REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie nowe deklaracje CIT obowiązują w 2010 r.

Sławomir Biliński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2010 r. płatnicy zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłat z tytułu należności licencyjnych oraz dywidendy w 2010 r. stosują nowe deklaracje CIT.

Z najważniejszych zmian wprowadzono zbiorczą deklarację CIT-10Z, która zastąpiła deklarację CIT-10R. Nowe wzory deklaracji CIT-6R, CIT-9R, CIT-7, IFT-2/IFT-2R i CIT-10Z stanowią załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. Nr 224, poz. 1798) - dalej: „rozporządzenie”.

REKLAMA

Nowe formularze

Od stycznia 2010 r. obowiązują następujące nowe formularze:

REKLAMA

• CIT-6R - deklaracja o wysokości pobranego przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych osiągniętych przez podatnika mającego siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,

• CIT-9R - deklaracja o wysokości przychodu za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w porcie polskim, uzyskanego przez zagraniczne przedsiębiorstwo żeglugi handlowej od zagranicznych zleceniodawców,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• CIT-10Z - deklaracja o wysokości pobranego przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Polski,

• CIT-7 - informacja o wysokości pobranego podatku dochodowego od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych,

• IFT-2/IFT-2R - informacja o wysokości pobranego podatku dochodowego od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Główną zmianę stanowi wprowadzenie w formularzach CIT-6R i CIT-9R, CIT-10Z i IFT-2R dodatkowych rubryk, dotyczących liczby miesięcy składających się na rok podatkowy płatnika (podatnika), i rozliczenia kwot pobranego podatku w poszczególnych miesiącach. Formularz CIT-6R po nowelizacji dotyczy wyłącznie polskich podatników. Do deklaracji wprowadzono dodatkową pozycję: Wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe (poz. 35). Pozostałe zmiany we wzorach formularzy mają głównie charakter redakcyjno-porządkowy.

Czego dotyczy nowy formularz CIT-10Z

REKLAMA

Formularz CIT-10Z zastąpił deklarację CIT-10R. Przypomnijmy, że CIT-10R był deklaracją o wysokości pobranego zryczałtowanego podatku dochodowego od podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Polski. Należy zaznaczyć, że do rozliczenia za 2009 r. dalej należało zastosować CIT-10R. Podobnie w przypadku płatników, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2010 r., a zakończy się po tym dniu, do końca przyjętego roku podatkowego powinni oni stosować deklarację CIT-10R.

Wprowadzenie formularza CIT-10Z ma ułatwić płatnikom obowiązki w zakresie sprawozdawczości. Od 1 stycznia 2010 r. rozliczenie tego podatku będzie realizowane za pomocą jednej zbiorczej deklaracji podatkowej obejmującej wszystkie zdarzenia, które stały się podstawą wpłat do urzędu skarbowego. Oznacza to, że płatnicy nie będą składali wielu deklaracji CIT-10R, ale jedną zbiorczą deklarację CIT-10Z. Deklaracje płatnicy składają do urzędu skarbowego po zakończeniu roku podatkowego. W deklaracji należy wpisać wypłacone kwoty (łącznie wszystkim podatnikom) oraz należny do wpłaty podatek w poszczególnych miesiącach i odrębnie za rok podatkowy.

Formularz CIT-10Z przeznaczony jest tylko dla zagranicznych podatników nierezydentów.

Od kiedy stosować nowe formularze

Nowe wzory należy stosować do osiągniętych dochodów (poniesionych strat) od 1 stycznia 2010 r. (§ 2 rozporządzenia). I tak np. podatnicy mający kalendarzowy rok podatkowy mają obowiązek złożyć pierwszy raz CIT-10Z do końca stycznia 2011 r. Płatnicy, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2010 r., a zakończy się po tym dniu, do końca przyjętego roku podatkowego stosują dotychczas obowiązujące wzory deklaracji (§ 3 rozporządzenia).

• rozporządzenie Ministra Finansów z 23 grudnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych - Dz.U. Nr 224, poz. 1798

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA