REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koncesje ułatwią partnerstwo

Ewa Grączewska-Ivanova
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wspólne inwestycje podmiotów publicznych i przedsiębiorców będą możliwe dzięki wprowadzeniu koncesji na usługi i roboty budowlane.

Resort infrastruktury pracuje nad nową ustawą, która ma stanowić alternatywę dla martwej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Za wprowadzanie zmian, które mają ułatwić nawiązywanie partnerskich więzi między przedsiębiorcami a podmiotami publicznymi, odpowiedzialny jest Andrzej Panasiuk, wiceminister infrastruktury. Zapowiada on przygotowanie aktu prawnego, w którym zostaną uregulowane zarówno koncesje na roboty budowlane, jak i stanowiące nowość w polskim prawie - koncesje na usługi.

REKLAMA

- Obecna regulacja o PPP z 2005 roku jest narzędziem zbyt sformalizowanym i trudnym w realizacji. Wprowadza za dużo barier formalnotechnicznych związanych z takimi przedsięwzięciami - ocenia minister Andrzej Panasiuk.

Jego zdaniem nowa ustawa o koncesjach będzie stosowana częściej i z lepszym skutkiem niż dotychczasowa ustawa o PPP.

Eksperci są za

- Podmiot publiczny korzysta od lat z prawa zamówień publicznych regulującego instytucję koncesji na roboty budowlane. Dlatego łatwiej będzie mu stosować przepisy, które wywodzą się z prawa zamówień publicznych, niż zupełnie nowy, niesprawdzony instrument prawny - dodaje minister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Eksperci pozytywnie odnoszą się do założeń projektowanych zmian. Za szczególnie cenny element uważają wprowadzenie koncesji na usługi.

Koncesje na usługi

REKLAMA

- Inicjatywę uregulowania w polskim systemie prawnym koncesji na usługi należy uznać za słuszną. W oparciu o dotychczasowe koncesje na roboty budowlane nie można bowiem nawiązać współpracy w zakresie np. świadczenia usług użyteczności publicznej. Koncesja na usługi publiczne mogłaby zatem wypełnić lukę, jaka nie pozwala na pełną realizację projektów typu PPP w oparciu o zapisy prawa zamówień publicznych - uważa Bartosz Korbus z Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Jego zdaniem sama w sobie koncesja na usługi może być samodzielnym alternatywnym lub uzupełniającym wobec PPP sposobem realizacji zadań publicznych we współpracy z sektorem prywatnym, tak jak ma to miejsce np. w Hiszpanii.

- W przypadku stworzenia spójnej regulacji umożliwiającej realizację partnerskich projektów nie jest wykluczone zrezygnowanie z odrębnej ustawy o PPP. Tak jest w Czechach, w których projekty partnerskie realizowane są w oparciu o odpowiednie zapisy ustawy regulującej kompleksowo udzielanie zamówień publicznych - dodaje Bartosz Korbus.

Koncesje na roboty

REKLAMA

Uregulowana w p.z.p. koncesja na roboty budowlane nazywana jest często małym PPP. Dotychczas korzystało z niej wiele podmiotów publicznych do realizacji projektów PPP. Koncesjonariusz w zamian za swoje zaangażowanie (np. zaprojektowanie i zbudowanie obiektu, np. parkingu) otrzymuje wynagrodzenie w formie prawa do eksploatacji zbudowanego obiektu na opłacalnych dla niego zasadach lub też prawo do eksploatacji wraz z zapłatą za część wykonanych robót.

- Liczne samorządy wobec kłopotów, jakie wiążą się z podejmowaniem projektów na zasadach określonych w ustawie o PPP, decydują się na realizację projektów PPP w formule koncesji na roboty budowlane - podkreśla Bartosz Korbus.

Minister Andrzej Panasiuk zapowiada też wprowadzenie zmian do prawa zamówień publicznych. Mają one polegać na rozszerzeniu możliwości korzystania z ułatwień związanych z usługami niepriorytetowymi. Ograniczona ma zostać możliwość uzupełniania dokumentów, tak aby wykonawcy nie mogli manipulować cenami i organizować zmów przetargowych. Zmiany mają objąć też przepisy dotyczące poprawiania oczywistych omyłek rachunkowych. Minister zapowiada też odejście od restrykcyjnego podejścia w kwestii zgodności oferty ze specyfikacją, która niekiedy prowadzi do unieważniania postępowań.

Co to są koncesje

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA