REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestycje zagraniczne mogą sięgnąć rekordowego poziomu

Krzysztof Grad
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku zagraniczni przedsiębiorcy bezpośrednio zainwestowali w Polsce ponad 9,7 mld euro. To prawie o 2 mld euro więcej niż w tym samym okresie 2006 roku. Szacuje się, że w przyszłym roku wartość inwestycji zagranicznych może sięgnąć nawet 15,5 mld euro.

W tym roku nie uda się raczej powtórzyć ubiegłorocznego wyniku na poziomie 15 mld euro, lecz ważniejsze jednak jest to, że perspektywy na przyszły rok są obiecujące.

REKLAMA

Z szacunków GP wynika, że wartość inwestycji bezpośrednich może w 2008 roku przekroczyć rekord z 2006 roku. Zdaniem części ekspertów trend ten może się utrzymać nawet przez najbliższe cztery, pięć lat. Inni wskazują na zbliżającą się dekoniunkturę i związane z tym zagrożenia. Jedni i drudzy podkreślają, że to, czy pozytywny scenariusz się zrealizuje, w dużej mierze zależy od podejścia i działań nowego rządu, w tym szczególnie Ministerstwa Gospodarki. Zapytani przez nas eksperci pokusili się o kilka spostrzeżeń, które powinien mieć na uwadze nowy szef resortu i wicepremier Waldemar Pawlak.

Ten rok dobry, ale przyszły lepszy

REKLAMA

- Wiele projektów zostało zamkniętych w ostatnim czasie lub właśnie się finalizuje. Może być trudno o powtórkę sytuacji z końca ubiegłego roku, kiedy to zamknięto bardzo duże transakcje i w sumie wartość inwestycji skoczyła do 15,1 mld euro. Na pewno jednak mamy dobre podstawy do rokowań na przyszłość - ocenia Paweł Tynel, menedżer z Ernst & Young.

Dodaje, że bardzo ważnym czynnikiem, który powinien wspomóc przyciąganie inwestorów, jest możliwość wykorzystania funduszy strukturalnych Unii Europejskiej do wspierania kluczowych przedsięwzięć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Pomoże to utrzymać wysokie tempo napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych BIZ. Biorąc pod uwagę dobre prognozy dla polskiej gospodarki i zapowiadane inwestycje w infrastrukturę związane z organizacją Euro 2012 myślę, że możemy liczyć na utrzymanie się pozytywnego trendu do 2013 roku - dodaje.

Bardziej sceptyczny jest Mirosław Proppe, ekspert KPMG, który ocenia, że 2008 może być ostatnim rokiem dobrej koniunktury światowej.

- Wraz ze spowolnieniem gospodarki światowej należy oczekiwać spadku inwestycji w ogóle, co z kolei przełoży się na niższe inwestycje zagraniczne w Polsce. Firmy będą raczej stawiały na restrukturyzację i cięcia kosztów - podkreśla.

Wśród negatywnych czynników trzeba też wymienić wzrost konkurencji w ramach samej Unii Europejskiej związany z poszerzeniem jej o Rumunię i Bułgarię. Niższe od polskich koszty siły roboczej w tych krajach są już widoczne.

- Dlatego coraz ważniejsza jest poprawa warunków inwestycyjnych - mówi Mirosław Proppe.

W ocenie Pawła Tynela dekoniunktura w światowej gospodarce nie będzie czynnikiem decydującym.

- Myślę, że waga tego czynnika w ocenie czynników mogących wpływać na decyzje inwestycyjne to ok. 20-25 proc. - mówi specjalista Ernst & Young.

- Tymczasem mocne fundamenty polskiej gospodarki można ocenić na 50 proc. - dodaje.

Specjalizacja i lepsza informacja

Zapytani przez GP eksperci o to, co polski rząd może zrobić, aby utrzymać wysokie tempo napływu inwestycji, byli zgodni - rekomendowali działania na rzecz zmiany charakteru inwestycji. Chodzi głównie o większą specjalizację i skręt w kierunku inwestycji wysoko zaawansowanych technologicznie oraz usług.

- Poszczególne miasta pod względem inwestycji zaczynają już specjalizować się w konkretnych branżach. Te działania trzeba wspierać - mówi Mirosław Poppe.

REKLAMA

Dodaje, że rząd powinien opracować plan określający, na których branżach, dziedzinach gospodarki powinniśmy się skupiać i jak rozłożyć tę specjalizację regionalnie. Następnie trzeba pod to ustawić wykorzystanie funduszy strukturalnych i szkolnictwo - podkreśla specjalista KPMG.

- Warto również zwrócić uwagę na kwestie techniczne, jak większą otwartość rządu na spotkania z największymi inwestorami oraz spójność polityki informacyjnej - dodaje Paweł Tynel.

DOTACJE DLA ZAGRANICZNYCH INWESTORÓW

Unijne dotacje na inwestycję są nie tylko dla małych i średnich firm. Mogą z nich także skorzystać zagraniczni inwestorzy, którzy chcą w Polsce zlokalizować swoje nowe zakłady produkcyjne. Rząd dla nich przeznaczył ponad 1 mld euro w Działaniu 4.5 w programie Innowacyjna Gospodarka. Te pieniądze mają wspierać inwestycje, które będą tworzyły nowe miejsce pracy. W przypadku budowy zakładów produkcyjnych jest potrzebne minimum 400 nowych miejsc pracy, natomiast w przypadku centrów usług - 200. Wyjątkiem są lokowane w Polsce centra badawczo-rozwojowe, które powinny minimum zatrudnić 20 osób. Środki z tego działania są przeznaczone na wsparcie największych inwestycji o wartości większej niż 160 mln zł (liczonych w kosztach kwalifikowanych). Inwestorzy mogą liczyć na zwrot maksymalnie 30 proc. nakładów na inwestycje. Jednak w rzeczywistości stopa zwrotu będzie znacznie niższa, bo np. zwrotowi podlega tylko 10 proc. wydatków na zakup gruntów pod przyszłą fabrykę.

MGA

Inwestycje zagraniczne w Polsce

Krzysztof Grad

krzysztof.grad@infor.pl

OPINIA

RADOSŁAW BODYS

ekonomista Merrill Lynch w Londynie

Biorąc pod uwagę dotychczasowe zagraniczne inwestycje, w Polsce można ocenić ich poziom pozytywnie, choć na pewno w przeliczeniu na mieszkańca wypadamy zdecydowanie gorzej niż Czechy czy Słowacja. W poprzednich latach sąsiedzi byli skuteczniejsi w przyciąganiu nowych projektów, ale pytanie, jakie były pożytki z tych inwestycji, bo często, aby pozyskać inwestora, konieczne były olbrzymie subsydia. Do tej pory przegrywaliśmy też pod względem jakości inwestycji. Biorąc pod uwagę eksport towarów o wysokiej wartości dodanej to Węgrzy mają 22 proc. takich towarów w eksporcie, a Polska poniżej 10 proc. To pokazuje, że Węgry miały strategię przyciągania inwestycji wysokich technologii, a w Polsce nie było takiego planu. U nas z kolei inwestycje były bardziej zdywersyfikowane, a na Słowacji królują samochody. Ale widać oczekiwanie, że po zmianie rządu poprawi się nastawienie do inwestowania w Polsce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA