REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zbycie akcji w celu umorzenia nie jest przychodem

W przypadku zbycia akcji w spółce komandytowo-akcyjnej w celu ich umorzenia bez wynagrodzenia po stronie akcjonariusza, którego akcje są umarzane, nie powstaje przychód do opodatkowania.

Zamiar składania podań w formie elektronicznej nie wymaga specjalnego zgłoszenia

Składanie podań i deklaracji w formie elektronicznej jest dopuszczalne. Ordynacja podatkowa określa, że minister finansów wskazuje rodzaje deklaracji składanych w tej formie. Oznacza to zatem, że e-mailem mogą być wysłane wszystkie pisma.

Kiedy podatnik musi wystawić rachunek, a kiedy fakturę

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mają obowiązek potwierdzania dokonywanych transakcji poprzez wystawienie rachunku bądź faktury. Rodzaj dokumentu zależy m.in. od typu działalności, sposobu opodatkowania, miejsca sprzedaży towarów czy świadczenia usług.

Z faktury elektronicznej nie zawsze można odliczyć VAT

Internet staje się obecnie coraz popularniejszym środkiem komunikacji. Wykorzystują go przedsiębiorcy w codziennych kontaktach z klientami, także do wysyłania faktur. Trzeba jednak uważać, bo taki dokument nie zawsze uprawnia do odliczenia podatku.

REKLAMA

Rodzaj leasingu decyduje o zapłacie VAT

Przy umowach leasingu finansowego VAT płaci się jednorazowo od całej kwoty należnej netto. Natomiast przy leasingu operacyjnym VAT płaci się od każdej raty leasingowej.

Co to jest kredyt podatkowy i jak z niego korzystać

Przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej może skorzystać z kredytu podatkowego tylko w jednym roku podatkowym.

Jak rozliczyć przekazanie pieniędzy na działalność gospodarczą pomiędzy małżonkami

Jesteśmy małżeństwem ponad 10 lat. Mąż prowadzi działalność gospodarczą od 1996 r. Z mężem mamy umowę o rozdzielności majątkowej. W styczniu 2006 r. zarejestrowałam działalność gospodarczą i mąż przekazał na mój rachunek bankowy kwotę 180 000 zł na zakup karczmy. Obecnie mam kontrolę w firmie i kontrolujący uważają, że otrzymałam dochód z nieujawnionych źródeł, od którego będę musiała zapłacić podatek według stawki 75%. Czy kontrolujący mają rację?

Jak rozliczyć likwidację działalności

Przedsiębiorca, który likwiduje swoją działalność gospodarczą, oprócz uregulowania zobowiązań wobec kontrahentów musi także rozliczyć swoje zobowiązania wobec fiskusa.

REKLAMA

W przypadku usług niematerialnych obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy

W przypadku niektórych transakcji zawieranych między podatnikami z różnych państw członkowskich Unii Europejskiej zasadne stało się przeniesienie obowiązku zapłaty VAT na nabywców towarów lub usług.

Jaką nazwę sprzedawcy na fakturze i paragonie fiskalnym powinna podać osoba fizyczna prowadząca działalność

Prowadzę własną działalność gospodarczą, we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej podałam nazwę firmy jako XYZ. Czy w nagłówku paragonu fiskalnego mogę napisać jedynie tę nazwę, czy muszę dopisać swoje imię i nazwisko? A co z fakturami?

Jak skorzystać z ulgi na nowe technologie

Firma, która inwestuje w rozwój technologiczny, może na tym skorzystać podatkowo. Zarówno małe firmy osób fizycznych, jak i te opodatkowane jako osoby prawne mogą skorzystać z ulgi na nowe technologie. Pozwala ona odliczyć wydatki poniesione na ich nabycie od podstawy opodatkowania.

Jak wybrać najkorzystniejszy sposób płacenia podatku w 2009 roku

Od 1 stycznia 2009 r. przedsiębiorca uzyskujący z działalności mniej niż 78,1 tys. zł netto rocznego dochodu (tj. przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania), zapłaci wyższy podatek dochodowy od osób, które przy takim samym dochodzie płacić będą podatek według skali podatkowej. Ponieważ jednocześnie nie nastąpi obniżenie stawki podatku liniowego od działalności, na 2009 rok należy więc na nowo skalkulować formę opodatkowania.

Jak sprzedać samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej stanowiący współwłasność małżeńską

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem czynnym podatnikiem VAT. Do firmy na podstawie oświadczenia wprowadziłam kupiony wcześniej z mężem samochód osobowy. Samochód posiada dowód rejestracyjny wystawiony na mojego męża, który nie prowadzi działalności gospodarczej. Samochód był używany i amortyzowany w firmie przez rok. Obecnie planujemy sprzedać samochód. W jaki sposób dokonać tej sprzedaży? Jakie dokumenty powinna wystawić moja firma dla nabywcy, będącego osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej? Czy sprzedaży może dokonać współmałżonek, na którego jest wystawiony dowód rejestracyjny?

Jak mali podatnicy mogą rozliczać VAT

Ustawa o VAT wprowadza kilka udogodnień dla małych podatników w zakresie rozliczania VAT. Zanim je omówimy, wyjaśnimy, kim są wspomniani mali podatnicy.

Członkowie konsorcjum są oddzielnymi podatnikami

Rozliczenia pomiędzy członkami konsorcjum są sprawą wewnętrzną i powinny pozostawać poza sferą rozliczeń z zamawiającym. Jednak część organów podatkowych opowiada się za samodzielnym rozliczaniem własnych świadczeń przez każdego członka odrębnie.

Jakie skutki wywoła anulowanie błędnie wystawionej faktury

W przepisach nie występuje mechanizm anulowania faktury. Jednak w praktyce można tego dokonać, ale tylko gdy transakcja nie doszła do skutku, a faktura nie została wprowadzona do obrotu.

Podatek można płacić w ratach lub odroczyć

Przedsiębiorca, który nie ma środków, aby zapłacić należny podatek w terminie, może starać się o odroczenie płatności lub rozłożenie podatku na raty. W tym celu musi złożyć do organu podatkowego wniosek i odpowiednio go umotywować.

Jak podatkowo rozliczać samochód w firmie

Opłaty za leasing samochodu firmowego mogą być kosztem podatkowym. Stawka amortyzacyjna dla samochodów wynosi 20 proc. rocznie. Przedsiębiorcy nie mogą odliczać VAT od zakupu paliwa do aut.

Opodatkowanie VAT świadczeń wzajemnych

Podatnicy VAT będący stronami świadczeń wzajemnych są zobowiązani do wystawienia faktur VAT, gdyż na każdym z nich będzie ciążył obowiązek podatkowy.

Jak rozliczyć sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Od czego zależy ustalenie kosztów uzyskania przychodu przy sprzedaży udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością?

Jak ustalić limit zwolnienia, gdy podatnik rozpoczyna ponownie działalność

W grudniu 2007 r. zlikwidowałam działalność gospodarczą, którą prowadziłam od stycznia 2006 r. Byłam czynnym podatnikiem VAT od czerwca 2006 r. Teraz chciałabym wynająć lokal firmie. Co z VAT? Lokal stanowi współwłasność małżeńską. Co z limitem zwolnienia z VAT - czy należy go liczyć oddzielnie, czy na obojga małżonków?

Jak ustalić kwotę limitu uprawniającą do zwolnienia, rozpoczynając działalność w trakcie roku

Korzystałem ze zwolnienia. Złożyłem zgłoszenie aktualizacyjne i VAT-R (wybór zwolnienia) od 1 lipca 2007 r. Pierwszy dochód rozliczyłem we wrześniu (wykonanie sierpień). Limit liczyłem od lipca. W maju 2008 r. zarejestrowałem się jako podatnik VAT czynny. Według urzędu powinienem to zrobić w listopadzie, gdyż limit liczył się od września. Czy urząd ma rację?

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na studia właściciela firmy

Prowadzę firmę doradczą. Podjąłem decyzję o rozpoczęciu nowego kierunku studiów. Czy jako właściciel firmy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłatę za studia magisterskie?

Sprzedaż na rzecz pracownika będzie rejestrowana na kasie

Od 1 listopada będą obowiązywać nowe przepisy o kasach fiskalnych. Podatnicy nie będą mogli zrezygnować z ewidencjonowania sprzedaży. Zwolnieniem zostaną objęte nowe rodzaje czynności.

Jak rozliczyć kredyt na zakup środków trwałych

Niektóre zakupy dokonywane są przez przedsiębiorców za środki uzyskane z kredytu. Wyobraźmy sobie sytuację, że osoba fizyczna, prowadząca księgi rachunkowe, nabyła w czerwcu 2008 r. grunt zabudowany budynkiem biurowo-magazynowym. Całość inwestycji została sfinansowana złotówkowym kredytem bankowym. Budynek ma być przekazany do używania i ujęty w ewidencji środków trwałych w listopadzie 2008 r. Począwszy od lipca 2008 r., osoba ta płaci raty kapitałowe wraz z odsetkami od zaciągniętego kredytu. Czy możliwe jest zaliczenie zapłaconych odsetek od kredytu do kosztów uzyskania przychodów?

Jakie są konsekwencje nierzetelnej ewidencji

Księga podatkowa może być uznana za nierzetelną, gdy brakuje w niej zapisów lub są w niej błędne zapisy dotyczące kosztów uzyskania przychodu

VAT może być kosztem uzyskania przychodów

Podatnik może zaliczyć do kosztów opłaty i podatki majątkowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy, w tym podatek od czynności cywilnoprawnych czy od nieruchomości. W niektórych wypadkach kosztem podatkowym może być VAT.

Sposób wykorzystania pojazdu decyduje o kosztach

Podatnik, który w ramach umowy najmu wykorzystuje do prowadzenia działalności gospodarczej samochód osobowy niebędący składnikiem jego majątku, nie zaliczy wszystkich wydatków związanych z używaniem tego pojazdu do kosztów uzyskania przychodów.

Faktoring podlega podstawowej stawce podatku od towarów i usług

Faktoring nie jest zwolniony z VAT w ramach usług finansowych, a opodatkowaniu podlega całość wynagrodzenia faktora otrzymanego od kontrahenta w związku ze świadczoną usługą.

Wartość objętych udziałów może być przychodem

Przychodem jest nominalna wartość udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny, organy podatkowe nie mają zatem podstawy do korygowania przychodu w oparciu o wartość rynkową udziałów lub przedmiotu aportu.

Udzielenie rabatu trzeba prawidłowo udokumentować

Premie pieniężne, rabaty i upusty są w obrocie handlowym często stosowaną formą gratyfikacji. Rozliczanie tych zdarzeń dla potrzeb VAT jest jednak kwestią budzącą wątpliwości.

Rozliczanie reprezentacji i reklamy w firmie

Reprezentacja, podobnie jak reklama, ma za zadanie promować dany podmiot gospodarczy, jednak każda czyni to w inny sposób.

Czynsz z najmu podnosi wartość lokalu

Przedsiębiorcy, którzy wynajmują na potrzeby prowadzonej działalności lokale użytkowe, mogą zaliczyć do kosztów wydatki na ich adaptację, które jako inwestycja w obcym środku trwałym podlegają amortyzacji.

Niższa opłata za wydanie interpretacji

20 września weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jedną z zasadniczych zmian jest obniżenie opłaty za wydanie wiążącej interpretacji.

Jak podatkowo traktować kary pieniężne

Kary umowne, jakie otrzymują przedsiębiorcy, są przychodem podlegającym opodatkowaniu. Umorzenie kar osobom nieprowadzącym działalności również spowoduje powstanie przychodu do opodatkowania.

Nieważność umowy nie zawsze pozbawia prawa do odliczenia podatku od towarów i usług

Odliczenia VAT pozbawia umowa, której nieważność związana jest z celowymi czynnościami pozornymi lub obejściem przepisów podatkowych.

Firma otrzymana w drodze dziedziczenia wymaga założenia nowych rejestrów

Po przejęciu firmy w spadku trzeba zarejestrować własną działalność, a wcześniej rozliczyć spadkodawcę. Nowy podatnik musi od nowa założyć wszystkie niezbędne ewidencje podatkowe i rachunkowe.

Po zawieszeniu trzeba rozliczyć przychody

Po okresie zawieszenia przedsiębiorcy wznawiają opłacanie zaliczek na podatek dochodowy. Podatnicy opodatkowani ryczałtem są natomiast zobowiązani do obliczenia i wpłacenia ryczałtu za okres przerwy w działalności.

Kiedy abonament medyczny stanowi przychód

Pracodawca powinien doliczać do dochodu pracownika podlegającego opodatkowaniu wyłącznie wartość świadczeń medycznych faktycznie otrzymanych przez pracownika.

Jak rozliczać dowóz pracowników do pracy

Sfinansowanie dojazdu do pracy pracownika jest jego przychodem. Świadczenia pozapłacowe pracownicy muszą rozliczyć w zeznaniu rocznym. Pracodawca wydatki na przewóz pracowników może zaliczyć do kosztów. 

Umorzenie zaległości podatkowych

 Czy przedsiębiorca niekorzystający z pomocy publicznej lub pomocy publicznej de minimis może się domagać od właściwego organu podatkowego ulgi w spłacie zobowiązania podatkowego poprzez umorzenie jego zaległości podatkowej w całości lub w części?

Wydatki na zakup kasy fiskalnej można odliczyć

Przedsiębiorca, który w obowiązujących terminach rozpoczął ewidencję sprzedaży przez kasę fiskalną, skorzysta z odliczenia części jej zakupu. By nie zwracać odliczonej kwoty, musi jednak prowadzić działalność co najmniej przez trzy lata.

Podatnicy, którzy zawieszą działalność, będą mogli nie składać deklaracji VAT

Ustawa z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 141, poz. 888) wprowadza możliwość zawieszenia działalności gospodarczej. Jest to nowość w polskich przepisach. Ustawa ta wprowadza również zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. 

Zakres kontroli podatkowej

Ostatnio słyszałem o wzrastającej liczbie kontroli podatkowych wśród sąsiadujących ze mną przedsiębiorców. W jaki sposób wszczyna się kontrolę? Zastanawiam się też, o co można pytać i czego żądać od kontrolowanego przedsiębiorcy?

Ile trzeba zapłacić za wydanie interpretacji indywidualnej

Od 20 września 2008 r. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie w wysokości 40 zł (poprzednio 75 zł). Opłata została obniżona nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Zawieszenie działalności w zakresie podatku dochodowego

Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej w zakresie podatku dochodowego będzie oznaczała zwolnienie z obowiązku obliczania i wpłacania zaliczek. W przypadku wspólników osobowych spółek prawa handlowego warunkiem zwolnienia będzie zawiadomienie urzędu skarbowego.

Nie zawsze można wystawić notę korygującą

Często zdarza się, że wystawiona już faktura zawiera błędy. Możliwe jest ich poprawienie, ale tylko według ściśle określonych zasad. Przepisy dopuszczają wystawienie faktury albo noty korygującej.

Kiedy nowa firma nie musi płacić zaliczek

Zamierzam założyć działalność gospodarczą. Dowiedziałem się, iż przepisy dopuszczają możliwość niepłacenia przez cały rok zaliczek na podatek dochodowy. Co trzeba zrobić, aby skorzystać z takiego rozwiązania?

Czy zatrzymany zadatek podlega VAT

Jesteśmy producentem stolarki okiennej. Na podstawie umów zawieranych z klientami pobieramy zadatek w wysokości 10% wartości zamówienia. Jeden z klientów po wpłaceniu zadatku wycofał się z transakcji. Jak należy rozliczyć otrzymany zadatek?

Kupując maszynę od przedsiębiorcy, można odpowiadać za jego zobowiązania podatkowe

Kupując od przedsiębiorcy niektóre składniki majątku związane z prowadzeniem przez niego działalności gospodarczej, możemy narazić się na odpowiedzialność za jego zobowiązania podatkowe. Aby tego uniknąć, warto pozyskać informacje o zaległościach podatkowych sprzedającego.

REKLAMA