REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż na rzecz pracownika będzie rejestrowana na kasie

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 listopada będą obowiązywać nowe przepisy o kasach fiskalnych. Podatnicy nie będą mogli zrezygnować z ewidencjonowania sprzedaży. Zwolnieniem zostaną objęte nowe rodzaje czynności.

Od 1 listopada pracodawcy ewidencjonujący sprzedaż na rzecz pracowników na kasie fiskalnej nie będą mogli powrócić do zwolnienia z obowiązku takiej ewidencji. To skutek najnowszego rozporządzenia ministra finansów w sprawie kas rejestrujących, obowiązującego od 1 lipca 2008 r. (Dz.U. z 2008 r. nr 113, poz. 720).

REKLAMA

Jak podkreślają eksperci z Kancelarii Podatkowej Ożóg i Wspólnicy przed 1 lipca 2008 r. praktyka w tym zakresie wyglądała tak, że pracodawca mógł, ale nie musiał ewidencjonować takich czynności. Obowiązek dotyczył jedynie wybranych towarów i usług.

REKLAMA

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, podatnik, który wcześniej ewidencjonował na kasie fiskalnej sprzedaż na rzecz pracowników, nie będzie mógł już tego zaniechać. Zmianę tę wprowadza przypis dodany do jednej z pozycji załącznika do rozporządzenia.

Ponadto we wspomnianym rozporządzeniu minister finansów objął zwolnieniem z obowiązku ewidencjonowania czynności dotychczas takim obowiązkiem objęte, np. sprzedaż telefonów komórkowych. Niestety, ze zwolnienia tego nie będzie mogło skorzystać wielu podatników.

Ważne!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatnik, który rozpoczął ewidencjonowanie sprzedaży na rzecz pracowników przed 1 lipca 2008 r. na kasie fiskalnej, od 1 listopada nie będzie mógł powrócić do zwolnienia z tego obowiązku

REKLAMA

Minister finansów raz na pół roku funduje podatnikom nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Tomasz Siennicki, doradca podatkowy w Kancelarii Podatkowej Ożóg i Wspólnicy, zwraca uwagę, że rozporządzenia te nie należą do aktów prawnych, po przeczytaniu których przeciętny podatnik jest w stanie ustalić, czy w odniesieniu do niego takie rozporządzenie niesie jakieś istotne zmiany w zakresie ewidencjonowania kwot obrotu i podatku należnego. Przykładem są zmiany ewidencjonowania dostawy towarów oraz świadczenia usług na rzecz pracowników.

- W poprzednim stanie prawnym tego rodzaju czynności były - co do zasady - zwolnione z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych. Wyjątkiem była sprzedaż niektórych towarów (np. gaz płynny, paliwa silnikowe, aparaty telefoniczne) oraz świadczenie niektórych usług (np. usługi taksówkowe). Nowe rozporządzenie przewiduje jednak, że podatnicy, którzy przed 1 lipca rozpoczęli ewidencjonowanie sprzedaży na rzecz pracowników, od 1 listopada nie będą mogli już korzystać ze zwolnienia - ostrzega Tomasz Siennicki.

Dodaje, że ta dosyć istotna zmiana została wprowadzona poprzez dodanie przypisu w jednej z pozycji załącznika do rozporządzenia, o przeoczenie czego nie jest trudno.

Obowiązujące od 1 lipca 2008 r. rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących wprowadza istotne zmiany w zakresie ewidencjonowania sprzedaży na rzecz pracowników. Jak tłumaczy Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy w Kancelarii Podatkowej Ożóg i Wspólnicy, minister finansów zdecydował się na objęcie zwolnieniem z obowiązku ewidencjonowania również takich czynności, których w poprzednim stanie prawnym zwolnienie w żadnym wypadku nie dotyczyło. Chodzi o sprzedaż takich towarów, jak np. telefony komórkowe. Niestety, zwolnienie to dotyczy wyłącznie podatników, którzy nie utracili lub nie utracą prawa do zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących.

- W konsekwencji podatnik, który przed 1 lipca utracił prawo do zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy pomocy kasy fiskalnej, np. uzależnione od proporcji obrotów, nie może korzystać z dobrodziejstwa tej zmiany - tłumaczy Andrzej Nikończyk.

Wskazuje też, że dyskusyjna pozostaje natomiast kwestia, czy podatnicy, którzy ewidencjonowali przed 1 lipca sprzedaż telefonów na rzecz pracowników, muszą również obecnie rejestrować takie czynności za pomocą kasy. Niestety, rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących nie daje tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Problem rozbija się o to, czy w takim przypadku możemy mówić o utracie zwolnienia, skoro w zakresie sprzedaży telefonów podatnik z niego nie korzystał. Inna sprawa, że zapewne organy podatkowe będą twierdziły, iż rozpoczęli oni ewidencjonowanie sprzedaży na rzecz pracowników, a więc że tracą zwolnienie z dniem 1 listopada.

- Szkoda że w Polsce nie ma przyjętej praktyki publikowania przez resort finansów przynajmniej najważniejszych konsekwencji zmian wprowadzonych w rozporządzeniu. Dawałoby to wskazówki podatnikom, jak mają się w takich sytuacjach zachować - podsumowuje Andrzej Nikończyk.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA