REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy wierzą wciąż w dobrą passę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
autor zbiorowy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

U progu 2008 roku sprawdziliśmy nastroje wśród przedsiębiorców - jak widzą koniunkturę w najbliższych miesiącach.

Pierwszy kwartał 2008 r. przyniesie spowolnienie wzrostu gospodarczego do około 4-5 proc. z około 6 proc. w IV kwartale 2007 r. Jednak w całym roku wzrost PKB spadnie do około 5,5 proc. z około 6,5 proc. w 2007 roku - szacują ekonomiści.

REKLAMA

Paliwa: trzy cyfry za baryłkę ropy

Od kilku miesięcy cena ropy balansuje w okolicach 100 dol. za baryłkę.

- W 2008 roku na pewno za ropę będziemy musieli płacić trzycyfrową kwotę - mówi trader rynku naftowego w jednym z zagranicznych banków inwestycyjnych. Polscy eksperci nie są jeszcze do tego psychologicznego poziomu przekonani.

- W nowym roku trend wzrostowy powinien się załamać. Myślę, że ceny ropy naftowej mogą zacząć spadać na światowych rynkach. Ostatnio oderwały się one tak daleko od fundamentów, że kapitał spekulacyjny nie będzie w stanie utrzymać cen ropy na obecnym wysokim poziomie - ocenia Andrzej Szcześniak, niezależny ekspert rynku paliw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W branży paliwowej przed Polską stoją bardzo ważne zadania. Jednym z najważniejszych jest naprawa relacji z Rosją. Chodzi też o integrację litewskich Możejek.

Telekomunikacja: dobrze tylko w komórkach

REKLAMA

Przyszły rok przyniesie dalszy spadek przychodów Telekomunikacji Polskiej z telefonii stacjonarnej. Spodziewany jest niewielki wzrost sprzedaży pozostałych operatorów działających w tym segmencie. Rynek telefonii komórkowej wzrośnie podobnie jak w tym roku, czyli o 6-7 proc.

- O 20-proc. wzroście na rynku telefonii komórkowej możemy zapomnieć - mówi Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PTK Centertel, największej sieci komórkowej w Polsce, i dodaje, że najszybciej rosnącym segmentem w komórkowym biznesie jest transmisja danych.

Klienci raczej nie powinni spodziewać się spadków cen usług. Być może w końcu roku stanieją połączenia z sieci stacjonarnych do komórkowych.

Media: w oczekiwaniu na zyski z Euro 2008

Po dynamicznym dwucyfrowym wzroście wydatków na reklamę w IV kwartale mijającego roku w I kwartale przyszłego roku rynek reklamy zwolni. Tomasz Chełmecki, prezes domu mediowego Starlink, szacuje, że firmy zwiększą w tym czasie wydatki na reklamę o 8-10 proc.

- Klienci będą musieli złapać oddech pozakupowy, zmniejszą wydatki, a firmy zmniejszą aktywność reklamową - mówi Tomasz Chełmecki.

W kolejnych kwartałach reklamodawcy będą jednak zwiększać nakłady na promocję. Głównym motorem wzrostu będą dwie duże imprezy sportowe - Euro 2008, w którym udział wezmą także Polacy, oraz Olimpiada w Pekinie.

Ubezpieczenia: kolejny rok żniw

- W ubezpieczeniach na życie przypis składki wzrośnie o około 15-17 proc. - mówi Krzysztof Rosiński, wiceprezes Europa Życie.

Przy czym cały czas motorem wzrostu będą polisy inwestycyjne. Ale już na przełomie I i II kwartału powinny zacząć pojawiać się polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym z większymi gwarancjami braku straty kapitału, w mniejszym stopniu lokujące w akcje. Cały czas będzie rozwijała się oferta tzw. polis strukturyzowanych, które dają pewność braku straty zaangażowanego kapitału. Co ważne, będą na ten rynek wchodzili coraz mocniej duzi gracze, jak Commercial Union czy Aegon.

Transport: zbliżają się miliardowe inwestycje

W 2008 roku dla sektora transportu otworzy się worek z pieniędzmi na inwestycje.

- Widać to po budżetach i zapowiedziach modernizacji zarówno Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jak i spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Szykuje się mnóstwo projektów modernizacji sieci kolejowej i budowy dróg - mówi Jakub Majewski, prezes Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei.

Niestety nadal istnieje ryzyko, że dostępne środki z różnych powodów nie zostaną w pełni wykorzystane. Już brakuje wykonawców tych prac.

Samorządy skarżą się, że firmy budowlane nastawiają się na wielkie projekty krajowe i nie są zainteresowane przetargami na modernizację i budowę dróg wojewódzkich. Można jednak spodziewać się wejścia nowych zagranicznych firm - zarówno budowlanych, projektowych, jak i transportowych.

Energetyka: coraz więcej kosztów

REKLAMA

Prognozy dotyczące produkcji energii elektrycznej na początku roku są ostrożne i koniunkturę uzależniają od pogody. Natomiast prognozy cenowe uzależniane są od ostatecznego podziału uprawnień do emisji CO2 na lata 2008-2012, a te, chociaż ogólne, nie są optymistyczne dla konsumentów. Branża energetyczna z niepokojem patrzy na zapowiadane ograniczenia uprawnień do emisji CO2. Tym bardziej że europejskie doświadczenia wskazują, że będzie to miało znaczący wpływ na zmiany cen na rynku hurtowym.

- Inną znaczącą kwestią jest wydłużanie procesu zatwierdzania taryf przez URE. Ze złożonych wniosków taryfowych wynika, że przeciętne gospodarstwo domowe miesięcznie zapłaci więcej od 3 do 6 zł. Najbardziej potrzebne branży energetycznej są stabilne i przewidywalne regulacje - mówi Paweł Urbański, prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej.

TFI: nowe, bezpieczniejsze fundusze

Ten rok był rekordowy dla całej branży funduszy inwestycyjnych zarówno pod względem wielkości aktywów, liczby nowych klientów i rentowności. Przyszły rok będzie bardzo dobry, a czy lepszy, to pokażą najbliższe miesiące i wyjaśnienie sytuacji na rynkach kapitałowych.

- Będziemy kontynuować przyrost aktywów i klientów, którzy są bardzo zainteresowani inwestowaniem i funduszami. Pozostaje też nadal duża grupa osób, które nie inwestowały nie dlatego, że nie chcą, ale nie dotarła do nich informacja, że mogą i nie wymaga to wielkich nakładów - mówi Adrian Adamowicz, wiceprezes Pioneer Pekao TFI.

W 2008 r. pojawi się na pewno kilkadziesiąt nowych funduszy. Właściwie wszystkie TFI coś przygotowują i będą szły w kierunku uzupełniania swoje oferty.

Prognozy GP - Jaki będzie stan gospodarki w 2008 roku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

CZU, t.św., MK, maj, MF, K.K-M, ZKG

 
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA