reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Co czeka branże na początku 2008 roku

Co czeka branże na początku 2008 roku

Wzrost gospodarczy w pierwszych miesiącach 2008 roku będzie słabszy niż rok wcześniej, ale to efekt statystyki. Zagrożeniem dla kondycji firm jest ciągła presja na wzrost płac, co może przełożyć się na wzrost cen towarów. Sprawdziliśmy, co się może wydarzyć w ośmiu kluczowych branżach na początku przyszłego roku.


Pierwszy kwartał 2008 r. przyniesie spowolnienie wzrostu gospodarczego, ale tylko ze względów statystycznych (wzrost PKB w I kw. 2007 r. wyniósł 7,2 proc.). Ekonomiści nie oczekują spowolnienia dynamiki płac, która nadal będzie zbliżona do 10 proc. i przyczyni się do wzrostu kosztów przedsiębiorców, którzy mogą już podnosić ceny towarów.

Ten okres pod względem wzrostu gospodarczego może być najgorszy w całym 2008 roku.

- Wzrost na poziomie zbliżonym do 5 proc. jest dobrym wynikiem, jak na polską gospodarkę. Nie możemy się cały czas rozwijać w tempie bliskim 7 proc., przynajmniej dopóki nie dokonamy reform strukturalnych - mówi Piotr Kalisz, ekonomista Citi Handlowego.

Wzrost gospodarki nadal będzie napędzał popyt, przede wszystkim konsumpcyjny, ale także nowe inwestycje dokonywane przez firmy. Przy utrzymaniu się rosnących cen żywności i paliw wskaźnik inflacji, jeśli nie przekroczy poziomu wyznaczonego przez bank centralny (3,5 proc.), to na pewno się do niego zbliży.

- Dlatego oczekujemy, że RPP podniesie stopy procentowe w styczniu o 25 pkt bazowych, a potem jeszcze raz w I kwartale lub w kwietniu - podkreśla Piotr Kalisz.

15 proc. mogą wzrosnąć ceny energii


Energetykę czekają liczone w miliardach euro wyzwania inwestycyjne dotyczące odtworzenia mocy, ochrony środowiska, a także oczekiwana prywatyzacja. Największym wyzwaniem jest jednak reorientacja na interesy klientów, branża zaczyna się przekształcać z sektora użyteczności publicznej w normalnie działający segment rynku.

- Nie tylko I kwartał, ale cały rok 2008 to będzie okres przełomowych wyzwań dla branży energetycznej. Największe zadanie to dalszy rozwój konkurencyjnego rynku energii elektrycznej. Proszę pamiętać, że bardziej konkurencyjny rynek to bardziej konkurencyjne oferty dla klientów. Spółki energetyczne będą musiały podnosić efektywność, realizując konieczne inwestycje, radzić sobie z wyzwaniami, jakie niesie polityka UE i niestety ciągle rosnące koszty paliwa - mówi Paweł Urbański, prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej, największej krajowej firmy energetycznej.

200 tys. przybędzie użytkowników szerokopasmowego internetu


- W I kwartale 2008 r. w telekomunikacji będą kontynuowane wszystkie dotychczasowe trendy - uważa Paweł Puchalski, analityk telekomunikacyjny w DM BZ WBK.

A to oznacza, że będą spadały przychody operatorów stacjonarnych z rozmów i będzie zmniejszała się liczba linii telefonicznych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Renata Urowska i Wspólnicy sp.k.

Obsługa podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama