| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozliczyć otrzymane kary umowne związane z wytworzeniem środka trwałego

Jak rozliczyć otrzymane kary umowne związane z wytworzeniem środka trwałego

Czy otrzymane kary umowne za nieterminowe wykonanie usług (robót budowlanych) w trakcie realizacji budowy mogą zmniejszyć koszty tej budowy? Czy też należy je zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych i opodatkować podatkiem dochodowym?


RADA

Otrzymane kary umowne za nieterminowe wykonanie usług (robót budowlanych) w trakcie realizacji budowy należy zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych i opodatkować je podatkiem dochodowym od osób prawnych.

UZASADNIENIE

Spółka prowadzi inwestycję polegającą na wytworzeniu (budowie) środka trwałego. Wartość wytwarzanych przez podatników środków trwałych należy ustalić na podstawie przepisów art. 16g ust. 1 pkt 2 oraz art. 16g ust. 3 updop. Przepisy te przewidują jedynie obniżanie wartości początkowej środków trwałych o podatek od towarów i usług (z wyjątkami określonymi w tych przepisach). W konsekwencji z punktu widzenia przepisów updop nie jest możliwe obniżanie wartości początkowej środków trwałych o inne kwoty, np. o otrzymane kary umowne za nieterminowe wykonanie usług (robót budowlanych) w trakcie realizacji budowy środka trwałego. Możliwości takiej nie przewidują również przepisy o rachunkowości (art. 28 ustawy o rachunkowości).

Prowadzi to do wniosku, że otrzymane kary umowne za nieterminowe wykonanie usług (robót budowlanych) w trakcie realizacji budowy należy zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych. Otrzymane kary umowne należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób prawnych jako otrzymane pieniądze - art. 12 ust. 1 pkt 1 updop.

• art. 12 ust. 1 pkt 1, art. 16g ust. 1 pkt 2 i art. 16g ust. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 165, poz. 1316

• art. 28 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 165, poz. 1316

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK