| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Koncesje ułatwią partnerstwo

Koncesje ułatwią partnerstwo

Wspólne inwestycje podmiotów publicznych i przedsiębiorców będą możliwe dzięki wprowadzeniu koncesji na usługi i roboty budowlane.


Resort infrastruktury pracuje nad nową ustawą, która ma stanowić alternatywę dla martwej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Za wprowadzanie zmian, które mają ułatwić nawiązywanie partnerskich więzi między przedsiębiorcami a podmiotami publicznymi, odpowiedzialny jest Andrzej Panasiuk, wiceminister infrastruktury. Zapowiada on przygotowanie aktu prawnego, w którym zostaną uregulowane zarówno koncesje na roboty budowlane, jak i stanowiące nowość w polskim prawie - koncesje na usługi.

- Obecna regulacja o PPP z 2005 roku jest narzędziem zbyt sformalizowanym i trudnym w realizacji. Wprowadza za dużo barier formalnotechnicznych związanych z takimi przedsięwzięciami - ocenia minister Andrzej Panasiuk.

Jego zdaniem nowa ustawa o koncesjach będzie stosowana częściej i z lepszym skutkiem niż dotychczasowa ustawa o PPP.

- Podmiot publiczny korzysta od lat z prawa zamówień publicznych regulującego instytucję koncesji na roboty budowlane. Dlatego łatwiej będzie mu stosować przepisy, które wywodzą się z prawa zamówień publicznych, niż zupełnie nowy, niesprawdzony instrument prawny - dodaje minister.

Eksperci pozytywnie odnoszą się do założeń projektowanych zmian. Za szczególnie cenny element uważają wprowadzenie koncesji na usługi.

- Inicjatywę uregulowania w polskim systemie prawnym koncesji na usługi należy uznać za słuszną. W oparciu o dotychczasowe koncesje na roboty budowlane nie można bowiem nawiązać współpracy w zakresie np. świadczenia usług użyteczności publicznej. Koncesja na usługi publiczne mogłaby zatem wypełnić lukę, jaka nie pozwala na pełną realizację projektów typu PPP w oparciu o zapisy prawa zamówień publicznych - uważa Bartosz Korbus z Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Jego zdaniem sama w sobie koncesja na usługi może być samodzielnym alternatywnym lub uzupełniającym wobec PPP sposobem realizacji zadań publicznych we współpracy z sektorem prywatnym, tak jak ma to miejsce np. w Hiszpanii.

- W przypadku stworzenia spójnej regulacji umożliwiającej realizację partnerskich projektów nie jest wykluczone zrezygnowanie z odrębnej ustawy o PPP. Tak jest w Czechach, w których projekty partnerskie realizowane są w oparciu o odpowiednie zapisy ustawy regulującej kompleksowo udzielanie zamówień publicznych - dodaje Bartosz Korbus.

Uregulowana w p.z.p. koncesja na roboty budowlane nazywana jest często małym PPP. Dotychczas korzystało z niej wiele podmiotów publicznych do realizacji projektów PPP. Koncesjonariusz w zamian za swoje zaangażowanie (np. zaprojektowanie i zbudowanie obiektu, np. parkingu) otrzymuje wynagrodzenie w formie prawa do eksploatacji zbudowanego obiektu na opłacalnych dla niego zasadach lub też prawo do eksploatacji wraz z zapłatą za część wykonanych robót.

- Liczne samorządy wobec kłopotów, jakie wiążą się z podejmowaniem projektów na zasadach określonych w ustawie o PPP, decydują się na realizację projektów PPP w formule koncesji na roboty budowlane - podkreśla Bartosz Korbus.

Minister Andrzej Panasiuk zapowiada też wprowadzenie zmian do prawa zamówień publicznych. Mają one polegać na rozszerzeniu możliwości korzystania z ułatwień związanych z usługami niepriorytetowymi. Ograniczona ma zostać możliwość uzupełniania dokumentów, tak aby wykonawcy nie mogli manipulować cenami i organizować zmów przetargowych. Zmiany mają objąć też przepisy dotyczące poprawiania oczywistych omyłek rachunkowych. Minister zapowiada też odejście od restrykcyjnego podejścia w kwestii zgodności oferty ze specyfikacją, która niekiedy prowadzi do unieważniania postępowań.

Co to są koncesje

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK