Jak rozliczać sprzedaż majątku firmowego
REKLAMA
REKLAMA
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą ustalają przychód lub dochód ze sprzedaży składnika majątku, a następnie opodatkowują go na takich samych zasadach jak przychody lub dochody z działalności. Dotyczy to także składników majątku wycofanych z działalności, jeśli zbywane są one przed upływem sześciu lat od miesiąca wycofania.
REKLAMA
Przedsiębiorcy nabywają środki trwałe i wartości materialne, które są wykorzystywane w działalności gospodarczej. Gdy ich wartość początkowa przekracza 3,5 tys. zł, inwestycje takie co do zasady są wliczane w koszty za pomocą amortyzacji. Mali przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne rozpoczynające działalność gospodarczą mogą od 1 stycznia 2007 r. jednorazowo amortyzować w koszty zakupy inwestycyjne z wyjątkiem części nieruchomości oraz samochodów osobowych o wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości w złotych 50 tys. euro. Gdy składnik majątku zostanie następnie sprzedany, podatnik musi ustalić przychód lub dochód z takiej sprzedaży, odpowiednio zaewidencjonować, a na końcu opodatkować.
Osoby opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych są obowiązane ustalić przychód ze sprzedaży takich składników majątku, którym jest po prostu cena zbycia po pomniejszeniu o VAT, jeśli oczywiście są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają dochody z działalności gospodarczej na zasadach ogólnych, mają prawo do pomniejszenia przychodów ze sprzedaży składników majątku o koszty uzyskania. Kosztem takim jest przede wszystkim zaktualizowana wartość środka trwałego. Tą zaś jest różnica między wartością początkową a sumą dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Dochód podlega opodatkowaniu według takich samych reguł jak standardowe dochody z działalności gospodarczej albo więc według stawki 19 proc. podatku, gdy przedsiębiorca wybrał na dany rok podatek liniowy, albo po zsumowaniu z innymi dochodami podlegającymi opodatkowaniu na tych zasadach według skali tabeli podatkowej.
Na podobnych zasadach opodatkowany jest przychód lub dochód ze sprzedaży składników wyposażenia, którego wartość początkowa przekraczała w momencie wpisywania do ewidencji 1,5 tys. zł.
Ważne!
Mali przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne rozpoczynające działalność gospodarczą mogą jednorazowo amortyzować w koszty zakupy inwestycyjne, z wyjątkiem części nieruchomości oraz samochodów osobowych o wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości w złotych 50 tys. euro
(ED)
REKLAMA
REKLAMA