Przedsiębiorcy wierzą wciąż w dobrą passę
REKLAMA
REKLAMA
Pierwszy kwartał 2008 r. przyniesie spowolnienie wzrostu gospodarczego do około 4-5 proc. z około 6 proc. w IV kwartale 2007 r. Jednak w całym roku wzrost PKB spadnie do około 5,5 proc. z około 6,5 proc. w 2007 roku - szacują ekonomiści.
REKLAMA
Paliwa: trzy cyfry za baryłkę ropy
Od kilku miesięcy cena ropy balansuje w okolicach 100 dol. za baryłkę.
- W 2008 roku na pewno za ropę będziemy musieli płacić trzycyfrową kwotę - mówi trader rynku naftowego w jednym z zagranicznych banków inwestycyjnych. Polscy eksperci nie są jeszcze do tego psychologicznego poziomu przekonani.
- W nowym roku trend wzrostowy powinien się załamać. Myślę, że ceny ropy naftowej mogą zacząć spadać na światowych rynkach. Ostatnio oderwały się one tak daleko od fundamentów, że kapitał spekulacyjny nie będzie w stanie utrzymać cen ropy na obecnym wysokim poziomie - ocenia Andrzej Szcześniak, niezależny ekspert rynku paliw.
W branży paliwowej przed Polską stoją bardzo ważne zadania. Jednym z najważniejszych jest naprawa relacji z Rosją. Chodzi też o integrację litewskich Możejek.
Telekomunikacja: dobrze tylko w komórkach
REKLAMA
Przyszły rok przyniesie dalszy spadek przychodów Telekomunikacji Polskiej z telefonii stacjonarnej. Spodziewany jest niewielki wzrost sprzedaży pozostałych operatorów działających w tym segmencie. Rynek telefonii komórkowej wzrośnie podobnie jak w tym roku, czyli o 6-7 proc.
- O 20-proc. wzroście na rynku telefonii komórkowej możemy zapomnieć - mówi Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PTK Centertel, największej sieci komórkowej w Polsce, i dodaje, że najszybciej rosnącym segmentem w komórkowym biznesie jest transmisja danych.
Klienci raczej nie powinni spodziewać się spadków cen usług. Być może w końcu roku stanieją połączenia z sieci stacjonarnych do komórkowych.
Media: w oczekiwaniu na zyski z Euro 2008
Po dynamicznym dwucyfrowym wzroście wydatków na reklamę w IV kwartale mijającego roku w I kwartale przyszłego roku rynek reklamy zwolni. Tomasz Chełmecki, prezes domu mediowego Starlink, szacuje, że firmy zwiększą w tym czasie wydatki na reklamę o 8-10 proc.
- Klienci będą musieli złapać oddech pozakupowy, zmniejszą wydatki, a firmy zmniejszą aktywność reklamową - mówi Tomasz Chełmecki.
W kolejnych kwartałach reklamodawcy będą jednak zwiększać nakłady na promocję. Głównym motorem wzrostu będą dwie duże imprezy sportowe - Euro 2008, w którym udział wezmą także Polacy, oraz Olimpiada w Pekinie.
Ubezpieczenia: kolejny rok żniw
- W ubezpieczeniach na życie przypis składki wzrośnie o około 15-17 proc. - mówi Krzysztof Rosiński, wiceprezes Europa Życie.
Przy czym cały czas motorem wzrostu będą polisy inwestycyjne. Ale już na przełomie I i II kwartału powinny zacząć pojawiać się polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym z większymi gwarancjami braku straty kapitału, w mniejszym stopniu lokujące w akcje. Cały czas będzie rozwijała się oferta tzw. polis strukturyzowanych, które dają pewność braku straty zaangażowanego kapitału. Co ważne, będą na ten rynek wchodzili coraz mocniej duzi gracze, jak Commercial Union czy Aegon.
Transport: zbliżają się miliardowe inwestycje
W 2008 roku dla sektora transportu otworzy się worek z pieniędzmi na inwestycje.
- Widać to po budżetach i zapowiedziach modernizacji zarówno Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jak i spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Szykuje się mnóstwo projektów modernizacji sieci kolejowej i budowy dróg - mówi Jakub Majewski, prezes Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei.
Niestety nadal istnieje ryzyko, że dostępne środki z różnych powodów nie zostaną w pełni wykorzystane. Już brakuje wykonawców tych prac.
Samorządy skarżą się, że firmy budowlane nastawiają się na wielkie projekty krajowe i nie są zainteresowane przetargami na modernizację i budowę dróg wojewódzkich. Można jednak spodziewać się wejścia nowych zagranicznych firm - zarówno budowlanych, projektowych, jak i transportowych.
Energetyka: coraz więcej kosztów
REKLAMA
Prognozy dotyczące produkcji energii elektrycznej na początku roku są ostrożne i koniunkturę uzależniają od pogody. Natomiast prognozy cenowe uzależniane są od ostatecznego podziału uprawnień do emisji CO2 na lata 2008-2012, a te, chociaż ogólne, nie są optymistyczne dla konsumentów. Branża energetyczna z niepokojem patrzy na zapowiadane ograniczenia uprawnień do emisji CO2. Tym bardziej że europejskie doświadczenia wskazują, że będzie to miało znaczący wpływ na zmiany cen na rynku hurtowym.
- Inną znaczącą kwestią jest wydłużanie procesu zatwierdzania taryf przez URE. Ze złożonych wniosków taryfowych wynika, że przeciętne gospodarstwo domowe miesięcznie zapłaci więcej od 3 do 6 zł. Najbardziej potrzebne branży energetycznej są stabilne i przewidywalne regulacje - mówi Paweł Urbański, prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej.
TFI: nowe, bezpieczniejsze fundusze
Ten rok był rekordowy dla całej branży funduszy inwestycyjnych zarówno pod względem wielkości aktywów, liczby nowych klientów i rentowności. Przyszły rok będzie bardzo dobry, a czy lepszy, to pokażą najbliższe miesiące i wyjaśnienie sytuacji na rynkach kapitałowych.
- Będziemy kontynuować przyrost aktywów i klientów, którzy są bardzo zainteresowani inwestowaniem i funduszami. Pozostaje też nadal duża grupa osób, które nie inwestowały nie dlatego, że nie chcą, ale nie dotarła do nich informacja, że mogą i nie wymaga to wielkich nakładów - mówi Adrian Adamowicz, wiceprezes Pioneer Pekao TFI.
W 2008 r. pojawi się na pewno kilkadziesiąt nowych funduszy. Właściwie wszystkie TFI coś przygotowują i będą szły w kierunku uzupełniania swoje oferty.
Prognozy GP - Jaki będzie stan gospodarki w 2008 roku
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
CZU, t.św., MK, maj, MF, K.K-M, ZKG
REKLAMA
REKLAMA