reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozliczyć otrzymane kary umowne związane z wytworzeniem środka trwałego

Jak rozliczyć otrzymane kary umowne związane z wytworzeniem środka trwałego

Czy otrzymane kary umowne za nieterminowe wykonanie usług (robót budowlanych) w trakcie realizacji budowy mogą zmniejszyć koszty tej budowy? Czy też należy je zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych i opodatkować podatkiem dochodowym?


RADA

Otrzymane kary umowne za nieterminowe wykonanie usług (robót budowlanych) w trakcie realizacji budowy należy zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych i opodatkować je podatkiem dochodowym od osób prawnych.

UZASADNIENIE

Spółka prowadzi inwestycję polegającą na wytworzeniu (budowie) środka trwałego. Wartość wytwarzanych przez podatników środków trwałych należy ustalić na podstawie przepisów art. 16g ust. 1 pkt 2 oraz art. 16g ust. 3 updop. Przepisy te przewidują jedynie obniżanie wartości początkowej środków trwałych o podatek od towarów i usług (z wyjątkami określonymi w tych przepisach). W konsekwencji z punktu widzenia przepisów updop nie jest możliwe obniżanie wartości początkowej środków trwałych o inne kwoty, np. o otrzymane kary umowne za nieterminowe wykonanie usług (robót budowlanych) w trakcie realizacji budowy środka trwałego. Możliwości takiej nie przewidują również przepisy o rachunkowości (art. 28 ustawy o rachunkowości).

Prowadzi to do wniosku, że otrzymane kary umowne za nieterminowe wykonanie usług (robót budowlanych) w trakcie realizacji budowy należy zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych. Otrzymane kary umowne należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób prawnych jako otrzymane pieniądze - art. 12 ust. 1 pkt 1 updop.

• art. 12 ust. 1 pkt 1, art. 16g ust. 1 pkt 2 i art. 16g ust. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 165, poz. 1316

• art. 28 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 165, poz. 1316

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Krywan

Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama