REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposób wykorzystania pojazdu decyduje o kosztach

Ewa Ciechanowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik, który w ramach umowy najmu wykorzystuje do prowadzenia działalności gospodarczej samochód osobowy niebędący składnikiem jego majątku, nie zaliczy wszystkich wydatków związanych z używaniem tego pojazdu do kosztów uzyskania przychodów.

Zaliczenie wydatków związanych z używaniem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej samochodu osobowego niebędącego składnikiem majątku przedsiębiorcy do kosztów uzyskania przychodów zależy od rodzaju umowy, na podstawie której pojazd jest wykorzystywany.

REKLAMA

Różne rodzaje umów

Jeżeli jest to umowa najmu lub dzierżawy, to podatnik nie zaliczy w całości wydatków związanych z używaniem tego samochodu do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wydatki poniesione w związku z używaniem takiego samochodu nie stanowią kosztu uzyskania przychodu w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności oraz stawki za jeden kilometr. Ponadto podatnik ma obowiązek prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Powinna ona zawierać m.in. numer ewidencyjny pojazdu, pojemność silnika, trasę przejazdu, cel wyjazdu, liczbę faktycznie przejechanych kilometrów.

Inaczej będzie w przypadku wykorzystywania samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu. Jeśli podatnik skorzysta z leasingu operacyjnego, to do kosztów uzyskania przychodów zaliczy: wstępną opłatę leasingową, raty leasingowe, wydatki związane z eksploatacją pojazdu, koszty ubezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei przy leasingu finansowym podatnik zaliczy do kosztów uzyskania przychodów: część odsetkową raty leasingowej, wydatki związane z eksploatacją pojazdu, koszty ubezpieczenia, a także amortyzację użytkowanego pojazdu.

Obowiązujące ograniczenia

REKLAMA

Oczywiście w tym przypadku mają zastosowanie ograniczenia w zakresie zaliczania do kosztów odpisów amortyzacyjnych w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 tys. euro przeliczonej na złote według kursu średniego Narodowego Banku Polskiego z dnia przekazania samochodu do używania. Kolejne ograniczenie występuje w zakresie zaliczania do kosztów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 tys. euro, przeliczona na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia, w wartości pojazdu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Ponadto w obu przypadkach umowy leasingu podatnik może odliczyć 60 proc. kwoty VAT od płatności wynikających z zawartej umowy, jednak łączna kwota odliczeń podatku w całym okresie użytkowania jednego samochodu nie może przekroczyć 6 tys. zł.

PRZYKŁAD: KIEDY WYDATKI ZALICZYMY DO KOSZTÓW

Podatnik wykorzystuje samochód osobowy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Pojazd nie jest składnikiem majątku przedsiębiorcy i wykorzystywany jest na podstawie umowy najmu. W lipcu wydatki związane z używaniem samochodu wyniosły: 2950 zł - koszt benzyny, 90 zł - mycie oraz 500 zł - naprawy. Pojazd przejechał w ciągu tego miesiąca 650 km. Jakie wydatki i w jakiej wysokości można zaliczyć do kosztów?

Łączne koszty używania samochodu wyniosły

3540 zł (2950 + 90 + 500 = 3540).

Kwota wynikająca z pomnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za 1 km wynosi 650 x 0,8358 = 543,27 zł i będzie stanowić koszt uzyskania przychodów. Pozostałej kwoty 3540 - 543,27 = 2996,73 zł przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów podatkowych.

EWA CIECHANOWSKA

ewa.ciechanowska@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA