| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Co zmieni się w stosowaniu kas fiskalnych

Co zmieni się w stosowaniu kas fiskalnych

Od 1 lipca nie będzie większych zmian w zakresie stosowania kas fiskalnych. Nie zostanie rozszerzony obowiązek posiadania kas przez nowych podatników.


Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Obecne rozporządzenie w tym zakresie obowiązuje do 30 czerwca. Od 1 lipca dużych zmian nie będzie. Przedłużone będą wszystkie zwolnienia dla stosowania tych urządzeń do ewidencji obrotów. Zachowane zostają zarówno limity obrotów, po przekroczeniu których kupno i instalacja kasy jest obowiązkowa, jak również zwolnienia podmiotowe.

Większe zmiany będą wprowadzone od 1 listopada. Wówczas kasy będą instalować przedsiębiorcy handlujący papierosami i alkoholem, i to bez względu na wielkość obrotów.

Pewne zmiany zajdą także od 1 października. Podatnicy zajmujący się usługami: krótkotrwałego zakwaterowania, pozostałymi, gdzie indziej niesklasyfikowanymi, z wyłączeniem usług hotelarskich i turystycznych; magazynowania i przechowywania towarów pozostałymi wyłącznie przechowywania i dozoru mienia; w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek; obsługi nieruchomości świadczonych na zlecenie; architektonicznymi i inżynierskimi - wyłącznie usługami rzeczoznawstwa; rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu; detektywistycznymi i ochroniarskimi; komercyjnymi pozostałymi, gdzie indziej niesklasyfikowanymi, z wyłączeniem usług związanych z organizacją wystaw i targów - będą musieli zainstalować kasy fiskalne od 1 października, jeśli nie wybiorą dokumentowania wszystkich świadczonych usług imiennymi fakturami.

Projekt rozporządzenia zakłada utrzymanie limitów obrotów, po przekroczeniu których konieczna jest instalacja kasy, także po 1 listopada. Ze zwolnień nie będą korzystać podatnicy, u których wielkość obrotów z tytułu działalności polegającej na sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych przekroczy 40 tys. zł.

Nadal obowiązywać będzie kryterium stosowania zwolnienia dla podatników rozpoczynających działalność. Podatnicy ci po przekroczeniu obrotu w wysokości 20 tys. zł z działalności polegającej na sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych tracą prawo do zwolnienia.

40 tys. zł. Limit zwolnienia dla kas. Podatnicy, u których obroty z działalności polegającej na sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych przekroczy 40 tys. zł, muszą instalować kasy.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Szajkowski

Konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK