REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie będzie kas fiskalnych dla nowych grup podatników

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z końcem 2007 roku mają wygasnąć niektóre zwolnienia dla stosowania kas rejestrujacych. Resort finansów opracował już kolejny projekt rozporządzenia przyznającego na kolejne pół roku te same ulgi. Do 30 czerwca 2008 r. m.in. prawnicy i lekarze nie będą objęci obowiązkiem instalowania nowych urządzeń.

 

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów opracowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, który został opublikowany wczoraj, ale jest datowany na 26 listopada. To już ostatni moment na jego przygotowanie, gdyż 31 grudnia 2007 r. traci moc rozporządzenie obowiązujące dotychczas.

- Niewydanie przez ministra finansów nowego rozporządzenia regulującego problematykę zwolnień z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas mogłoby oznaczać, że od 1 stycznia 2008 r. podmioty korzystające dotychczas ze zwolnień od ewidencjonowania w tej formie musiałyby posiadać kasy rejestrujące - podkreślił Bernard Łukomski, partner w Dewey & LeBoeuf.

Od 1 stycznia 2008 r., kiedy nowe rozporządzenie zacznie obowiązywać, wielkiego zaskoczenia dla podatników nie będzie. Zostaną przedłużone wszystkie dzisiejsze zwolnienia w zakresie stosowania kas m.in. dla dostawców mediów energetycznych, świadczących niektóre usługi komunalne, usług medycznych czy prawników.

REKLAMA

Agnieszka Staniszewska, doradca podatkowy w HLB Frąckowiak i Wspólnicy, wskazała, że obecnie ze zwolnienia (którego okres obowiązywania upływa z końcem roku) korzystają np. usługi pocztowe, telekomunikacyjne, kurierskie, prawnicze, architektoniczne, a także dostawy energii elektrycznej, gazu, pary wodnej i gorącej wody. Zwolnieniu podlegają też m.in. usługi w zakresie administracji publicznej, obrony narodowej, obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Trudno wyobrazić sobie, że nagle (bez odpowiedniej vacatio legis) zwolnienie od obowiązku ufiskalniania sprzedaży przestaje w tych przypadkach obowiązywać. Nakłady organizacyjne i finansowe związane z zainstalowaniem kas tylko w tych kilku wymienionych przypadkach wymagają przynajmniej kilkumiesięcznego okresu na ich przygotowanie - podkreśliła Agnieszka Staniszewska.

Wymóg z dyrektywy

Zgodnie z art. 242 Dyrektywy 2006/112/WE (Dyrektywa VAT), każdy podatnik zobowiązany jest prowadzić ewidencję księgową w sposób wystarczająco szczegółowy do celów stosowania VAT oraz kontroli przez organ podatkowy. Bernard Łukomski zwrócił uwagę, że Dyrektywa 2006/112/WE nie określa formy prowadzenia takiej ewidencji, więc wskazanie wymogów w tym zakresie leży w gestii państw członkowskich.

- Ustawa o VAT nakłada na podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot VAT przy zastosowaniu kas rejestrujących. Obowiązek ten dotyczy wyłącznie tej sprzedaży, która została dokonana na rzecz wymienionych podmiotów, co nie wynika zresztą wprost z ustawy o VAT - tłumaczył partner w Dewey & LeBoeuf.

Jednocześnie zauważył, że od momentu wejścia w życie ustawy o VAT w 2004 roku minister finansów zmieniał, za pomocą kolejno wydawanych rozporządzeń wykonawczych, zakres zwolnień z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot VAT przy użyciu kas rejestrujących, poszerzając stopniowo krąg podmiotów zobowiązanych do prowadzenia takiej ewidencji.

Według Danuty Mochol- -Gumowskiej, doradcy podatkowego w DEMG Kancelarii Doradztwa Podatkowego, mając na uwadze cel, jakiemu ma służyć rejestracja sprzedaży za pomocą kas rejestrujących, a mianowicie zapobieganie ukrywaniu czy zaniżaniu obrotów, resort finansów spokojnie może przedłużyć zwolnienie dla dostaw energii elektrycznej gazu, wody, usług w zakresie gospodarki ściekami, usług telekomunikacyjnych itp., ponieważ osoby fizyczne otrzymują faktury VAT zawierające miesięczne rozliczenia tych usług. Faktury te są już uwzględnione w rejestrach VAT i ponowna ewidencja byłaby bezcelowa.

- Decydując o rezygnacji ze zwolnienia kolejnych grup usług, trzeba mieć na uwadze praktyczną możliwość egzekwowania ewidencji sprzedaży za pomocą tych urządzeń - przypominała Danuta Mochol-Gumowska.

Te same limity

Projekt nowego ministerialnego rozporządzenia nawiązuje pod względem zakresu zastosowanych zwolnień od ewidencjonowania, z pewnymi tylko wyjątkami, do uregulowań, jakie obowiązywały w 2006 i 2007 roku.

Zachowane zostanie dotychczasowe kryterium związane z wielkością obrotu wyznaczające zakres zwolnień podmiotowych od ewidencjonowania. Ze zwolnień nie będą mogli korzystać podatnicy, u których wielkość obrotów z tytułu działalności polegającej na sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przekroczy kwotę 40 tys. zł.

Utrzymane będzie zwolnienie podmiotowe dla podatników, u których udział wartości sprzedaży towarów i świadczonych usług wymienionych w załączniku projektu rozporządzenia, objętych omawianym zwolnieniem, w ogólnych obrotach podatnika z tytułu działalności polegającej na sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych był większy niż 70 proc.

Nadal obowiązywać będzie dotychczasowe kryterium stosowania zwolnienia dla podatników rozpoczynających działalność. Podatnicy ci po przekroczeniu obrotu w wysokości 20 tys. zł z działalności polegającej na sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych tracą prawo do korzystania ze zwolnienia.

Projekt rozporządzenia utrzymuje także zasady i wielkość kwot odliczeń wydatkowanych z tytułu nabycia kas. Utrzymano również regulację, że brak zgłoszenia kasy do przeglądu w wymaganym terminie lub zaprzestanie działalności skutkuje koniecznością dokonania zwrotu odliczonych lub wypłaconych kwot części wydatków poniesionych na ich zakup.

Wyłączenia bez zmian

Zostanie zachowana także zasada wyłączenia ze zwolnienia od ewidencjonowania bez względu na osiągniętą wysokość obrotu podatników:

- kontynuujących po 31 grudnia 2007 r. działalność polegającą na sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, którzy byli zobowiązani do ewidencjonowania przed tą datą,

- prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego.

Kontynuowana będzie również szczególna regulacja m.in. w zakresie świadczenia usług przewozów osób i ładunków taksówkami oraz w zakresie pasażerskich przewozów regularnych i nieregularnych, gdzie nie stosuje się cen urzędowych za przejazd. Przedsiębiorcy świadczący tego typu usługi muszą posiadać kasy fiskalne. Podobnie jest przy dostawie zespołów, podzespołów i części zamiennych do samochodów, dostawie elektronicznego sprzętu powszechnego użytku oraz sprzętu fotograficznego, a także sprzedaży wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, płyt CD i DVD oraz niektórych innych nagranych nośników informatycznych (w tym zawierających oprogramowanie komputerowe). Wskazane wyłączenie ze stosowania zwolnienia od stosowania kas obejmuje także sprzedaż wszelkiego rodzaju paliw płynnych.

Generalnie projekt zakłada także utrzymanie zwolnienia z omawianego obowiązku ewidencjonowania również przy dostawie towarów i świadczeniu niektórych usług w formie bezobsługowej przy zastosowaniu automatów przyjmujących należność za ich wykonanie (z wyjątkiem np. sprzedaży paliw płynnych i gazowych).

Utracone prawo nie wróci

Projekt rozporządzenia przygotowany przez resort finansów utrzymuje zasadę, zgodnie z którą zwolnień podmiotowych i podmiotowo-przedmiotowych nie stosuje się do podmiotów, które wcześniej straciły prawo do zwolnień i powinny posiadać kasy. Ponadto stosowana będzie reguła, że w dalszym ciągu obowiązujące są terminy rozpoczęcia ewidencjonowania wynikające z przepisów obowiązujących przed wejściem w życie nowego rozporządzenia. Przykładowo podatnik, który np. 15 listopada 2007 r. przekroczył obroty w wysokości 40 tys. zł, będzie zobowiązany (i pozostanie w świetle projektowanego rozporządzenia) do rozpoczęcia ewidencjonowania po upływie dwóch miesięcy licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to przekroczenie. Tym samym będzie on zobowiązany do rozpoczęcia ewidencjonowania obrotów za pomocą kas od lutego 2008 r. Analogiczne zasady były wprowadzane przy poprzednich rozporządzeniach.

Nowe obowiązki bez aktu

Ministerstwo Finansów w samą porę opublikowało projekt. Biorąc pod uwagę dotychczasową praktykę, podatnicy mogą poznać jego przepisy wyjątkowo wcześnie. Do tej pory MF publikował nowy akt tuż przed wygaśnięciem poprzedniego. To powodowało, że przedsiębiorcy w ostatniej chwili dowiadywali się, czy nadal mogą korzystać ze zwolnienia, czy za moment będą musieli kupować i instalować kasy fiskalne.

Andrzej Pośniak, doradca podatkowy z Kancelarii CMS Cameron McKenna, zwrócił uwagę, że większość zwolnień z obowiązku stosowania kas ma moc obowiązującą do 31 grudnia 2007 r. Jeżeli do tego czasu nie zostałoby wydane nowe rozporządzenie odnoszące się do tej kwestii, od 1 stycznia 2008 r. większość podmiotów, które dotychczas korzystały ze wspomnianych zwolnień, byłaby zmuszona kupić kasę fiskalną, odpowiednio ją zalegalizować, a następnie rejestrować za jej pomocą prowadzoną sprzedaż.

- Wiązałoby się to niewątpliwie z dodatkowym utrudnieniem, szczególnie dla drobnych przedsiębiorców, dla których sam koszt nabycia kasy stanowi nierzadko znaczący wydatek - argumentował Andrzej Pośniak.

Kasy fiskalne od 1 stycznia 2008 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

 
 
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Microsoft Scout, MAI-Thinking-1, chip kwantowy Majorana 2 – czyli co Microsoft zaprezentował na Build 2026? Sztuczna inteligencja w firmach

Microsoft zaprezentował na konferencji Build 2026 autonomicznego agenta Scout, który zarządza kalendarzem i przygotowuje spotkania w Teams i Outlook, oraz pierwszy autorski model AI: MAI-Thinking-1 do złożonych zadań biznesowych. Ogłoszono też nowy chip kwantowy Majorana 2 z czasem życia qubita do 60 sekund i platformę Microsoft Discovery dla naukowców. Sprawdź najważniejsze nowości z obszaru sztucznej inteligencji, narzędzi deweloperskich i technologii kwantowych.

20 tys. zł za każde niedopatrzenie. SENT nakłada bardzo wysokie mandaty. Przedsiębiorcy są zrozpaczeni

20 tys. zł za każde niedopatrzenie - nawet złe słowo. System SENT nakłada bardzo wysokie mandaty na przedsiębiorców - są zrozpaczeni. Zdarzają się kary w wysokości 60 tys. zł za kilka przewinień, które nie mają charakteru intencjonalnego.

Zarząd ubezpieczony? Po cyberataku to może nie wystarczyć (ROZMOWA INFOR.PL)

Po wdrożeniu NIS2 odpowiedzialność za cyberbezpieczeństwo przestała być domeną IT i realnie obciąża zarządy – z ryzykiem kar finansowych i zakazu pełnienia funkcji. Choć wielu menedżerów liczy na ochronę z ubezpieczenia OC władz spółki (polisy D&O), w praktyce obejmuje ona głównie koszty obrony, a nie sam incydent i jego skutki finansowe. Gdzie kończy się D&O, a zaczyna cyberpolisa i czy w ogóle można ubezpieczyć karę administracyjną – wyjaśnia mec. Marcin Huczkowski partner z Fieldfisher Poland.

Rola finansów w erze AI

W czasach, kiedy sztuczna inteligencja zmienia oblicze globalnej gospodarki, rola specjalistów ds. finansów wychodzi poza tradycyjne ramy i ewoluuje w kierunku strategicznego podejmowania decyzji. To z kolei redefiniuje, co w profesji finansowej oznacza sukces i sprawia, że kluczowe stają się zdolność adaptacji oraz ciągłe uczenie się. Zdaniem Jakuba Bejnarowicza, Dyrektora Regionalnego CIMA na Europę, przed finansistami stoi ogromna szansa, by w tej nowej erze odgrywać rolę liderów łączących wiedzę finansową ze strategiczną perspektywą, biegłością cyfrową i etycznym przywództwem.

REKLAMA

Coraz trudniej zatrudnić w logistyce. Firmy wskazują główne bariery

Blisko 7 na 10 firm z sektora logistyki ma trudności ze zrekrutowaniem nowych pracowników - wynika z badania ManpowerGroup. Aby pozyskać potrzebne kompetencje, firmy najczęściej inwestują w rozwój obecnych pracowników.

B2B i umowy zlecenia wliczane do stażu pracy 2026. Nadchodzi zmiana społecznego postrzegania freelancingu

B2B i umowy zlecenia wliczane do stażu pracy od stycznia 2026 r. w sektorze publicznym i od maja 2026 r. w sektorze prywatnym. Nowe przepisy podnoszą rangę innych niż umowa o pracę form zarobkowania. Nadchodzi zmiana społecznego postrzegania freelancingu.

Większościowy udziałowiec może być bez ZUS?

Problematyka podlegania ubezpieczeniom społecznym przez wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością od lat budzi istotne wątpliwości praktyczne. Szczególne kontrowersje dotyczyły sytuacji wspólników dominujących, posiadających niemal całość udziałów w spółce, którzy w praktyce sprawują pełną kontrolę nad jej działalnością.

Sukcesja bez rodzinnej wojny. Czy polski biznes jest gotowy? [Gość INFOR.PL]

W ciągu zaledwie trzech lat fundacje rodzinne stały się jednym z najważniejszych tematów w polskim biznesie rodzinnym. Dla jednych są szansą na uporządkowanie kwestii majątkowych, dla innych – początkiem trudnych rozmów. Jak jednak podkreślała Agnieszka Dziewicka, Head of Family Office w Bank Pekao S.A., fundacja rodzinna nie jest prostym narzędziem do „optymalizacji podatkowej”, ale długofalowym projektem budowania rodzinnego dziedzictwa.

REKLAMA

Czy dziś firma musi podejmować działania charytatywne, aby była doceniana i konkurencyjna? [WYWIAD]

Czy dziś firma musi podejmować działania charytatywne, aby była doceniana i konkurencyjna? Co można zyskać jako przedsiębiorstwo poprzez działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu? Jaką formę działalności wybrać? Na nasze pytania odpowiada dyrektor Biegu Poland Business Run, Kamil Bąbel.

Kontrahent nie wykonał umowy - odstąpienie, odszkodowanie czy kara umowna? Praktyczny przewodnik dla firm

Kontrahent nie dowiózł? Nie wykonał usługi? Nie dostarczył towaru? Przestał odbierać telefonu? Wysłał lakoniczne „pracujemy nad tym”, choć termin minął dwa tygodnie temu? I teraz pojawia się klasyczne pytanie przedsiębiorcy: co robić? Odstąpić od umowy? Żądać odszkodowania? Naliczyć karę umowną? A może wszystko naraz?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA