

Otóż gdy firma zdecyduje się przekazać na cele charytatywne np. stare komputery warte np. jedynie 15 proc. pierwotnej ceny, to musi liczyć się z koniecznością zapłacenia VAT właśnie od ceny pierwotnej, a nie od aktualnej, czyli znacznie niższej wartości rynkowej przekazywanego sprzętu. Zatem według obecnych przepisów, przedsiębiorcy zobowiązani są sami naliczać VAT, określając podstawę opodatkowania według historycznej ceny nabycia. Siłą rzeczy cena ta nie uwzględnia zmniejszenia wartości produktów. Stąd właśnie, aby uniknąć obciążeń VAT, przedsiębiorcy zamiast przekazywać różne dobra na cele charytatywne, nierzadko decydują się na ich pozbycie.


Od przyszłego roku zaczną obowiązywać korzystniejsze przepisy dotyczące darowizn. Zawiera je znowelizowana ustawa o VAT, która zacznie obowiązywac od 1 stycznia 2008 r. Te zmodyfikowane regulacje przewidują preferencyjne zasady ustalania podstawy opodatkowania darowizn żywności na cele charytatywne, pod warunkiem prowadzenia przez przedsiębiorców szczegółowej dokumentacji dostaw.


Szczególną uwagę należy zwrócić na zmiany zaproponowane w trakcie prac legislacyjnych przez Senat, który zmodyfikował metodę ustalania podstawy opodatkowania dla nieodpłatnej dostawy żywności dla organizacji pożytku publicznego. Podstawa opodatkowania w takiej sytuacji opiera się na wartości rynkowej. Tak ustalona wartość nie może być wyższa niż cena nabycia towarów, a gdy nie ma ceny nabycia - od kosztów wytworzenia, określonych w momencie dostawy tych towarów. Może się zdarzyć, że wartość rynkowa żywności wycofywanej ze sprzedaży, chociażby z powodu zbliżającego się upływu terminu przydatności do spożycia, będzie niemal bliska zeru. Wówczas możliwe będzie opodatkowanie VAT takiej niewielkiej wartości. Powinno to zachęcić właścicieli firm do wspierania organizacji charytatywnych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK