| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Przedsiębiorcy potrzebują wolności gospodarczej

Przedsiębiorcy potrzebują wolności gospodarczej

Prawo powinno być tworzone dla jego adresatów i przy ich udziale. Dlatego należy je konsultować już od czasu przygotowania założeń do nowych przepisów, a nie dopiero na etapie przygotowanego projektu. Wtedy dokonanie zmian jest już trudne.


• Panie ministrze, które ustawy zostaną znowelizowane w pierwszej kolejności?

- Jako pierwszy przedstawimy projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Będzie on przewidywał wprowadzenie jednego okienka, umożliwienie przedsiębiorcom zawieszania działalności gospodarczej i domniemanie prowadzenia działalności zgodnej z prawem. Teraz najczęściej przedsiębiorca musi udowodnić urzędnikowi, że działa zgodnie z prawem. Uważam, że trzeba odwrócić tę zasadę. Jeżeli urząd uzna, że występują jakieś nieprawidłowości, to powinien udowodnić, że przedsiębiorca nie działał zgodnie z prawem.

Zostanie też wprowadzona możliwość uzyskania wiążącej interpretacji przepisów.

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest już prawie gotowa. Należy jeszcze dopracować sprawę funkcjonowania jednego okienka. Jeżeli uznamy, że uda się szybko wdrożyć instytucję jednego okienka, to przepisy normujące sposób jego działalności znajdą się w projekcie ustawy. W przeciwnym razie przedstawimy jako gotowy do procedowania projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, bez przepisów dotyczących jednego okienka, natomiast później przedstawimy drugi projekt regulujący te kwestie. Jedno okienko zostanie na pewno wprowadzone w 2008 roku.

• Sporo kontrowersji budzi ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym.

- Uważam, że oprócz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej priorytetem powinna być również nowelizacja przepisów o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Potrzebny jest program promocji partnerstwa publiczno-prywatnego jako dobrej formuły współistnienia i realizacji wspólnych celów przez podmioty publiczne i prywatne.

• Jakie jeszcze projekty powinny zostać jak najszybciej przesłane do Sejmu?

- Należy szybko uregulować w odrębnej ustawie sprawę składania oświadczeń. Oświadczenia wyprą zaświadczenia, które teraz muszą składać przedsiębiorcy. Za pomocą zaświadczeń przedsiębiorcy muszą udowadniać, że spełniają jakiś obowiązek. Teraz analizujemy przepisy przewidujące wymóg składania zaświadczeń i wszędzie, gdzie będzie możliwe, ten wymóg zostanie zamieniony na prawo złożenia oświadczenia o spełnieniu określonych warunków.

Będę proponował projekty, które są już gotowe - nowelizację: ustawy o rachunkowości, Ordynacji podatkowej, Kodeksu pracy, Kodeksu spółek handlowych, Prawa dewizowego.

• W jaki sposób planuje pan usunąć bariery i ograniczenia krępujące przedsiębiorców?

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK