Kategorie

Jak sprzedać samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej stanowiący współwłasność małżeńską

Joanna Krawczyk
inforCMS
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem czynnym podatnikiem VAT. Do firmy na podstawie oświadczenia wprowadziłam kupiony wcześniej z mężem samochód osobowy. Samochód posiada dowód rejestracyjny wystawiony na mojego męża, który nie prowadzi działalności gospodarczej. Samochód był używany i amortyzowany w firmie przez rok. Obecnie planujemy sprzedać samochód. W jaki sposób dokonać tej sprzedaży? Jakie dokumenty powinna wystawić moja firma dla nabywcy, będącego osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej? Czy sprzedaży może dokonać współmałżonek, na którego jest wystawiony dowód rejestracyjny?

RADA

Przychód ze sprzedaży tego samochodu będzie w całości przychodem z działalności gospodarczej podatniczki. Czytelniczka, dokonując sprzedaży jako czynny podatnik VAT na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, na żądanie tej osoby jest zobowiązana wystawić fakturę VAT. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Reklama

Podatek dochodowy. Samochód osobowy stanowiący współwłasność (łączną) małżonków może zostać wniesiony do majątku firmowego jednego z małżonków. Nie zmienia to niczego w zakresie relacji majątkowych pomiędzy małżonkami. W takim przypadku samochód nadal należy do obojga małżonków. Zmienia się jednak kwalifikacja podatkowa takiego majątku. Staje się on majątkiem służącym prowadzeniu działalności gospodarczej, tj. środkiem trwałym firmy.

Przepisy podatkowe umożliwiają wprowadzenie do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie tylko składnika majątku stanowiącego własność podatnika, ale także takiego składnika, którego podatnik jest tylko współwłaścicielem (dotyczy to także sytuacji, gdy współwłaścicielem majątku jest małżonek). Podjęcie takiej decyzji ma jednak określone konsekwencje. Od momentu wprowadzenia tego rodzaju majątku do ewidencji środków trwałych przyjmuje się założenie, że składnik ten będzie wykorzystywany wyłącznie w celu prowadzenia działalności gospodarczej, ale już nie np. w celach prywatnych. Daje to z kolei prawo do amortyzowania pełnej wartości początkowej takiego składnika (art. 22g ust. 1 pkt 1 updof).

Inaczej byłoby w przypadku, gdyby oboje małżonkowie prowadzili dwie odrębne firmy i każdy z nich chciał wprowadzić samochód do ewidencji środków trwałych. Wówczas każdy z nich miałby prawo do amortyzowania samochodu od wartości stanowiącej 50% jego wartości początkowej (art. 22 ust. 1 updof).

W sytuacji opisanej w pytaniu tylko jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą. Oznacza to, że samochód mógł być amortyzowany od jego pełnej wartości. Konsekwentnie przychód uzyskany ze sprzedaży tego samochodu będzie stanowił w całości przychód z działalności gospodarczej prowadzonej przez jednego z małżonków. Samochód będzie bowiem sprzedawany jako element majątku firmowego.

WAŻNE!

Reklama

Z przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że małżonek nie może sprzeciwić się czynności mającej za przedmiot zarząd majątkiem wspólnym, jeśli jest ona podejmowana w ramach prowadzonej przez drugiego małżonka działalności gospodarczej, z wyjątkami przewidzianymi w ustawie, np. sprzedaż nieruchomości, kiedy zgoda obojga małżonków jest konieczna.

VAT. Sprzedaż samochodu osobowego, który był używany przez podatnika przez okres dłuższy niż pół roku i przy którego zakupie podatnik nie dokonał odliczenia podatku naliczonego, jest sprzedażą zwolnioną z VAT (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT). Zwolnienie to znajdzie zastosowanie w opisanym przypadku. Spełnione są bowiem oba wskazane przez ustawodawcę warunki. Po pierwsze - sprzedawany samochód został przyjęty przez Panią do działalności jako element należący wcześniej do majątku prywatnego, nie odliczyła więc Pani VAT. Po drugie - samochód był przez Panią używany dłużej niż pół roku.

Jeżeli nabywcą zbywanego samochodu będzie osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, powinna Pani na jej żądanie wystawić fakturę VAT. Ponieważ, jak wspomniano wcześniej, sprzedaż będzie korzystała ze zwolnienia od VAT, na fakturze należy wpisać jako stawkę - „zw”. Jeżeli nabywca nie jest zainteresowany otrzymaniem takiego dokumentu, wystarczające jest sporządzenie umowy sprzedaży. W umowie tej jako sprzedawców warto wskazać oboje małżonków, aby w momencie przerejestrowywania samochodu na nowego nabywcę nie było wątpliwości, że nabył on samochód od właściwej osoby. Ewentualną wątpliwość może wzbudzać wskazanie w dowodzie rejestracyjnym tylko jednego z małżonków, i to akurat tego, który nie prowadzi działalności gospodarczej, a tym samym nie ma prawa wystawić faktury VAT. Z tego powodu, nawet jeżeli nabywca stwierdzi, że wystarczy mu sama faktura VAT, w opisanym przypadku warto również sporządzić umowę sprzedaży w przedstawiony powyżej sposób.

Fakt rezygnacji nabywcy z faktury VAT i poprzestania na sporządzeniu umowy sprzedaży nie zwalnia Pani z obowiązku ujęcia tej transakcji w ewidencjach prowadzonych na potrzeby podatku dochodowego (np. w podatkowej księdze przychodów i rozchodów), jak też podatku od towarów i usług (w ewidencji sprzedaży).

• art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a), art. 22g ust. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 143, poz. 894

• art. 43 ust. 1 pkt 2, art. 106 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

Joanna Krawczyk

doradca podatkowy, właścicielka kancelarii doradztwa podatkowego

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Kasy fiskalne 2021
Kasy fiskalne 2021
Tylko teraz
Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Farel
    2021-05-20 19:52:59
    A kto się odważy i napisze, czy w sytuacji opisanej w tym artykule, jeżeli kupujący, którym będzie osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, otrzyma fakturę z określeniem stawki VAT jako "ZW", czy ten kupujący musi złożyć deklarację i zapłacić do urzędu skarbowego 2% wartości transakcji jako podatku od czynności cywilnoprawnych?
    0
QR Code
Moja firma
1 sty 2000
25 lip 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

Ważny termin dla najemców centrów handlowych

Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

E-commerce wpływa na rozwój transakcji bezgotówkowych

Co sprawia, że rynek płatności bezgotówkowych stale rośnie? Odpowiedź jest prosta: e-commerce.

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa - kto i jak powinien go przeprowadzić?

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to procedura mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących przedsięwzięć realizowanych na terytorium Polski, służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii osiągniętych w wyniku ich realizacji. Kto ma obowiązek przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorstwa? Jaki jest zakres i termin tego audytu i jakie obowiązki informacyjne ciążą na obowiązanych przedsiębiorcach? Jakie kary grożą za brak audytu energetycznego przedsiębiorstwa?

Tomasz Sętowski: W Polsce jest boom na sztukę [PODCAST]

Czy pandemia zachwiała rynkiem dóbr luksusowych? Jak wygląda sytuacja na rynku dzieł sztuki? Czy Polacy chętnie w nią inwestują? W rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl), malarz Tomasz Sętowski wyjaśnia te kwestie i tłumaczy dlaczego udział w aukcjach młodej sztuki to dobry pomysł na inwestycje. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

Branża turystyczna - długi i obawa przed lockdownem

Branża turystyczna wciąż z długami obawia się kolejnego lockdownu. Przed wyjazdem na wakacje sprawdź organizatora wycieczki. Czy grozi mu opadłość?

Nowa polityka klimatyczna UE (Fit for 55) to wyższe ceny energii

Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55, aby dostosować politykę unijną do obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Efektem zmian w polityce klimatycznej UE będzie dalszy wzrost cen energii. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego dla najuboższych gospodarstw unijnych koszty emisji w transporcie i budynkach wzrosną średnio o 4,3 proc., w Polsce – aż o 14,3 proc. – Ceny wzrosną tym bardziej, im wolniej i bardziej ospale będziemy prowadzić transformację energetyczną – ocenia Izabela Zygmunt, starsza analityczka ds. energii i klimatu z WiseEuropa.

Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu?

Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu? Ten budowlany dylemat dyskutowany był już wielokrotnie. Przede wszystkim od strony technicznej. Zagadnieniu warto jednak przyjrzeć się bliżej, także pod kątem finansowym i skalkulować rzeczywiste koszty jednego i drugiego rozwiązania. Zwłaszcza, że obecna sytuacja rynkowa zmusza do tego, by na nowo przeliczyć wydatki związane z konstrukcją dachu. Kluczowe są tu zwłaszcza dwie kwestie: rosnące ceny drewna oraz usług dekarskich.

Ceny rosną, Polacy chcą ograniczać wydatki

Ceny rosną. Jednocześnie ponad 40 procent Polaków chce ograniczać wydatki. Tak wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Jak sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w okolicy? Ruszył system SI2PEM

Poziom natężenia pola elektromagnetycznego - system SI2PEM. Każdy zainteresowany może już sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy – szybko, wygodnie i za darmo, przez internet, z dokładnością do 1 metra kwadratowego. Ruszył SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (www.si2pem.gov.pl) - poinformowała 20 lipca 2021 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. System będzie aktualizowany wraz z kolejnymi danymi przekazywanymi przez podmioty obowiązane.

Dlaczego mieszkania drożeją? Kiedy zaczną tanieć?

Dlaczego mieszkania drożeją? Główną przyczyną wzrostu cen mieszkań jest malejąca ich podaż i wyższe koszty budowy - powiedział PAP wiceprezes JLL Kazimierz Kirejczyk. Dodał, że jest mało prawdopodobne, aby ceny mogły w niedalekiej przyszłości zacząć spadać. Nie widać ryzyka bańki spekulacyjnej na rynku mieszkaniowym, nawet w obliczu niskich stóp procentowych - ocenia ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyjaśnia, że koszt zakupu nieruchomości rośnie nieco szybciej niż inne ceny konsumenckie, ale jest on niższy niż wzrost wynagrodzeń.

Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM) podobne do TBS-ów

Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM). Społeczne inicjatywy mieszkaniowe w wielu kwestiach są podobne do TBS-ów, które działają w Polsce już od 25 lat. Sporą nowością ma być możliwość rozliczenia partycypacji albo dojścia do własności mieszkania. Będzie to możliwe jednak dopiero po spłacie kredytu na budowę. Rząd chce mocno wspierać społeczne inicjatywy mieszkaniowe. Świadczy o tym m.in. kwota dofinansowania dla gmin uruchamiających takie instytucje (aż 1,5 mld zł).

Prosta spółka akcyjna - nowy podmiot od 1 lipca 2021 r.

W ramach pakietu Ministerstwa Rozwoju „100 zmian dla firm - Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców” w Kodeksie spółek handlowych wprowadzono przepisy regulujące nowy typ spółki kapitałowej. Jest to prosta spółka akcyjna. Nowe przepisy weszły w życie 1 lipca 2021 r.

Polskie firmy muszą być obecne w Google, jeśli chcą przetrwać

Wg danych zebranych przez firmę Senuto, w polskim Internecie jest obecnych blisko 90 tysięcy sklepów online i tylko w 2020 roku w czasie pandemii, powstało ponad 6 tysięcy nowych. Generują one miesięcznie prawie 400 milionów odwiedzin tylko z samych wyszukiwarek. Oznacza to, że statystycznie, każdy dorosły Polak, każdego miesiąca, odwiedza sklepy internetowe z użyciem Google 13 razy. Czyli niemal co drugi dzień.