REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestycje zagraniczne mogą sięgnąć rekordowego poziomu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Grad
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku zagraniczni przedsiębiorcy bezpośrednio zainwestowali w Polsce ponad 9,7 mld euro. To prawie o 2 mld euro więcej niż w tym samym okresie 2006 roku. Szacuje się, że w przyszłym roku wartość inwestycji zagranicznych może sięgnąć nawet 15,5 mld euro.

W tym roku nie uda się raczej powtórzyć ubiegłorocznego wyniku na poziomie 15 mld euro, lecz ważniejsze jednak jest to, że perspektywy na przyszły rok są obiecujące.

REKLAMA

Z szacunków GP wynika, że wartość inwestycji bezpośrednich może w 2008 roku przekroczyć rekord z 2006 roku. Zdaniem części ekspertów trend ten może się utrzymać nawet przez najbliższe cztery, pięć lat. Inni wskazują na zbliżającą się dekoniunkturę i związane z tym zagrożenia. Jedni i drudzy podkreślają, że to, czy pozytywny scenariusz się zrealizuje, w dużej mierze zależy od podejścia i działań nowego rządu, w tym szczególnie Ministerstwa Gospodarki. Zapytani przez nas eksperci pokusili się o kilka spostrzeżeń, które powinien mieć na uwadze nowy szef resortu i wicepremier Waldemar Pawlak.

Ten rok dobry, ale przyszły lepszy

REKLAMA

- Wiele projektów zostało zamkniętych w ostatnim czasie lub właśnie się finalizuje. Może być trudno o powtórkę sytuacji z końca ubiegłego roku, kiedy to zamknięto bardzo duże transakcje i w sumie wartość inwestycji skoczyła do 15,1 mld euro. Na pewno jednak mamy dobre podstawy do rokowań na przyszłość - ocenia Paweł Tynel, menedżer z Ernst & Young.

Dodaje, że bardzo ważnym czynnikiem, który powinien wspomóc przyciąganie inwestorów, jest możliwość wykorzystania funduszy strukturalnych Unii Europejskiej do wspierania kluczowych przedsięwzięć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Pomoże to utrzymać wysokie tempo napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych BIZ. Biorąc pod uwagę dobre prognozy dla polskiej gospodarki i zapowiadane inwestycje w infrastrukturę związane z organizacją Euro 2012 myślę, że możemy liczyć na utrzymanie się pozytywnego trendu do 2013 roku - dodaje.

Bardziej sceptyczny jest Mirosław Proppe, ekspert KPMG, który ocenia, że 2008 może być ostatnim rokiem dobrej koniunktury światowej.

- Wraz ze spowolnieniem gospodarki światowej należy oczekiwać spadku inwestycji w ogóle, co z kolei przełoży się na niższe inwestycje zagraniczne w Polsce. Firmy będą raczej stawiały na restrukturyzację i cięcia kosztów - podkreśla.

Wśród negatywnych czynników trzeba też wymienić wzrost konkurencji w ramach samej Unii Europejskiej związany z poszerzeniem jej o Rumunię i Bułgarię. Niższe od polskich koszty siły roboczej w tych krajach są już widoczne.

- Dlatego coraz ważniejsza jest poprawa warunków inwestycyjnych - mówi Mirosław Proppe.

W ocenie Pawła Tynela dekoniunktura w światowej gospodarce nie będzie czynnikiem decydującym.

- Myślę, że waga tego czynnika w ocenie czynników mogących wpływać na decyzje inwestycyjne to ok. 20-25 proc. - mówi specjalista Ernst & Young.

- Tymczasem mocne fundamenty polskiej gospodarki można ocenić na 50 proc. - dodaje.

Specjalizacja i lepsza informacja

Zapytani przez GP eksperci o to, co polski rząd może zrobić, aby utrzymać wysokie tempo napływu inwestycji, byli zgodni - rekomendowali działania na rzecz zmiany charakteru inwestycji. Chodzi głównie o większą specjalizację i skręt w kierunku inwestycji wysoko zaawansowanych technologicznie oraz usług.

- Poszczególne miasta pod względem inwestycji zaczynają już specjalizować się w konkretnych branżach. Te działania trzeba wspierać - mówi Mirosław Poppe.

REKLAMA

Dodaje, że rząd powinien opracować plan określający, na których branżach, dziedzinach gospodarki powinniśmy się skupiać i jak rozłożyć tę specjalizację regionalnie. Następnie trzeba pod to ustawić wykorzystanie funduszy strukturalnych i szkolnictwo - podkreśla specjalista KPMG.

- Warto również zwrócić uwagę na kwestie techniczne, jak większą otwartość rządu na spotkania z największymi inwestorami oraz spójność polityki informacyjnej - dodaje Paweł Tynel.

DOTACJE DLA ZAGRANICZNYCH INWESTORÓW

Unijne dotacje na inwestycję są nie tylko dla małych i średnich firm. Mogą z nich także skorzystać zagraniczni inwestorzy, którzy chcą w Polsce zlokalizować swoje nowe zakłady produkcyjne. Rząd dla nich przeznaczył ponad 1 mld euro w Działaniu 4.5 w programie Innowacyjna Gospodarka. Te pieniądze mają wspierać inwestycje, które będą tworzyły nowe miejsce pracy. W przypadku budowy zakładów produkcyjnych jest potrzebne minimum 400 nowych miejsc pracy, natomiast w przypadku centrów usług - 200. Wyjątkiem są lokowane w Polsce centra badawczo-rozwojowe, które powinny minimum zatrudnić 20 osób. Środki z tego działania są przeznaczone na wsparcie największych inwestycji o wartości większej niż 160 mln zł (liczonych w kosztach kwalifikowanych). Inwestorzy mogą liczyć na zwrot maksymalnie 30 proc. nakładów na inwestycje. Jednak w rzeczywistości stopa zwrotu będzie znacznie niższa, bo np. zwrotowi podlega tylko 10 proc. wydatków na zakup gruntów pod przyszłą fabrykę.

MGA

Inwestycje zagraniczne w Polsce

Krzysztof Grad

krzysztof.grad@infor.pl

OPINIA

RADOSŁAW BODYS

ekonomista Merrill Lynch w Londynie

Biorąc pod uwagę dotychczasowe zagraniczne inwestycje, w Polsce można ocenić ich poziom pozytywnie, choć na pewno w przeliczeniu na mieszkańca wypadamy zdecydowanie gorzej niż Czechy czy Słowacja. W poprzednich latach sąsiedzi byli skuteczniejsi w przyciąganiu nowych projektów, ale pytanie, jakie były pożytki z tych inwestycji, bo często, aby pozyskać inwestora, konieczne były olbrzymie subsydia. Do tej pory przegrywaliśmy też pod względem jakości inwestycji. Biorąc pod uwagę eksport towarów o wysokiej wartości dodanej to Węgrzy mają 22 proc. takich towarów w eksporcie, a Polska poniżej 10 proc. To pokazuje, że Węgry miały strategię przyciągania inwestycji wysokich technologii, a w Polsce nie było takiego planu. U nas z kolei inwestycje były bardziej zdywersyfikowane, a na Słowacji królują samochody. Ale widać oczekiwanie, że po zmianie rządu poprawi się nastawienie do inwestowania w Polsce.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

REKLAMA

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA