REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązujące limity kapitału zakładowego utrudniają założenie przedsiębiorstwa

Tomasz Suchar
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki zamierza obniżyć minimalną wysokość kapitału zakładowego spółek. Prawnicy zaś proponują nowy typ spółki.
ZMIANA PRAWA

 

REKLAMA

Projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych przedstawiony właśnie przez Adama Szejnfelda, wiceministra gospodarki, zakłada dwukrotne obniżenie wysokości minimalnego kapitału zakładowego.

- Przedsiębiorcy uważają, że obecnie obowiązujące limity są zbyt wysokie. Stanowią one barierę utrudniającą założenie spółki i rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej.

Według części ekspertów dzisiejsze rozwiązania są wystarczające, przynajmniej jeżeli chodzi o spółkę akcyjną.

- Nietrafne są argumenty przedsiębiorców, że minimalny wymóg 500 tys. zł jest barierą, która utrudnia założenie spółki akcyjnej - uważa profesor Andrzej Szumański z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Dla zarejestrowania spółki akcyjnej kodeks spółek handlowych przewiduje możliwość pokrycia kapitału zakładowego w 1/4 wysokości. Jest to tzw. zasada sukcesywności wnoszenia wkładu do spółki. Znaczy to, że przy limicie 500 tys. zł wystarczy kapitał w wysokości 125 tys. zł. Co do reszty wspólnicy mogą dowolnie umówić się.

Słaby wynik

REKLAMA

W latach 2001-2007 liczba spółek z o.o. wzrosła w Polsce ze 150 tys. tylko do około 211 tys. Liczby te są niskie w kontekście ogólnej liczby przedsiębiorców indywidualnych (stanowią oni 97-98 proc. wszystkich przedsiębiorców). Zdaniem ekspertów, wybór formy prawnej spółki jest ograniczony właśnie poprzez istnienie zbyt wysokiego wymogu kapitału zakładowego.

- Tylko dlatego, że w Polsce jest próg 50 tys. zł dla założenia spółki z o.o., mamy tak dużo firm prowadzonych przez osoby fizyczne - uważa Mieczysław Bąk z Krajowej Izby Gospodarczej.

W państwach UE minimum kapitałowe dla spółek z o.o. jest symboliczne lub w ogóle nie istnieje.

- Spełnienie wymogu minimalnego kapitału zakładowego nie stanowi gwarancji jej wypłacalności. Wierzyciele powinni i tak przeprowadzić audyt finansowy spółki. W związku z tym postuluje się dziś w UE całkowite zniesienie wymogu minimalnego kapitału zakładowego spółki akcyjnej i spółki z o.o. - mówi profesor Andrzej Szumański.

- W konsekwencji należałoby znieść całkowicie wymóg kapitału zakładowego albo utrzymać go w obecnej wysokości. Dwukrotne obniżenie jego wysokości niczego nie zmienia - dodaje profesor.

- W raporcie Doing Business 2008 Bank Światowy wskazuje, że obniżenie lub wyeliminowanie wymogu minimalnej kapitalizacji jest jedną z niezbędnych reform ułatwiających zakładanie spółek w Polsce - dodaje ekspert ds. anglosaskich Roman Rewald, partner w kancelarii Weil, Gotshal & Manges.

W Europie i na świecie

W wielu krajach ustawodawstwo nie przewiduje wcale wymogu kapitału zakładowego dla założenia spółki.

- W USA założenie spółki kapitałowej jest maksymalnie uproszczone. Nie istnieje wymóg kapitału minimalnego. Wystarczy złożyć w oddziale lokalnej administracji umowę spółki, wypełnić formularz zawierający podstawowe informacje o akcjonariuszach i zarządzie oraz uiścić niewielką opłatę. Spółka jest wówczas automatycznie rejestrowana - mówi Roman Rewald.

W niektórych krajach europejskich wprowadzano symboliczną wysokość kapitału zakładowego dla spółki z o.o.

- W Irlandii nie istnieje praktycznie wymóg dysponowania kapitałem zakładowym dla rejestracji spółki Ltd (odpowiednika spółki z o.o.) - wyjaśnia Jerzy Bartosik z Ambasady RP w Dublinie.

- Jest to najbardziej powszechnie stosowana forma prawna, także dla całkiem niewielkich biznesów - dodaje.

REKLAMA

- Minimalna wysokość kapitału zakładowego dla angielskiej spółki z o.o. wynosi 1 funt. Większość prywatnych spółek rozpoczyna działalność z kapitałem zakładowym poniżej 100 funtów. Takie rozwiązanie tworzy w Anglii przyjazny klimat dla zakładania działalności gospodarczej w tej formie - mówi Nicholas Richardson, partner w kancelarii Richardson Rios Olechowski.

- W Hiszpanii najpopularniejszą formą działalności małych i średnich przedsiębiorstw jest spółka z o.o. Decyduje o tym niska kwota minimalnego kapitału - tłumaczy Krzysztof Socha, radca prawny z kancelarii Garrigues.

Nowy typ spółki

Kilka lat temu powstał w Hiszpanii nowy typ spółki z o.o., dla której wysokość kapitału zakładowego została określona przez ustawodawcę widełkowo.

- Jej kapitał zakładowy może wynosić od 3,012 tys. do 120,202 tys. - mówi Krzysztof Socha.

- We Francji od 2003 roku dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ustawodawca nie określa minimalnego kapitału zakładowego. Jedynym warunkiem jest określenie jego wysokości w statucie spółki - mówi Marzena Matuszyk-Aubertin, doradca podatkowy z kancelarii White & Case.

- Skoro spółki funkcjonują z powodzeniem w innych państwach, ustawodawca polski powinien zastanowić się nad wprowadzeniem podobnych - konkludują eksperci.

Minimalna wysokość kapitału zakładowego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

TOMASZ SUCHAR

tomasz.suchar@infor.pl

 

OPINIA

STANISŁAW SOŁTYSIŃSKI

profesor, kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak

Zmniejszenie minimum kapitałowego dla spółki akcyjnej jest bardziej uzasadnione niż dla spółki z o.o. Spółki z symbolicznym kapitałem, a zarazem gwarantujące przywilej ograniczonej odpowiedzialności, są obecnie modne. Dlatego Polska musi się liczyć z konkurencją irlandzkich czy angielskich „Ltds”, które na kontynencie są traktowane jak statki pływające pod flagą państw taniej bandery. Wzorem niektórych państw kontynentalnych powinniśmy rozważyć wprowadzenie nowego typu spółki o symbolicznym kapitale. W spółce nowego typu zasadę ochrony kapitału zakładowego powinny zastąpić inne instrumenty ochrony majątku spółki i jej wierzycieli.

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA