REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy potrzebują wolności gospodarczej

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prawo powinno być tworzone dla jego adresatów i przy ich udziale. Dlatego należy je konsultować już od czasu przygotowania założeń do nowych przepisów, a nie dopiero na etapie przygotowanego projektu. Wtedy dokonanie zmian jest już trudne.

• Panie ministrze, które ustawy zostaną znowelizowane w pierwszej kolejności?

REKLAMA

- Jako pierwszy przedstawimy projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Będzie on przewidywał wprowadzenie jednego okienka, umożliwienie przedsiębiorcom zawieszania działalności gospodarczej i domniemanie prowadzenia działalności zgodnej z prawem. Teraz najczęściej przedsiębiorca musi udowodnić urzędnikowi, że działa zgodnie z prawem. Uważam, że trzeba odwrócić tę zasadę. Jeżeli urząd uzna, że występują jakieś nieprawidłowości, to powinien udowodnić, że przedsiębiorca nie działał zgodnie z prawem.

Zostanie też wprowadzona możliwość uzyskania wiążącej interpretacji przepisów.

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest już prawie gotowa. Należy jeszcze dopracować sprawę funkcjonowania jednego okienka. Jeżeli uznamy, że uda się szybko wdrożyć instytucję jednego okienka, to przepisy normujące sposób jego działalności znajdą się w projekcie ustawy. W przeciwnym razie przedstawimy jako gotowy do procedowania projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, bez przepisów dotyczących jednego okienka, natomiast później przedstawimy drugi projekt regulujący te kwestie. Jedno okienko zostanie na pewno wprowadzone w 2008 roku.

• Sporo kontrowersji budzi ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Uważam, że oprócz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej priorytetem powinna być również nowelizacja przepisów o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Potrzebny jest program promocji partnerstwa publiczno-prywatnego jako dobrej formuły współistnienia i realizacji wspólnych celów przez podmioty publiczne i prywatne.

• Jakie jeszcze projekty powinny zostać jak najszybciej przesłane do Sejmu?

- Należy szybko uregulować w odrębnej ustawie sprawę składania oświadczeń. Oświadczenia wyprą zaświadczenia, które teraz muszą składać przedsiębiorcy. Za pomocą zaświadczeń przedsiębiorcy muszą udowadniać, że spełniają jakiś obowiązek. Teraz analizujemy przepisy przewidujące wymóg składania zaświadczeń i wszędzie, gdzie będzie możliwe, ten wymóg zostanie zamieniony na prawo złożenia oświadczenia o spełnieniu określonych warunków.

Będę proponował projekty, które są już gotowe - nowelizację: ustawy o rachunkowości, Ordynacji podatkowej, Kodeksu pracy, Kodeksu spółek handlowych, Prawa dewizowego.

• W jaki sposób planuje pan usunąć bariery i ograniczenia krępujące przedsiębiorców?

REKLAMA

- W ramach drugiego etapu prac, nazwanego przeze mnie czyszczeniem prawa, zostaną przygotowane dwie ustawy: tzw. derogacyjna, czyli czyszcząca system prawa z przepisów stanowiących bariery rozwoju dla przedsiębiorców, i tzw. dereglamentacyjna, która wyeliminuje zbędną reglamentację i ograniczenia działalności gospodarczej. Chodzi o zezwolenia, pozwolenia itp. Zbadaliśmy 55 ustaw i stwierdziliśmy, że przewidują 148 reglamentacji.

Natomiast trzeci etap działalności legislacyjnej to stabilizacja prawa. Uważam, że najważniejsze przepisy prawa gospodarczego powinny zostać zebrane w kodeksie wolności gospodarczej.

Wprawdzie stale mówimy o ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, ale przedsiębiorcom potrzebna jest przede wszystkim wolność gospodarcza.

• Czym różni się swoboda działalności gospodarczej od wolności gospodarczej?

- Najlepiej można pokazać te różnice na przykładzie jednego okienka. Teraz pracujemy nad przepisami, które umożliwią w przyszłym roku instytucję jednego okienka. Natomiast za kilka lat należy doprowadzić do sytuacji, gdy nie będzie potrzebne nawet jedno okienko.

• Czy zmieni się również sposób tworzenia prawa?

- Moim zdaniem trzeba ujednolicić prawa i obowiązki w zakresie tworzenia prawa bez względu na podmiot, który wystąpił z inicjatywą legislacyjną.

REKLAMA

Chcę zaproponować rozszerzenie zakresu konsultacji społecznych. Prawo powinno być tworzone dla jego adresatów i przy ich udziale. Dlatego należy je konsultować już od czasu przygotowania założeń, a nie dopiero na etapie przygotowanego projektu przepisów.

Uważam, że należy również wprowadzić zmiany w ocenie skutków regulacji. Teraz ocena stanowi zwykłą formalność, do której nikt nie przywiązuje wagi. Proponuję wprowadzić ocenę kosztów regulacji dla adresata prawa, a nie dla państwa.

Rozmawiała MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

ADAM SZEJNFELD

prawnik, poseł przez cztery kadencje, autor wielu projektów ustaw

OPINIE

JEREMI MORDASEWICZ

ekspert, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Należy radykalnie zmniejszyć liczbę zezwoleń, pozwoleń i licencji. Wymóg wprowadzenia koncesji należy ograniczyć tylko do tych dziedzin, które dotyczą zdrowia, życia i bezpieczeństwa. Trzeba też ograniczyć inne reglamentacje, na przykład dotyczące inwestycji budowlanych. Należy odstąpić od wymogu udzielania zezwoleń na budowę sklepów wielkopowierzchniowych o powierzchni powyżej 400 mkw. i uchylić ustawę, która je przewiduje.

ANDRZEJ SADOWSKI

Centrum im. Adama Smitha

Należy jak najszybciej zwolnić przedsiębiorców z obowiązku składania zaświadczeń w celu udowodnienia, że spełniają określone wymogi i zamienić go na prawo składania oświadczeń. Przygotowywana nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej powinna wyszczególnić akty prawne stawiające bariery dla rozwoju przedsiębiorczości i określić, od kiedy przestaną one obowiązywać. Warto byłoby też odstąpić od obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  REKLAMA

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  REKLAMA

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  REKLAMA