REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynalazki można zgłaszać w formie elektronicznej

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nie wystarczy uproszczenie zasad zgłaszania pomysłów przez wynalazców. Aby mogli opatentować więcej wynalazków, muszą wzrosnąć nakłady na naukę i badania.

NOWE PRAWO

REKLAMA

Wynalazcy mają wątpliwości, czy uproszczenie od 1 listopada 2007 r. procedur umożliwi im zgłaszanie do Urzędu Patentowego większej liczby wynalazków. Nowe procedury związane ze zgłaszaniem patentów i wzorów przemysłowych, ochroną międzynarodowych znaków towarowych, wpisami do rejestrów i dokonywaniem zgłoszeń do Urzędu Patentowego drogą elektroniczną zostały uregulowane w ustawie z 29 czerwca 2007 r. nowelizującej prawo własności przemysłowej (Dz.U. nr 136, poz. 958).

Zgłoszenia przez internet

Od 1 listopada 2007 r. można zgłaszać przedmioty własności przemysłowej przez internet oraz prowadzić z Urzędem Patentowym korespondencję w postaci elektronicznej. Przy ustalaniu daty zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego albo przemysłowego w Urzędzie Patentowym korespondencja elektroniczna jest brana pod uwagę przy ustalaniu pierwszeństwa do uzyskania patentu.

- Jest to bardzo wygodna forma dla zgłaszających i rzeczników patentowych, szczególnie spoza Warszawy. Rzecznicy warszawscy najczęściej dostarczali zgłoszenia osobiście do Urzędu Patentowego - komentuje rzecznik patentowy Włodzimierz Gałązkiewicz z Kancelarii Rzeczników Patentowych Brandpat Czyż, Gałązkiewicz, Ziółkowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Często opisy patentowe zawierają kilkaset stron, a trzeba je składać w dwóch egzemplarzach, w dodatku podpisując rysunki i ostatnie strony. Korzystając z formy elektronicznej zgłoszenia, unika się problemów i ryzyka, jakie często stwarza poczta przy dostarczaniu przesyłek - tłumaczy Włodzimierz Gałązkiewicz.

Zgłaszający może uzupełnić i poprawić zgłoszenie wynalazku, aż do czasu wydania decyzji o udzieleniu patentu. Powinien wówczas nadesłać odpowiednio zmieniony skrót opisu wynalazku. Zdaniem Pawła Podreckiego, adwokata z Kancelarii Prawnej Traple Konarski Podrecki, wymogi procedury dla zgłaszających zostały złagodzone, zwłaszcza w zakresie usuwania braków w części dotyczącej zgłoszeń, które nie spełniają wymogów jednolitości wynalazku i wzoru użytkowego.

Zgłoszenie pierwotne

Znowelizowane przepisy regulują też warunki przyznawania przez Urząd Patentowy daty zgłoszenia pierwotnego zgłoszeniu wydzielonemu. Urząd może odmówić takiego przyznania tylko wówczas, gdy uzna, że konkretne zgłoszenie nie dotyczy wynalazku ujawnionego w zgłoszeniu pierwotnym.

Od 1 listopada 2007 r. wprowadzone zostały również ułatwienia dla osób, które ubiegają się o tzw. zgłoszenie wydzielone i w przewidzianym terminie złożyły do akt zgłoszenia pierwotnego wymagane dokumenty wraz z tłumaczeniem. Teraz wystarczy, że złożą podanie, w którym potwierdzają te oświadczenia oraz kopie dowodu albo tłumaczenia dowodu potwierdzającego zgłoszenie wynalazku we wskazanym państwie lub wystawienia go na określonej wystawie.

Cudzoziemiec korzysta z ochrony

Zagraniczni wynalazcy, którzy ubiegają się o patent, nie będą musieli wskazywać, że chcą skorzystać również z ochrony w Polsce. Wystarczy bowiem, że w Urzędzie Patentowym złożą tłumaczenie dokumentacji. Do ochrony wynalazków zarejestrowanych w agendach unijnych stosuje się przepisy ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1117 z późn. zm.), jeżeli umowa międzynarodowa lub przepisy Unii Europejskiej obowiązujące bezpośrednio w krajach członkowskich określają szczególny tryb udzielania ochrony wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych lub topografii układów scalonych.

- Natomiast polscy wynalazcy mogą składać wnioski do Europejskiego Trybunału Patentowego - tłumaczy Andrzej Pyrża, wiceprezes Urzędu Patentowego.

Jest ich jednak niewiele, ponieważ zgłoszenia są kosztowne. Zdaniem Andrzeja Pyrży liczba polskich wynalazków mogłaby być większa, gdyby wynalazcy mogli liczyć na większą niż do tej pory pomoc państwa, korzystniejsze kredyty i fundusze unijne oraz na lepsze postrzeganie przez wyższe uczelnie pracowników naukowych, którzy uzyskują patenty.

- Liczba patentów utrzymuje się od kilku lat mniej więcej na tym samym poziomie - mówi Andrzej Pyrża.

Natomiast od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej znacznie mniej wniosków składają wynalazcy z zagranicy.

- Ubiegają się o zarejestrowanie ich w agendach unijnych i dopełniają formalności w taki sposób, aby patenty korzystały z ochrony również w Polsce - dodaje Andrzej Pyrża.

Dowody pierwszeństwa

Przepisy nowelizacji zmieniły na korzystniejsze dla wynalazców wymogi określające termin złożenia tłumaczeń dowodów pierwszeństwa i oświadczeń o podstawie korzystania z uprzedniego pierwszeństwa. Wprowadzono dodatkowy trzymiesięczny termin liczony od daty zgłoszenia wynalazku, w którym zgłaszający powinien nadesłać tłumaczenie na język polski lub na inny język, jeżeli wynika to z umowy międzynarodowej. Gdyby zgłoszenie nie zawierało tłumaczenia, to wówczas Urząd Patentowy wydaje postanowienie, wzywając do uzupełnienia wniosku pod rygorem odmowy przyznania uprzedniego pierwszeństwa. Natomiast ten, kto nabył prawo do korzystania z uprzedniego pierwszeństwa przysługującego ze zgłoszenia albo wystawienia wynalazku dokonanego przez inną osobę, powinien w ciągu trzech miesięcy od daty zgłoszenia wynalazku nadesłać oświadczenie o tym, na jakiej podstawie korzysta z uprzedniego pierwszeństwa.n

20 131 zgłoszeń patentowych dokonano w UE w 2006 roku

2369 zgłoszeń patentowych dokonano w Polsce w 2006 roku

100 wniosków patentowych złożyli polscy wynalazcy do Europejskiego Urzędu Patentowego w 2006 roku

Co zmieniło się w prawie patentowym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 29 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy Prawo własności przemysłowej (Dz.U. nr 136, poz. 958).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA