| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Sposób wykorzystania pojazdu decyduje o kosztach

Sposób wykorzystania pojazdu decyduje o kosztach

Podatnik, który w ramach umowy najmu wykorzystuje do prowadzenia działalności gospodarczej samochód osobowy niebędący składnikiem jego majątku, nie zaliczy wszystkich wydatków związanych z używaniem tego pojazdu do kosztów uzyskania przychodów.


Zaliczenie wydatków związanych z używaniem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej samochodu osobowego niebędącego składnikiem majątku przedsiębiorcy do kosztów uzyskania przychodów zależy od rodzaju umowy, na podstawie której pojazd jest wykorzystywany.

Jeżeli jest to umowa najmu lub dzierżawy, to podatnik nie zaliczy w całości wydatków związanych z używaniem tego samochodu do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wydatki poniesione w związku z używaniem takiego samochodu nie stanowią kosztu uzyskania przychodu w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności oraz stawki za jeden kilometr. Ponadto podatnik ma obowiązek prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Powinna ona zawierać m.in. numer ewidencyjny pojazdu, pojemność silnika, trasę przejazdu, cel wyjazdu, liczbę faktycznie przejechanych kilometrów.

Inaczej będzie w przypadku wykorzystywania samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu. Jeśli podatnik skorzysta z leasingu operacyjnego, to do kosztów uzyskania przychodów zaliczy: wstępną opłatę leasingową, raty leasingowe, wydatki związane z eksploatacją pojazdu, koszty ubezpieczenia.

Z kolei przy leasingu finansowym podatnik zaliczy do kosztów uzyskania przychodów: część odsetkową raty leasingowej, wydatki związane z eksploatacją pojazdu, koszty ubezpieczenia, a także amortyzację użytkowanego pojazdu.

Oczywiście w tym przypadku mają zastosowanie ograniczenia w zakresie zaliczania do kosztów odpisów amortyzacyjnych w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 tys. euro przeliczonej na złote według kursu średniego Narodowego Banku Polskiego z dnia przekazania samochodu do używania. Kolejne ograniczenie występuje w zakresie zaliczania do kosztów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 tys. euro, przeliczona na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia, w wartości pojazdu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Ponadto w obu przypadkach umowy leasingu podatnik może odliczyć 60 proc. kwoty VAT od płatności wynikających z zawartej umowy, jednak łączna kwota odliczeń podatku w całym okresie użytkowania jednego samochodu nie może przekroczyć 6 tys. zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK