REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmniejszy się ryzyko przy umowach z upadłą firmą

REKLAMA

Zawarcie układu z wierzycielami w postępowaniu upadłościowym będzie łatwiejsze. Ograniczona zostanie możliwość składania zażaleń na postanowienia sędziego komisarza.


ZMIANA PRAWA


Projekt nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. nr 60, poz. 535 z późn. zm.), nad którym pracuje Sejm, powinien przyspieszyć przebieg postępowania upadłościowego i spowodować, że dłużnicy częściej będą poddawali się upadłości układowej. Celem zmian ma być także stworzenie gwarancji, że w sytuacji upadłości dłużnika straty wierzyciela będą jak najmniejsze.


- Przede wszystkim zmienią się przesłanki ogłaszania upadłości, ponieważ będzie ją można ogłosić tylko w razie, gdy dłużnik nie wykonuje wymaganychzobowiązań pieniężnych - mówi prof. dr hab. Andrzej Jakubecki.


- Teraz przepis sformułowany jest w taki sposób, że upadłość wolno ogłosić nawet wówczas, gdy przedsiębiorca nie wykonuje swoich zobowiązań niepieniężnych,a nie tylko pieniężnych - tłumaczy profesor Jakubecki.


Autorzy projektu nowelizacji nie zmienili natomiast drugiej przesłanki ogłoszenia upadłości. Zostanie ona ogłoszona wówczas, gdy wielkość zadłużeniaprzedsiębiorcy będzie większa od wartości jego majątku.


Inna procedura zawierania układu


Autorzy projektu uznali, że dotychczasowe zasady zawierania układu między zadłużonym przedsiębiorcą a jego wierzycielami są zbyt skomplikowane. Dlatego zaproponowali zmianę całej procedury zawierania układu. Aby ją bardziej uprościć, przewidzieli odejście od obowiązkowego obecnie głosowania w grupach wierzycieli. Zasadą byłoby głosowanie wierzycieli bez żadnego podziału na grupy. Jednakże wyjątkowo sędzia komisarz mógłby takie grupy powołać i nakazać głosowanie w nich, gdyby uznał to za potrzebne.


Projekt przewiduje, że na decyzję sędziego komisarza o powołaniu lub o odmowie powołania grup wierzycieli stronom postępowania nie będzie przysługiwało zażalenie.


- Będą mogli jedynie występować z zarzutami przeciwko układowi - wyjaśnia prof. Feliks Zedler.


Jego zdaniem taka procedura powinna doprowadzić do szybszego zawarcia układu, podobnie jak wprowadzenie zasady, że o formie głosowania nad układem nie będzie decydował sędzia komisarz.


Będzie się mogło odbywać w formie ustnej albo pisemnej.


- Natomiast doświadczenie uczy, że wierzyciele nie przyjeżdżają na zgromadzenie wierzycieli i wolą głosować na piśmie - dodaje Feliks Zedler.


Ułatwienia na wstępnym zgromadzeniu


Przepisy projektu mają też ułatwić przeprowadzenie wstępnego zgromadzenia wierzycieli. Sąd miałby prawo zwołać wstępne zgromadzenie wierzycieli, aby podjąć na nim uchwałę co do sposoby prowadzenia postępowania upadłościowego, wyboru rady wierzycieli i zawarcia układu. Sędzia zatwierdzałby projekt spisu wierzytelności sporządzony przez dłużnika, tymczasowego nadzorcę albo zarządcę przymusowego. Proponuje się wprowadzić zasadę, aby we wstępnym zgromadzeniu wierzycieli uczestniczyli także inni wierzyciele, których wierzytelności byłyby bezsporne lub uprawdopodobnione. Byłyby to osoby dopuszczone przez sąd albo sędziego wyznaczonego do prowadzenia wstępnego zgromadzenie wierzycieli.


W postępowaniu upadłościowym z możliwością zawarcia układu mieniem wchodzącym w skład masy upadłościowej zarządzałby upadły pod nadzorem nadzorcy sądowego. Sąd mógłby też w takim postępowaniu ustanowić zarządcę, wówczas gdy uzna, że upadły nie daje rękojmi należytego sprawowania zarządu. Gdyby zarząd własny sprawował upadły przedsiębiorca, to wówczas miałby prawo do wykonywania czynności tzw. zwykłego zarządu.


- Uważam, że zarząd upadłemu można odebrać tylko wyjątkowo - mówi Feliks Zedler.


Z praktyki wynika, że zarządcy dążą do zmiany postępowania na upadłość likwidacyjną. Daje się też zauważyć dużo mniejsze zaangażowanie zarządcy w prowadzeniu przedsiębiorstwa, niż wówczas gdyby prowadził je sam upadły - dodaje Feliks Zedler.


Przepisy projektu przewidują, że po ogłoszeniu upadłości przedsiębiorca będzie występował w obrocie pod dotychczasowa firmą, ale z dodaniem w upadłości likwidacyjnej albo w upadłości układowej. Chodzi bowiem o to, aby w obrocie ujawnić fakt, że firma jest w stanie upadłości. Kontrahent zadłużonego przedsiębiorcy otrzyma w ten sposób też informacje o rodzaju upadłości i będzie mógł ograniczyć ryzyko związane z zawieraniem umów z upadłym.


Zabezpieczone uprawnienia wierzycieli


Przepisy projektu przewidują wzmocnienie pozycji wierzycieli. Lepszemu zabezpieczeniu ich roszczeń ma służyć wprowadzenie zasady, że w pewnych przypadkach wynajmujący lub wydzierżawiający, bez zgody rady wierzycieli, nie mogą wypowiedzieć umów najmu lub dzierżawy aż do czasu zawarcia układu. Taki zakaz obowiązywałby w czasie trwania postępowania upadłościowego aż do jego umorzenia lub zawarcia układu, albo aż do zmiany sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego. Natomiast od dnia ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu do dnia uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu układu, albo o umorzeniu postępowania, upadły albo zarządca nie będą mogli spełniać świadczeń z mocy prawa objętych układem.


Po ogłoszeniu upadłości nie będzie też można obciążać składników masy upadłości hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską w celu zabezpieczenia wierzytelności powstałej przed ogłoszeniem upadłości. Zasada ta nie byłaby jednak stosowana, wówczas gdy wniosek o wpis hipoteki został złożony w sądzie co najmniej na sześć miesięcy przed złożeniem wniosku o upadłość.


- Ustawodawca naprawi w ten sposób oczywisty błąd w ustawie o wpisywaniu do księgi wieczystej hipoteki, co do której wniosek o wpis złożono wcześniej niż sześć miesięcy przed wnioskiem o upadłość - tłumaczy radca prawny Piotr Zimmerman z Kancelarii Wardyńscy i Wspólnicy


Zmiany w postępowaniu upadłościowym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA