reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Wydatki na zakup kasy fiskalnej można odliczyć

Wydatki na zakup kasy fiskalnej można odliczyć

Przedsiębiorca, który w obowiązujących terminach rozpoczął ewidencję sprzedaży przez kasę fiskalną, skorzysta z odliczenia części jej zakupu. By nie zwracać odliczonej kwoty, musi jednak prowadzić działalność co najmniej przez trzy lata.


Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Dotyczy to zarówno podatników VAT czynnych, jak też i podatników zwolnionych z VAT przedmiotowo (którzy wykonują wyłącznie czynności zwolnione) oraz podmiotowo (którzy nie przekroczyli obrotu w kwocie 50 tys. zł). Obowiązek ten wynika z ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Nie wszyscy jednak muszą stosować kasy fiskalne. Minister finansów w rozporządzeniu wykonawczym określił podatników oraz czynności, które nie podlegają ewidencji poprzez kasy rejestrujące.

Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania nagrodzone jest możliwością odliczenia części wydatku na zakup kas. Podatnicy VAT, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50 proc. jej ceny zakupu (bez podatku). Odliczenie od każdej z kas nie może jednak przekroczyć 2,5 tys. zł.

Odliczenie to może być dokonane w rozliczeniu podatku od towarów i usług za miesiąc, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie, lub za miesiące następujące po tym miesiącu. W przypadku podatników rozliczających się za okresy kwartalne odliczenie może być dokonane w rozliczeniu za kwartał, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie, lub w rozliczeniu za następne kwartały. W miesięcznej deklaracji VAT-7 oraz kwartalnej deklaracji VAT-7K kwotę do odliczenia z tytułu zakupu kasy fiskalnej wykazuje się w poz. 51.

Kwota dokonanego w danym okresie rozliczeniowym odliczenia z tytułu zakupu kas rejestrujących nie może być wyższa od kwoty różnicy między podatkiem należnym a podatkiem naliczonym. W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest większa lub równa kwocie podatku należnego w danym okresie rozliczeniowym, podatnik może otrzymać zwrot nierozliczonej wcześniej kwoty, z tym że w danym okresie rozliczeniowym kwota zwrotu nie może przekroczyć równowartości:

• 25 proc. kwoty przysługującej podatnikowi do odliczenia przed jego pierwszym dokonaniem - jeżeli podatnik składa deklaracje za okresy miesięczne, lub

• 50 proc. wspomnianej kwoty - jeżeli podatnik składa deklaracje za okresy kwartalne.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Klaudia Pierzchalska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama