REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmniejszy się ryzyko przy umowach z upadłą firmą

REKLAMA

Zawarcie układu z wierzycielami w postępowaniu upadłościowym będzie łatwiejsze. Ograniczona zostanie możliwość składania zażaleń na postanowienia sędziego komisarza.


ZMIANA PRAWA


Projekt nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. nr 60, poz. 535 z późn. zm.), nad którym pracuje Sejm, powinien przyspieszyć przebieg postępowania upadłościowego i spowodować, że dłużnicy częściej będą poddawali się upadłości układowej. Celem zmian ma być także stworzenie gwarancji, że w sytuacji upadłości dłużnika straty wierzyciela będą jak najmniejsze.


- Przede wszystkim zmienią się przesłanki ogłaszania upadłości, ponieważ będzie ją można ogłosić tylko w razie, gdy dłużnik nie wykonuje wymaganychzobowiązań pieniężnych - mówi prof. dr hab. Andrzej Jakubecki.


- Teraz przepis sformułowany jest w taki sposób, że upadłość wolno ogłosić nawet wówczas, gdy przedsiębiorca nie wykonuje swoich zobowiązań niepieniężnych,a nie tylko pieniężnych - tłumaczy profesor Jakubecki.


Autorzy projektu nowelizacji nie zmienili natomiast drugiej przesłanki ogłoszenia upadłości. Zostanie ona ogłoszona wówczas, gdy wielkość zadłużeniaprzedsiębiorcy będzie większa od wartości jego majątku.


Inna procedura zawierania układu


Autorzy projektu uznali, że dotychczasowe zasady zawierania układu między zadłużonym przedsiębiorcą a jego wierzycielami są zbyt skomplikowane. Dlatego zaproponowali zmianę całej procedury zawierania układu. Aby ją bardziej uprościć, przewidzieli odejście od obowiązkowego obecnie głosowania w grupach wierzycieli. Zasadą byłoby głosowanie wierzycieli bez żadnego podziału na grupy. Jednakże wyjątkowo sędzia komisarz mógłby takie grupy powołać i nakazać głosowanie w nich, gdyby uznał to za potrzebne.


Projekt przewiduje, że na decyzję sędziego komisarza o powołaniu lub o odmowie powołania grup wierzycieli stronom postępowania nie będzie przysługiwało zażalenie.


- Będą mogli jedynie występować z zarzutami przeciwko układowi - wyjaśnia prof. Feliks Zedler.


Jego zdaniem taka procedura powinna doprowadzić do szybszego zawarcia układu, podobnie jak wprowadzenie zasady, że o formie głosowania nad układem nie będzie decydował sędzia komisarz.


Będzie się mogło odbywać w formie ustnej albo pisemnej.


- Natomiast doświadczenie uczy, że wierzyciele nie przyjeżdżają na zgromadzenie wierzycieli i wolą głosować na piśmie - dodaje Feliks Zedler.


Ułatwienia na wstępnym zgromadzeniu


Przepisy projektu mają też ułatwić przeprowadzenie wstępnego zgromadzenia wierzycieli. Sąd miałby prawo zwołać wstępne zgromadzenie wierzycieli, aby podjąć na nim uchwałę co do sposoby prowadzenia postępowania upadłościowego, wyboru rady wierzycieli i zawarcia układu. Sędzia zatwierdzałby projekt spisu wierzytelności sporządzony przez dłużnika, tymczasowego nadzorcę albo zarządcę przymusowego. Proponuje się wprowadzić zasadę, aby we wstępnym zgromadzeniu wierzycieli uczestniczyli także inni wierzyciele, których wierzytelności byłyby bezsporne lub uprawdopodobnione. Byłyby to osoby dopuszczone przez sąd albo sędziego wyznaczonego do prowadzenia wstępnego zgromadzenie wierzycieli.


W postępowaniu upadłościowym z możliwością zawarcia układu mieniem wchodzącym w skład masy upadłościowej zarządzałby upadły pod nadzorem nadzorcy sądowego. Sąd mógłby też w takim postępowaniu ustanowić zarządcę, wówczas gdy uzna, że upadły nie daje rękojmi należytego sprawowania zarządu. Gdyby zarząd własny sprawował upadły przedsiębiorca, to wówczas miałby prawo do wykonywania czynności tzw. zwykłego zarządu.


- Uważam, że zarząd upadłemu można odebrać tylko wyjątkowo - mówi Feliks Zedler.


Z praktyki wynika, że zarządcy dążą do zmiany postępowania na upadłość likwidacyjną. Daje się też zauważyć dużo mniejsze zaangażowanie zarządcy w prowadzeniu przedsiębiorstwa, niż wówczas gdyby prowadził je sam upadły - dodaje Feliks Zedler.


Przepisy projektu przewidują, że po ogłoszeniu upadłości przedsiębiorca będzie występował w obrocie pod dotychczasowa firmą, ale z dodaniem w upadłości likwidacyjnej albo w upadłości układowej. Chodzi bowiem o to, aby w obrocie ujawnić fakt, że firma jest w stanie upadłości. Kontrahent zadłużonego przedsiębiorcy otrzyma w ten sposób też informacje o rodzaju upadłości i będzie mógł ograniczyć ryzyko związane z zawieraniem umów z upadłym.


Zabezpieczone uprawnienia wierzycieli


Przepisy projektu przewidują wzmocnienie pozycji wierzycieli. Lepszemu zabezpieczeniu ich roszczeń ma służyć wprowadzenie zasady, że w pewnych przypadkach wynajmujący lub wydzierżawiający, bez zgody rady wierzycieli, nie mogą wypowiedzieć umów najmu lub dzierżawy aż do czasu zawarcia układu. Taki zakaz obowiązywałby w czasie trwania postępowania upadłościowego aż do jego umorzenia lub zawarcia układu, albo aż do zmiany sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego. Natomiast od dnia ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu do dnia uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu układu, albo o umorzeniu postępowania, upadły albo zarządca nie będą mogli spełniać świadczeń z mocy prawa objętych układem.


Po ogłoszeniu upadłości nie będzie też można obciążać składników masy upadłości hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską w celu zabezpieczenia wierzytelności powstałej przed ogłoszeniem upadłości. Zasada ta nie byłaby jednak stosowana, wówczas gdy wniosek o wpis hipoteki został złożony w sądzie co najmniej na sześć miesięcy przed złożeniem wniosku o upadłość.


- Ustawodawca naprawi w ten sposób oczywisty błąd w ustawie o wpisywaniu do księgi wieczystej hipoteki, co do której wniosek o wpis złożono wcześniej niż sześć miesięcy przed wnioskiem o upadłość - tłumaczy radca prawny Piotr Zimmerman z Kancelarii Wardyńscy i Wspólnicy


Zmiany w postępowaniu upadłościowym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA