REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynalazki można zgłaszać w formie elektronicznej

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nie wystarczy uproszczenie zasad zgłaszania pomysłów przez wynalazców. Aby mogli opatentować więcej wynalazków, muszą wzrosnąć nakłady na naukę i badania.

NOWE PRAWO

REKLAMA

Wynalazcy mają wątpliwości, czy uproszczenie od 1 listopada 2007 r. procedur umożliwi im zgłaszanie do Urzędu Patentowego większej liczby wynalazków. Nowe procedury związane ze zgłaszaniem patentów i wzorów przemysłowych, ochroną międzynarodowych znaków towarowych, wpisami do rejestrów i dokonywaniem zgłoszeń do Urzędu Patentowego drogą elektroniczną zostały uregulowane w ustawie z 29 czerwca 2007 r. nowelizującej prawo własności przemysłowej (Dz.U. nr 136, poz. 958).

Zgłoszenia przez internet

Od 1 listopada 2007 r. można zgłaszać przedmioty własności przemysłowej przez internet oraz prowadzić z Urzędem Patentowym korespondencję w postaci elektronicznej. Przy ustalaniu daty zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego albo przemysłowego w Urzędzie Patentowym korespondencja elektroniczna jest brana pod uwagę przy ustalaniu pierwszeństwa do uzyskania patentu.

- Jest to bardzo wygodna forma dla zgłaszających i rzeczników patentowych, szczególnie spoza Warszawy. Rzecznicy warszawscy najczęściej dostarczali zgłoszenia osobiście do Urzędu Patentowego - komentuje rzecznik patentowy Włodzimierz Gałązkiewicz z Kancelarii Rzeczników Patentowych Brandpat Czyż, Gałązkiewicz, Ziółkowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Często opisy patentowe zawierają kilkaset stron, a trzeba je składać w dwóch egzemplarzach, w dodatku podpisując rysunki i ostatnie strony. Korzystając z formy elektronicznej zgłoszenia, unika się problemów i ryzyka, jakie często stwarza poczta przy dostarczaniu przesyłek - tłumaczy Włodzimierz Gałązkiewicz.

Zgłaszający może uzupełnić i poprawić zgłoszenie wynalazku, aż do czasu wydania decyzji o udzieleniu patentu. Powinien wówczas nadesłać odpowiednio zmieniony skrót opisu wynalazku. Zdaniem Pawła Podreckiego, adwokata z Kancelarii Prawnej Traple Konarski Podrecki, wymogi procedury dla zgłaszających zostały złagodzone, zwłaszcza w zakresie usuwania braków w części dotyczącej zgłoszeń, które nie spełniają wymogów jednolitości wynalazku i wzoru użytkowego.

Zgłoszenie pierwotne

Znowelizowane przepisy regulują też warunki przyznawania przez Urząd Patentowy daty zgłoszenia pierwotnego zgłoszeniu wydzielonemu. Urząd może odmówić takiego przyznania tylko wówczas, gdy uzna, że konkretne zgłoszenie nie dotyczy wynalazku ujawnionego w zgłoszeniu pierwotnym.

Od 1 listopada 2007 r. wprowadzone zostały również ułatwienia dla osób, które ubiegają się o tzw. zgłoszenie wydzielone i w przewidzianym terminie złożyły do akt zgłoszenia pierwotnego wymagane dokumenty wraz z tłumaczeniem. Teraz wystarczy, że złożą podanie, w którym potwierdzają te oświadczenia oraz kopie dowodu albo tłumaczenia dowodu potwierdzającego zgłoszenie wynalazku we wskazanym państwie lub wystawienia go na określonej wystawie.

Cudzoziemiec korzysta z ochrony

Zagraniczni wynalazcy, którzy ubiegają się o patent, nie będą musieli wskazywać, że chcą skorzystać również z ochrony w Polsce. Wystarczy bowiem, że w Urzędzie Patentowym złożą tłumaczenie dokumentacji. Do ochrony wynalazków zarejestrowanych w agendach unijnych stosuje się przepisy ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1117 z późn. zm.), jeżeli umowa międzynarodowa lub przepisy Unii Europejskiej obowiązujące bezpośrednio w krajach członkowskich określają szczególny tryb udzielania ochrony wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych lub topografii układów scalonych.

- Natomiast polscy wynalazcy mogą składać wnioski do Europejskiego Trybunału Patentowego - tłumaczy Andrzej Pyrża, wiceprezes Urzędu Patentowego.

Jest ich jednak niewiele, ponieważ zgłoszenia są kosztowne. Zdaniem Andrzeja Pyrży liczba polskich wynalazków mogłaby być większa, gdyby wynalazcy mogli liczyć na większą niż do tej pory pomoc państwa, korzystniejsze kredyty i fundusze unijne oraz na lepsze postrzeganie przez wyższe uczelnie pracowników naukowych, którzy uzyskują patenty.

- Liczba patentów utrzymuje się od kilku lat mniej więcej na tym samym poziomie - mówi Andrzej Pyrża.

Natomiast od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej znacznie mniej wniosków składają wynalazcy z zagranicy.

- Ubiegają się o zarejestrowanie ich w agendach unijnych i dopełniają formalności w taki sposób, aby patenty korzystały z ochrony również w Polsce - dodaje Andrzej Pyrża.

Dowody pierwszeństwa

Przepisy nowelizacji zmieniły na korzystniejsze dla wynalazców wymogi określające termin złożenia tłumaczeń dowodów pierwszeństwa i oświadczeń o podstawie korzystania z uprzedniego pierwszeństwa. Wprowadzono dodatkowy trzymiesięczny termin liczony od daty zgłoszenia wynalazku, w którym zgłaszający powinien nadesłać tłumaczenie na język polski lub na inny język, jeżeli wynika to z umowy międzynarodowej. Gdyby zgłoszenie nie zawierało tłumaczenia, to wówczas Urząd Patentowy wydaje postanowienie, wzywając do uzupełnienia wniosku pod rygorem odmowy przyznania uprzedniego pierwszeństwa. Natomiast ten, kto nabył prawo do korzystania z uprzedniego pierwszeństwa przysługującego ze zgłoszenia albo wystawienia wynalazku dokonanego przez inną osobę, powinien w ciągu trzech miesięcy od daty zgłoszenia wynalazku nadesłać oświadczenie o tym, na jakiej podstawie korzysta z uprzedniego pierwszeństwa.n

20 131 zgłoszeń patentowych dokonano w UE w 2006 roku

2369 zgłoszeń patentowych dokonano w Polsce w 2006 roku

100 wniosków patentowych złożyli polscy wynalazcy do Europejskiego Urzędu Patentowego w 2006 roku

Co zmieniło się w prawie patentowym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 29 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy Prawo własności przemysłowej (Dz.U. nr 136, poz. 958).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA