| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Wynalazki można zgłaszać w formie elektronicznej

Wynalazki można zgłaszać w formie elektronicznej

Nie wystarczy uproszczenie zasad zgłaszania pomysłów przez wynalazców. Aby mogli opatentować więcej wynalazków, muszą wzrosnąć nakłady na naukę i badania.


NOWE PRAWO

Wynalazcy mają wątpliwości, czy uproszczenie od 1 listopada 2007 r. procedur umożliwi im zgłaszanie do Urzędu Patentowego większej liczby wynalazków. Nowe procedury związane ze zgłaszaniem patentów i wzorów przemysłowych, ochroną międzynarodowych znaków towarowych, wpisami do rejestrów i dokonywaniem zgłoszeń do Urzędu Patentowego drogą elektroniczną zostały uregulowane w ustawie z 29 czerwca 2007 r. nowelizującej prawo własności przemysłowej (Dz.U. nr 136, poz. 958).

Od 1 listopada 2007 r. można zgłaszać przedmioty własności przemysłowej przez internet oraz prowadzić z Urzędem Patentowym korespondencję w postaci elektronicznej. Przy ustalaniu daty zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego albo przemysłowego w Urzędzie Patentowym korespondencja elektroniczna jest brana pod uwagę przy ustalaniu pierwszeństwa do uzyskania patentu.

- Jest to bardzo wygodna forma dla zgłaszających i rzeczników patentowych, szczególnie spoza Warszawy. Rzecznicy warszawscy najczęściej dostarczali zgłoszenia osobiście do Urzędu Patentowego - komentuje rzecznik patentowy Włodzimierz Gałązkiewicz z Kancelarii Rzeczników Patentowych Brandpat Czyż, Gałązkiewicz, Ziółkowski.

Często opisy patentowe zawierają kilkaset stron, a trzeba je składać w dwóch egzemplarzach, w dodatku podpisując rysunki i ostatnie strony. Korzystając z formy elektronicznej zgłoszenia, unika się problemów i ryzyka, jakie często stwarza poczta przy dostarczaniu przesyłek - tłumaczy Włodzimierz Gałązkiewicz.

Zgłaszający może uzupełnić i poprawić zgłoszenie wynalazku, aż do czasu wydania decyzji o udzieleniu patentu. Powinien wówczas nadesłać odpowiednio zmieniony skrót opisu wynalazku. Zdaniem Pawła Podreckiego, adwokata z Kancelarii Prawnej Traple Konarski Podrecki, wymogi procedury dla zgłaszających zostały złagodzone, zwłaszcza w zakresie usuwania braków w części dotyczącej zgłoszeń, które nie spełniają wymogów jednolitości wynalazku i wzoru użytkowego.

Znowelizowane przepisy regulują też warunki przyznawania przez Urząd Patentowy daty zgłoszenia pierwotnego zgłoszeniu wydzielonemu. Urząd może odmówić takiego przyznania tylko wówczas, gdy uzna, że konkretne zgłoszenie nie dotyczy wynalazku ujawnionego w zgłoszeniu pierwotnym.

Od 1 listopada 2007 r. wprowadzone zostały również ułatwienia dla osób, które ubiegają się o tzw. zgłoszenie wydzielone i w przewidzianym terminie złożyły do akt zgłoszenia pierwotnego wymagane dokumenty wraz z tłumaczeniem. Teraz wystarczy, że złożą podanie, w którym potwierdzają te oświadczenia oraz kopie dowodu albo tłumaczenia dowodu potwierdzającego zgłoszenie wynalazku we wskazanym państwie lub wystawienia go na określonej wystawie.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK