Kategorie

Przedsiębiorcy potrzebują wolności gospodarczej

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS
Prawo powinno być tworzone dla jego adresatów i przy ich udziale. Dlatego należy je konsultować już od czasu przygotowania założeń do nowych przepisów, a nie dopiero na etapie przygotowanego projektu. Wtedy dokonanie zmian jest już trudne.

• Panie ministrze, które ustawy zostaną znowelizowane w pierwszej kolejności?

- Jako pierwszy przedstawimy projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Będzie on przewidywał wprowadzenie jednego okienka, umożliwienie przedsiębiorcom zawieszania działalności gospodarczej i domniemanie prowadzenia działalności zgodnej z prawem. Teraz najczęściej przedsiębiorca musi udowodnić urzędnikowi, że działa zgodnie z prawem. Uważam, że trzeba odwrócić tę zasadę. Jeżeli urząd uzna, że występują jakieś nieprawidłowości, to powinien udowodnić, że przedsiębiorca nie działał zgodnie z prawem.

Zostanie też wprowadzona możliwość uzyskania wiążącej interpretacji przepisów.

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest już prawie gotowa. Należy jeszcze dopracować sprawę funkcjonowania jednego okienka. Jeżeli uznamy, że uda się szybko wdrożyć instytucję jednego okienka, to przepisy normujące sposób jego działalności znajdą się w projekcie ustawy. W przeciwnym razie przedstawimy jako gotowy do procedowania projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, bez przepisów dotyczących jednego okienka, natomiast później przedstawimy drugi projekt regulujący te kwestie. Jedno okienko zostanie na pewno wprowadzone w 2008 roku.

• Sporo kontrowersji budzi ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym.

- Uważam, że oprócz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej priorytetem powinna być również nowelizacja przepisów o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Potrzebny jest program promocji partnerstwa publiczno-prywatnego jako dobrej formuły współistnienia i realizacji wspólnych celów przez podmioty publiczne i prywatne.

• Jakie jeszcze projekty powinny zostać jak najszybciej przesłane do Sejmu?

- Należy szybko uregulować w odrębnej ustawie sprawę składania oświadczeń. Oświadczenia wyprą zaświadczenia, które teraz muszą składać przedsiębiorcy. Za pomocą zaświadczeń przedsiębiorcy muszą udowadniać, że spełniają jakiś obowiązek. Teraz analizujemy przepisy przewidujące wymóg składania zaświadczeń i wszędzie, gdzie będzie możliwe, ten wymóg zostanie zamieniony na prawo złożenia oświadczenia o spełnieniu określonych warunków.

Będę proponował projekty, które są już gotowe - nowelizację: ustawy o rachunkowości, Ordynacji podatkowej, Kodeksu pracy, Kodeksu spółek handlowych, Prawa dewizowego.

• W jaki sposób planuje pan usunąć bariery i ograniczenia krępujące przedsiębiorców?

Reklama

- W ramach drugiego etapu prac, nazwanego przeze mnie czyszczeniem prawa, zostaną przygotowane dwie ustawy: tzw. derogacyjna, czyli czyszcząca system prawa z przepisów stanowiących bariery rozwoju dla przedsiębiorców, i tzw. dereglamentacyjna, która wyeliminuje zbędną reglamentację i ograniczenia działalności gospodarczej. Chodzi o zezwolenia, pozwolenia itp. Zbadaliśmy 55 ustaw i stwierdziliśmy, że przewidują 148 reglamentacji.

Natomiast trzeci etap działalności legislacyjnej to stabilizacja prawa. Uważam, że najważniejsze przepisy prawa gospodarczego powinny zostać zebrane w kodeksie wolności gospodarczej.

Wprawdzie stale mówimy o ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, ale przedsiębiorcom potrzebna jest przede wszystkim wolność gospodarcza.

• Czym różni się swoboda działalności gospodarczej od wolności gospodarczej?

- Najlepiej można pokazać te różnice na przykładzie jednego okienka. Teraz pracujemy nad przepisami, które umożliwią w przyszłym roku instytucję jednego okienka. Natomiast za kilka lat należy doprowadzić do sytuacji, gdy nie będzie potrzebne nawet jedno okienko.

• Czy zmieni się również sposób tworzenia prawa?

- Moim zdaniem trzeba ujednolicić prawa i obowiązki w zakresie tworzenia prawa bez względu na podmiot, który wystąpił z inicjatywą legislacyjną.

Reklama

Chcę zaproponować rozszerzenie zakresu konsultacji społecznych. Prawo powinno być tworzone dla jego adresatów i przy ich udziale. Dlatego należy je konsultować już od czasu przygotowania założeń, a nie dopiero na etapie przygotowanego projektu przepisów.

Uważam, że należy również wprowadzić zmiany w ocenie skutków regulacji. Teraz ocena stanowi zwykłą formalność, do której nikt nie przywiązuje wagi. Proponuję wprowadzić ocenę kosztów regulacji dla adresata prawa, a nie dla państwa.

Rozmawiała MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

ADAM SZEJNFELD

prawnik, poseł przez cztery kadencje, autor wielu projektów ustaw

OPINIE

JEREMI MORDASEWICZ

ekspert, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Należy radykalnie zmniejszyć liczbę zezwoleń, pozwoleń i licencji. Wymóg wprowadzenia koncesji należy ograniczyć tylko do tych dziedzin, które dotyczą zdrowia, życia i bezpieczeństwa. Trzeba też ograniczyć inne reglamentacje, na przykład dotyczące inwestycji budowlanych. Należy odstąpić od wymogu udzielania zezwoleń na budowę sklepów wielkopowierzchniowych o powierzchni powyżej 400 mkw. i uchylić ustawę, która je przewiduje.

ANDRZEJ SADOWSKI

Centrum im. Adama Smitha

Należy jak najszybciej zwolnić przedsiębiorców z obowiązku składania zaświadczeń w celu udowodnienia, że spełniają określone wymogi i zamienić go na prawo składania oświadczeń. Przygotowywana nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej powinna wyszczególnić akty prawne stawiające bariery dla rozwoju przedsiębiorczości i określić, od kiedy przestaną one obowiązywać. Warto byłoby też odstąpić od obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej.

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.