reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Co zmieni się w stosowaniu kas fiskalnych

Co zmieni się w stosowaniu kas fiskalnych

Od 1 lipca nie będzie większych zmian w zakresie stosowania kas fiskalnych. Nie zostanie rozszerzony obowiązek posiadania kas przez nowych podatników.


Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Obecne rozporządzenie w tym zakresie obowiązuje do 30 czerwca. Od 1 lipca dużych zmian nie będzie. Przedłużone będą wszystkie zwolnienia dla stosowania tych urządzeń do ewidencji obrotów. Zachowane zostają zarówno limity obrotów, po przekroczeniu których kupno i instalacja kasy jest obowiązkowa, jak również zwolnienia podmiotowe.

Większe zmiany będą wprowadzone od 1 listopada. Wówczas kasy będą instalować przedsiębiorcy handlujący papierosami i alkoholem, i to bez względu na wielkość obrotów.

Pewne zmiany zajdą także od 1 października. Podatnicy zajmujący się usługami: krótkotrwałego zakwaterowania, pozostałymi, gdzie indziej niesklasyfikowanymi, z wyłączeniem usług hotelarskich i turystycznych; magazynowania i przechowywania towarów pozostałymi wyłącznie przechowywania i dozoru mienia; w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek; obsługi nieruchomości świadczonych na zlecenie; architektonicznymi i inżynierskimi - wyłącznie usługami rzeczoznawstwa; rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu; detektywistycznymi i ochroniarskimi; komercyjnymi pozostałymi, gdzie indziej niesklasyfikowanymi, z wyłączeniem usług związanych z organizacją wystaw i targów - będą musieli zainstalować kasy fiskalne od 1 października, jeśli nie wybiorą dokumentowania wszystkich świadczonych usług imiennymi fakturami.

Projekt rozporządzenia zakłada utrzymanie limitów obrotów, po przekroczeniu których konieczna jest instalacja kasy, także po 1 listopada. Ze zwolnień nie będą korzystać podatnicy, u których wielkość obrotów z tytułu działalności polegającej na sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych przekroczy 40 tys. zł.

Nadal obowiązywać będzie kryterium stosowania zwolnienia dla podatników rozpoczynających działalność. Podatnicy ci po przekroczeniu obrotu w wysokości 20 tys. zł z działalności polegającej na sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych tracą prawo do zwolnienia.

40 tys. zł. Limit zwolnienia dla kas. Podatnicy, u których obroty z działalności polegającej na sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych przekroczy 40 tys. zł, muszą instalować kasy.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Górny

Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama