Niższa opłata za wydanie interpretacji
REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów w jego indywidualnej sprawie. Wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. We wniosku przedsiębiorca powinien przedstawić stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe oraz własne stanowisko w sprawie.
REKLAMA
Wniosek o wydanie interpretacji powinien zawierać:
• firmę przedsiębiorcy;
• oznaczenie siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy;
• numer identyfikacji podatkowej (NIP);
• numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo w Ewidencji Działalności Gospodarczej;
• adres do korespondencji, jeśli jest on inny niż adres siedziby albo adres zamieszkania przedsiębiorcy.
Udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji, od której przysługuje odwołanie. Interpretacja zawiera wskazanie prawidłowego stanowiska w sprawie wraz z uzasadnieniem prawnym oraz pouczeniem o prawie wniesienia środka zaskarżenia.
REKLAMA
Nowelizacja ustawy wprowadziła zmianę odnośnie do opłaty za wniosek o wydanie interpretacji. Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów wniosek podlega opłacie w wysokości 40 zł (dotychczas opłata wynosiła 75 zł), którą należy wpłacić w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku. W razie nieuiszczenia opłaty w terminie wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.
Jeżeli w jednym wniosku o wydanie interpretacji wystąpi kilka odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych, opłatę pobiera się od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.
Opłatę od wniosku uiszcza się na rachunek organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej, właściwych do wydania interpretacji albo, jeżeli jest to możliwe, gotówką w kasie tego organu lub jednostki.
REKLAMA
Interpretację wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania przez organ administracji publicznej lub państwową jednostkę organizacyjną kompletnego i opłaconego wniosku. W razie niewydania interpretacji w terminie uznaje się, że w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin wydania interpretacji, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska przedsiębiorcy przedstawionego w złożonym wniosku.
Interpretacja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, jednakże przedsiębiorca nie może być obciążony jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji podatkowej.
Interpretacja jest natomiast wiążąca dla organów administracji publicznej lub państwowych jednostek organizacyjnych właściwych dla przedsiębiorcy i może zostać zmieniona wyłącznie w drodze wznowienia postępowania. Nie zmienia się interpretacji, w wyniku której nastąpiły nieodwracalne skutki prawne.
KTO WYDAJE INTERPRETACJE PODATKOWE
W imieniu ministra finansów interpretacje podatkowe wydają dyrektorzy czterech izb skarbowych: w Bydgoszczy, w Katowicach, w Poznaniu i w Warszawie. Natomiast organy samorządowe są właściwe do wydawania interpretacji w sprawach np. podatków lokalnych.
Ile kosztuje wydanie interpretacji
40 zł
Składając wniosek o wydanieinterpretacji podatkowej, trzeba będzie wnieść opłatę w wysokości 40 zł
EWA CIECHANOWSKA
ewa.ciechanowska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA