REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorstwa nie odpowiadają za popełnione przestępstwa

Arkadiusz Jaraszek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółki oraz przedsiębiorstwa, które uzyskały korzyść z popełnienia przestępstwa, nie ponoszą żadnej odpowiedzialności prawnej. Zdaniem prawników przyczyną tego są niejasne przepisy oraz niewiedza sądów i prokuratorów.

 

REKLAMA


- W praktyce ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych nie ma zastosowania - mówi sędzia Andrzej Almert, rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie.


Dopuszczalne sankcje karne

REKLAMA


- Zdaniem prawników, tego typu regulacje są charakterystyczne dla wszystkich państw rozwiniętych przemysłowo. Dynamiczny rozwój gospodarczy często powoduje, że w wyniku działań podmiotów zbiorowych powstają poważne szkody. Dochodzenie odpowiedzialności za takie szkody na indywidualnej drodze byłoby praktycznie niemożliwe - mówi prof. Marian Filar, karnista z UMK w Toruniu.


Odpowiedzialność podmiotu zbiorowego polega głównie na nałożeniu na niego sankcji finansowych. Sąd może bowiem nałożyć na niego karę pieniężną w wysokości od 1 tys. zł do 20 mln zł. Kara ta nie może przekroczyć jednak 10 proc. przychodu osiągniętego przez podmiot zbiorowy w roku obrotowym, w którym przestępstwo zostało popełnione. Sąd może również ukarać podmiot zbiorowy także zakazem promocji lub reklamy, korzystania z różnych form wsparcia finansowego czy zakazem ubiegania się o zamówienia publiczne. Podmiot zbiorowy może otrzymać także zakaz prowadzenia określonej działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Przyczyny niedziałania ustawy


Zdaniem prawników to właśnie zakaz prowadzenia określonej działalności jest jednym z powodów niefunkcjonowania ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.


- Dla przedsiębiorstwa taki zakaz jest swojego rodzaju karą śmierci i może doprowadzić do jego upadku. Sądy i prokuratorzy są zatem pod silnym naciskiem i również z tego względu niechętnie decydują się na stosowanie ustawy - wyjaśnia prof. Marian Filar.


Nie jest to jedyna przyczyna niefunkcjonowania ustawy i braku wniosków o pociągnięcie podmiotów zbiorowych do odpowiedzialności.


- Ustawa przyjęła kaskadowy model postępowania - tzn. wniosek o odpowiedzialność podmiotu zbiorowego może być kierowany po prawomocnym skazaniu osoby fizycznej. W związku z tym może on ujrzeć światło dzienne dopiero po upływie długiego okresu, nawet kilku lat - mówi dr Barbara Namysłowska-Gabrysiak, karnista z UW.


Dodaje, że lepszym rozwiązaniem byłoby jednoczesne postępowania przeciwko osobie fizycznej i podmiotowi zbiorowemu.


Także Ministerstwo Sprawiedliwości dostrzega potrzebę zmian tych rozwiązań.

REKLAMA


- Rozważana jest ewentualna potrzeba nowelizacji mając na względzie regulacje obowiązujące w tym zakresie w państwach unijnych oraz w systemie amerykańskim - mówi sędzia Sławomir Różycki z Ministerstwa Sprawiedliwości. Wyjaśnia, że w prawie europejskim, w żadnej z regulacji nie nałożono obowiązku powiązania odpowiedzialności podmiotu zbiorowego z uprzednim stwierdzeniem odpowiedzialności osoby fizycznej.


- W prawie amerykańskim preferowane jest stosowanie wobec podmiotów zbiorowych odpowiedzialności cywilnej, a jedynie w ostateczności, gdy nie da się zastosować odpowiedzialności cywilnej, wchodzić w grę może odpowiedzialność karna - dodaje Sławomir Różycki.


Wadą ustawy jest także fakt, iż nie przewiduje postępowania przygotowawczego.


Prawnicy wskazują jednak, że najpoważniejszą przyczyną niestosowania ustawy jest brak wiedzy sędziów i prokuratorów. Zawiera ona bowiem szereg niejasności, które nie zostały jeszcze wyjaśnione, np. przez orzecznictwo sądów.


Kiedy i za co firma może zostać ukarana
 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Arkadiusz Jaraszek

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA