reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak podatkowo rozliczać samochód w firmie

Jak podatkowo rozliczać samochód w firmie

Opłaty za leasing samochodu firmowego mogą być kosztem podatkowym. Stawka amortyzacyjna dla samochodów wynosi 20 proc. rocznie. Przedsiębiorcy nie mogą odliczać VAT od zakupu paliwa do aut.


Samochód w firmie to podstawowe narzędzie pracy wielu przedsiębiorców. Kupno auta za gotówkę czy jego leasing można rozliczać w ewidencji podatkowej. Również używanie samochodu w firmie wpłynie na rozliczenia podatkowe.

Marta Szafarowska, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, zwraca uwagę, że zawarcie umowy leasingu wiąże się ze spłatą wartości początkowej środka trwałego w czasie jej trwania. Część tej spłaty, w formie opłaty wstępnej lub tzw. czynszu inicjalnego, wnoszona jest przez korzystającego jako warunek zawarcia umowy.

- Opłata ta stanowi z jednej strony udział własny korzystającego w finansowaniu środka trwałego, a z drugiej, tak jak i pozostałe opłaty przewidziane w umowie leasingu, jest płatnością związaną z możliwością używania przedmiotu umowy. Zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych, opłaty ustalone w umowie leasingu operacyjnego stanowią koszty uzyskania przychodów - podkreśla Marta Szafarowska.

Janina Fornalik, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, wyjaśnia natomiast zasady rozliczeń VAT, jeśli chodzi o samochody firmowe. Podkreśla, że przepisy ustawy o VAT obowiązujące od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej wprowadziły niezgodne z prawem wspólnotowym ograniczenia w zakresie odliczania VAT naliczonego przy zakupie i leasingu określonych pojazdów oraz przy zakupie paliwa do nich. Polska była bowiem uprawniona do utrzymania takich ograniczeń w odliczaniu podatku naliczonego, które obowiązywały w dniu akcesji. Przepisy obowiązujące przed 1 maja 2004 r. nie zezwalały na odliczenie VAT przy zakupie pojazdów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg oraz paliwa do nich. Na pełne odliczenie mógł jednak liczyć nabywca tzw. samochodu z kratką.

Ważne!

Sprawą ograniczenia odliczania VAT od zakupu paliwa do samochodów osobowych zajmuje się Europejski Trybunał Sprawiedliwości

Nowa ustawa o VAT zmieniła zakres prawa do odliczenia dwukrotnie - 1 maja 2004 r. oraz 22 sierpnia 2005 r., co oznacza, że obie te zmiany zostały wprowadzone niezgodnie z przepisami VI Dyrektywy Rady WE (obecnie Dyrektywy 2006/112/WE).

Rozliczenia podatkowe samochodu w firmie dotyczą zarówno podatku dochodowego, jak i podatku od towarów i usług.

Zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych, opłaty ustalone w umowie leasingu operacyjnego stanowią koszty uzyskania przychodów. Zdaniem Marty Szafarowskiej nie ulega wątpliwości, że również opłata początkowa stanowi taki koszt dla korzystającego. Do końca 2006 roku nie było wątpliwości, że opłata wstępna powinna być zaliczona do kosztów podatkowych korzystającego z chwilą ich poniesienia. Zmienione od stycznia 2007 r. przepisy ustaw o podatkach dochodowych w zakresie momentu, w którym koszty są potrącalne, powodują jednak, że niektóre organy podatkowe uznają, że opłata wstępna, jako związana z zapoczątkowaniem umowy leasingu, odnosi się do całego okresu jej trwania, a tym samym powinna być rozpoznawana jako koszt proporcjonalnie do okresu trwania samej umowy leasingu. Opinię taką wyraził m.in. minister finansów w piśmie z 29 maja 2007 r. (nr MB8/420/2007).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama