REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT może być kosztem uzyskania przychodów

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik może zaliczyć do kosztów opłaty i podatki majątkowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy, w tym podatek od czynności cywilnoprawnych czy od nieruchomości. W niektórych wypadkach kosztem podatkowym może być VAT.

Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć koszty ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wyjątki od tej zasady zostały przez ustawodawcę określone w wykazie wydatków, które nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Koszty uzyskania przychodów to nie tylko ponoszone przez podatników wydatki w sensie ekonomicznym, ale również inne faktycznie poniesione koszty związane z prowadzoną działalnością. Do kosztów podatkowych pod pewnymi warunkami zaliczane są także podatki i opłaty. Zasadniczo przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie koszty, pod warunkiem że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

REKLAMA

Koszty działania firmy

REKLAMA

Kosztami mającymi niewątpliwy wpływ na uzyskiwanie przychodów są koszty ponoszone w celu prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wprawdzie nie można ich powiązać z konkretnym przychodem, jednak bez nich trudno mówić o właściwym funkcjonowaniu firmy, a zatem również osiąganiu z niej zysków. Do tego rodzaju wydatków można zaliczyć przede wszystkim podatki majątkowe, tj. podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od nieruchomości, cła czy opłatę skarbową.

Kosztami podatkowymi będą również tzw. koszty funkcjonowania zakładu, rozumianego jako miejsce prowadzenia działalności. Chodzi tu zatem o czynsz za lokal, opłaty za energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne, gaz czy centralne ogrzewanie.

VAT naliczony i należny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zasadniczo kosztu uzyskania przychodu nie stanowi VAT naliczony. Podatek naliczony i zapłacony w cenie za towar lub usługę przedsiębiorca może bowiem odliczyć od swojego podatku należnego. W praktyce zdarza się jednak, że odliczenie nie jest możliwe przede wszystkim w sytuacji, gdy podatnik nabywa towar opodatkowany VAT, a sam na skutek zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego sprzedaje ten towar bez podatku. Jeżeli zatem podatnik jest zwolniony z VAT lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych z tego podatku, może zaliczyć do kosztów podatek naliczony.

To nie jedyny przypadek, gdy ustawodawca zezwala na zaliczenie VAT naliczonego do kosztu uzyskania przychodu. Kosztem podatkowym jest również podatek naliczony, w tej części, w której zgodnie z przepisami ustawy o VAT podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy VAT - jeżeli VAT naliczony nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. Warto wskazać, że VAT naliczony może powiększyć wartość początkową, w przypadkach gdy: zgodnie z odrębnymi przepisami VAT nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku.

Podatek należny będzie natomiast kosztem w przypadku importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT. Kosztem uzyskania przychodu nie będzie jednak podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku od nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczony.

Zgodnie z ustawą o PIT kosztem może być również podatek należny w przypadku przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy. Jednak w świetle obowiązujących przepisów ustawy o VAT, jeżeli nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa dokonywane jest na cele związane z jego prowadzeniem, w tym na reklamę lub reprezentację, to nie podlega ono VAT.

Do kosztów podatkowych zaliczana jest także kwota VAT:

• nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji lub

• dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi amortyzacji

- w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zmniejszenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o VAT.

Opłaty sankcyjne

Do kosztów podatkowych nie można zaliczyć opłat ponoszonych przez przedsiębiorcę w związku z jego działaniami sprzecznymi z prawem. Chodzi tu zatem o wszelkie opłaty sankcyjne, do których można zaliczyć:

• koszty egzekucyjne związane z niewykonaniem zobowiązań,

• grzywny i kary pieniężne orzeczone w postępowaniach: karnym, karnym skarbowym, w sprawach o wykroczenia, administracyjnym oraz odsetki od tych kar i grzywien,

• kary, opłaty odszkodowania oraz odsetki od tych zobowiązań z tytułu: nieprzestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska, niewykonania nakazów właściwych organów nadzoru i kontroli dotyczących uchybień w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Do kosztów podatkowych przedsiębiorca nie zaliczy również:

• kwot dodatkowych, które zgodnie z przepisami o cenach podlegają wpłaceniu do budżetu państwa,

• kwot dodatkowych opłat rocznych za niezabudowanie bądź niezagospodarowanie gruntów w określonym terminie przewidzianym w przepisach o gospodarce nieruchomościami,

• opłat sankcyjnych, które zgodnie odrębnymi przepisami podlegają wpłacie do budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego,

• dodatkowej opłaty wymierzanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na postawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych,

• wpłat, o których mowa w art. 21 ust. 1 i w art. 23 ustawy o rehabilitacji zawodowej.

Koszty wynajmującego

Warto wspomnieć również o kosztach podatkowych w przypadku wynajmu nieruchomości przez osoby fizyczne. Jeżeli przychody z tego tytułu rozliczane są według progresywnej skali podatkowej, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć konieczne bieżące opłaty związane z lokalem, a zatem: czynsz, opłaty za energię elektryczną, wodę, gaz czy wywóz nieczystości. Podkreślić jednak należy, że tego rodzaju wydatki można zaliczyć do kosztów podatkowych, pod warunkiem że z zawartej umowy najmu wyraźnie wynika, że zobowiązanym do ich ponoszenia nie jest najemca, lecz wynajmujący.

Kosztem podatkowym wynajmującego mogą być również wydatki ponoszone z tytułu podatku od nieruchomości czy też opłat za wieczyste użytkowanie gruntu. Właściciele budynków mieszkalnych, którzy wynajmują część nieruchomości, muszą jednak pamiętać, że koszt uzyskania przychodów będą stanowiły wydatki odnoszące się wyłącznie do części powierzchni wynajmowanej.

WAŻNE

Podatek od spadków i darowizn nie stanowi kosztu uzyskania przychodu

WAŻNE

Większość organów podatkowych zgodnie twierdzi, że kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, tak aby to źródło generowało przychody również w przyszłości

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 22, art. 22g ust. 3, art. 23 ust. 1 pkt 14, pkt 15, pkt 16, pkt 25, pkt 26, pkt 29, pkt 43, pkt 50, pkt 59 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA