REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki prowadzenia firmy w Polsce i Irlandii

autor zbiorowy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Szybka rejestracja firmy przez internet, zwiększenie kwoty wolnej od podatku, mniejsze obciążenia pracodawców i pracowników - te irlandzkie rozwiązania warto by wprowadzić w Polsce.

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

REKLAMA

Jak jest w Irlandii

W Irlandii przedsiębiorca indywidualny może zarejestrować działalność gospodarczą za pośrednictwem internetu. Zachętą dla korzystania z tej formy rejestracji jest niższa cena od tradycyjnej. Na stronie urzędu rejestracji spółek znajdziemy też wyszukiwarkę nazw, co zapobiega odrzuceniu wniosku w przypadku nazwy już zastrzeżonej.

Najprostszą formą wykonywania działalności gospodarczej przez osoby fizyczne w Irlandii jest samozatrudnienie (sole trader).

- Gdy chcemy sami prowadzić firmę pod swoim nazwiskiem, w ogóle nie musimy rejestrować się w Companies Registration Office. Pozostaje rejestracja w Urzędzie Skarbowym - wyjaśnia Jerzy Bartosik z Ambasady RP w Dublinie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W Irlandii nie istnieje praktycznie wymóg dysponowania kapitałem zakładowym dla rejestracji spółki Ltd - mówi Roman Rewald z kancelarii Weil, Gotshal & Manges.

- Przy rejestrowaniu spółki Ltd musimy stawić się z wypełnionym formularzem RBN1 w urzędzie rejestracji z umową i statutem spółki oraz formularzem A1 zawierającym podstawowe dane o rejestrowanym podmiocie - dodaje Szymon Czerwiński z Accreo Taxand.

Jak jest w Polsce

REKLAMA

Rejestracja indywidualnych przedsiębiorców daje państwu wyobrażenie o skali działalności gospodarczej. W Polsce stanowią oni 97-98 proc. wszystkich przedsiębiorców. Brak rejestracji uniemożliwia prowadzenie skutecznej i odpowiedniej polityki gospodarczej przez państwo.

- Niedoinformowanie państwa byłoby niekorzystne dla samych przedsiębiorców, ponieważ nie mogliby uzyskiwać informacji o konkurencji. Informatyzacja rejestracji nie może funkcjonować na zasadzie wyłączności. Nie wszyscy posługują się internetem - uważa prof. Krystyna Pawłowicz z UW. .

- Wykazanie się przed sądem rejestrowym, że dysponujemy kwotą 50 tys. zł, w Polsce jest przesadzone. Nie stanowi żadnej gwarancji solidności przedsiębiorcy - uważa Roman Rewald.

REKOMENDACJE:

• Procedury rejestracji firmy trzeba ostrożnie upraszczać. Brak wymogu rejestracji może doprowadzić do zakłócenia konkurencji.

• Warto zastanowić się nad zmniejszeniem wysokości kapitału zakładowego spółki z o.o.

PODATKI

Jak jest w Irlandii

REKLAMA

Stawki podatku dochodowego od osób fizycznych w Irlandii w 2007 roku wynoszą 20 i 41 proc., przy czym ta pierwsza ma zastosowanie do dochodów nieprzekraczających w przypadku osób samotnych 34 tys. euro (ok. 125 tys. zł) rocznie, a w przypadku małżeństw - 43 tys. euro (ok. 155 tys. zł). Joanna Narkiewicz-Tarłowska, starszy menedżer, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers przypomina, że w Polsce dla dochodów powyżej 43 405 zł obowiązuje stawka 30 proc., a powyżej 85 528 zł - 40 proc.

- W Irlandii istnieją wysokie kwoty wolne od podatku, tj. 5210 euro dla osoby samotnej (w Polsce 3015 zł) oraz 10 420 euro dla małżeństw. Kwoty te są zwiększane o 575 euro za każde z dwojga pierwszych dzieci oraz o 830 euro za trzecie i kolejne dziecko. Dodatkowo od podatku można odliczyć tzw. tax credit, czyli 1760 euro (3520 euro dla małżeństw). To wszystko powoduje, że podatki płacone w Irlandii przez osoby fizyczne są dużo niższe niż w Polsce - argumentuje Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

Także irlandzki podatek dochodowy od osób prawnych jest atrakcyjniejszy niż polski. Wynosi 12,5 proc. (w Polsce 19 proc.), przy czym niektóre przedsiębiorstwa płacą nawet mniej, czyli 10 proc. (jeszcze do 2003 roku taką stawkę płaciły wszystkie firmy).

Jak jest w Polsce

W Polsce stosowana jest trzystopniowa skala podatkowa ze stawkami 19, 20 i 30 proc. Mimo niższych stawek obciążenia podatkowe są w Polsce wyższe z uwagi na niskie progi oraz niską kwotę wolną od podatku. W 2007 roku bez podatku można w Polsce zarobić 3015 zł, czyli nieco ponad 830 euro. Powyżej tej kwoty zaczyna działać progresja podatkowa. Stosunkowo szybko zaczynamy też płacić wyższe stawki podatku. Podatek w wysokości 40 proc. płaci się po przekroczeniu 85 528 zł, czyli nieco ponad 23 700 euro. Można skorzystać również z ulgi internetowej (760 zł, czyli około 210 euro) oraz prorodzinnej - około 1145,08 zł na dziecko (około 318 euro). Mniej płacą przedsiębiorcy, dla których obowiązuje w większości przypadków stawka 19 proc. (CIT i stawka liniowa PIT).

REKOMENDACJE:

• Obniżenie poziomu opodatkowania pracowników najemnych.

• Wprowadzenie dla firm zachęt prorozwojowych.

• Uproszczenie zasad ustalania podstawy opodatkowania.

PRAWO PRACY I ZATRUDNIENIE

Jak jest w Irlandii

Pod koniec lat 80. stopa bezrobocia w Irlandii wynosiła 17 proc., inflacja - 12 proc., a brak możliwości zatrudnienia i spadek płac spowodowały masową emigrację. W 1987 roku rząd, związki zawodowe i pracodawcy zawarli więc pierwszy z paktów społecznych, które zakładały mi.in. negocjowanie wzrostu wynagrodzeń w określonej perspektywie czasu. W pierwszej umowie wskaźnik ten wynosił 2,5 proc. Ustalono też, o ile będzie rosnąć płaca minimalna, jak zostaną zreorganizowane służby zatrudnienia, promowane elastyczne formy zatrudnienia i jak będzie się odbywać przekwalifikowanie zawodowe. Wszystkie strony umowy poszły na określony kompromis - na przykład związki zrezygnowały z roszczeń płacowych, aby firmy miały możliwość rozwoju. Dzięki tym zmianom od 1987 roku liczba miejsc pracy w tym małym kraju wzrosła o 1,1 mln, a realne płace netto od 1996 roku wzrosły o 28 proc.

W Irlandii wciąż są podpisywane pakty społeczne, a w ostatnim z 2006 roku położono większy nacisk na ochronę praw pracowniczych. Na przykład wszystkie kary i grzywny za nieprzestrzeganie prawa pracy wynoszą od 5 tys. aż do 250 tys. euro.

Jak jest w Polsce

W Polsce, podobnie jak w Irlandii, podpisanie umowy społecznej ułatwiłoby reorganizację służb zatrudnienia, proces przekwalifikowania zawodowego, co na pewno wpłynęłoby na obniżenie bezrobocia. Nie ma także przeszkód, aby w naszych warunkach rząd i partnerzy społeczni zawierali porozumienia płacowe, co umożliwiłoby zakończenie sporów płacowych np. z pracownikami służby zdrowia czy nauczycielami. W umowie można także opracować plan reorganizacji szkolnictwa zawodowego i powrotu wyspecjalizowanej kadry pracowniczej zza granicy. W Polsce coraz bardziej odczuwalny jest bowiem brak rąk do pracy.

REKOMENDACJE:

• Zawarcie umowy społecznej, która zobowiązywałaby związki zawodowe, aby nie eskalowały żądań, a pracodawców do przestrzegania praw pracowników.

• Uregulowanie w pakcie społecznym dynamiki wzrostu płac.

POLITYKA SPOŁECZNA

Jak jest w Irlandii

Irlandzkie umowy społeczne zobowiązywały rząd i partnerów społecznych do osiągnięcia określonych standardów socjalnych. Zgodnie na przykład z paktem zawartym w 2000 roku 70 proc. pracowników powyżej 30 roku życia ma być ubezpieczonych w zakładowych funduszach emerytalnych, a renta socjalna powinna wynosić 34 proc. średniej płacy w przemyśle. Najnowszy pakt z 2006 roku kładzie nacisk na zabezpieczenie społeczne pracowników wychowujących dzieci. Wysokość osiąganego dochodu, która umożliwia staranie się o zasiłek dla rodziców lub opiekunów, będzie skorelowana ze średnim wynagrodzeniem. Rośnie dodatek na opiekę zastępczą nad dzieckiem, a urlopy macierzyńskie i rodzicielskie zostaną łącznie wydłużone do 56 tygodni, a nawet 70 tygodni (jeśli doliczony zostanie urlop rodzicielski ojca).

Jak jest w Polsce

Pakt społeczny w Polsce ułatwiłby prowadzenie jednolitej polityki prorodzinnej, która wobec niskiego przyrostu naturalnego, emigracji i wzrostu liczby emerytów staje się koniecznością. Dzięki umowie możliwe byłoby zakończenie reformy emerytalnej. Obecnie w Polsce niestety wciąż zdarza się, że rząd albo ugina się pod presją żądań jednej grupy zawodowej (choćby używała argumentu siły), a z innymi nie chce rozmawiać w ogóle.

REKOMENDACJE:

• Dokończenie reformy emerytalnej powinno odbyć się w atmosferze dialogu.

• Polityka rodzinna powinna być zaplanowana na wiele lat.

• Powinien powstać spójny program zachęcający do powrotu z emigracji.

BUDOWA DRÓG I AUTOSTRAD

Jak jest w Irlandii

Choć irlandzka sieć dróg liczy ponad 92 tys. km, to tylko ok. 300 km z nich ma statut autostrad. Rozbudowa sieci dróg przez długie lata nie była jednym z priorytetów rządu, co spowodowało zaniedbania w tej materii. Jednak w ostatnich latach to się zmieniło. Irlandia stała się gigantycznym placem realizacji inwestycji transportowych.

Pod koniec 2005 roku irlandzki rząd ogłosił dziesięcioletni program rozbudowy sieci transportowej. Chodzi nie tylko o budowę nowych autostrad i tras ekspresowych, ale także o inwestycje kolejowe. Na jego realizację ma zostać wydane ponad 34 mld euro, z czego 26,5 mld euro wyłoży budżet państwa. Reszta to fundusze europejskie i kapitał prywatny.

Budową autostrad i głównych tras zajmuje się w Irlandii powołana do życia w 1994 roku rządowa agencja National Road Authority.

Irlandzki rząd pod wpływem doświadczeń brytyjskich mocno postawił na system partnerstwa publiczno-prywatnego. W 1999 roku uruchomił trzy pilotażowe projekty drogowe, realizowane w systemie PPP. Irlandzka agencja drogowa do tej pory zrealizowała cztery projekty w tym systemie, a kolejne sześć jest w trakcie i mają zostać zakończone do 2010 roku. Dzięki PPP inwestorzy prywatni zainwestowali w budowę dróg ponad 2 mld euro.

Jak jest w Polsce

Pod względem stanu dróg i liczby szybkich tras Polska i Irlandia są do siebie zbliżone. Podobieństw jest więcej. Oba kraje realizują inwestycje drogowe głównie ze środków budżetowych, głównym inwestorem jest państwowa agencja (w Polsce Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad), oba kraje przygotowały kompleksowy plan rozbudowy sieci dróg. To, co różni Polskę od Irlandii, to konsekwencja w jego wdrażaniu oraz zaangażowanie do inwestycji kapitału prywatnego.

REKOMENDACJE:

• Większy udział kapitału prywatnego w finansowaniu inwestycji drogowych.

• Stworzenie wieloletniego planu inwestycyjnego.

• Likwidacja barier inwestycyjnych w prawie przetargowym czy budowlanym.

Polska, Irlandia

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

ŁUKASZ GUZA

TOMASZ SUCHAR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA