reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Umorzenie zaległości podatkowych

Umorzenie zaległości podatkowych

 Czy przedsiębiorca niekorzystający z pomocy publicznej lub pomocy publicznej de minimis może się domagać od właściwego organu podatkowego ulgi w spłacie zobowiązania podatkowego poprzez umorzenie jego zaległości podatkowej w całości lub w części?


ODPOWIEDŹ

Kwestie związane z ulgami w spłacie zobowiązań podatkowych reguluje art. 67a Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym organ podatkowy może, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym:

1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty,

2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji, o której mowa w art. 53a,

3) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

Jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą, a nie korzysta z pomocy publicznej lub pomocy publicznej de minimis, to zgodnie z art. 67b § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej podatnik ma prawo zwrócenia się do właściwego organu podatkowego o udzielenie mu ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, także o umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej. Należy wskazać, iż decyzja organu podatkowego ma charakter uznaniowy ze względu na użyte przez ustawodawcę klauzule generalne interesu publicznego lub uzasadnionego ważnego interesu podatnika, których stwierdzenie istnienia w konkretnej sprawie jest w znacznej mierze kwestią uznania organu podatkowego. Umorzenie zaległości podatkowej w całości lub w części będzie miało raczej charakter wyjątkowy ze względu na istnienie innych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Są nimi: ulgi odroczenia terminu płatności podatku, ulgi rozłożenia zapłaty podatku na raty, ulgi odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek określonych w decyzji, określającej wysokość odsetek za zwłokę na dzień złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy, w przypadku niezłożenia zeznania podatkowego w terminie, decyzji określającej odsetki na ostatni dzień terminu złożenia zeznania podatkowego, przyjmując prawidłową wysokość zaliczek na podatek. Ze względu na swój wyjątkowy charakter omawiana ulga w spłacie zobowiązania podatkowego zostanie również udzielona na podstawie stwierdzenia przesłanek wykraczających poza ocenę sytuacji finansowej podatnika.

Na koniec należy wskazać, iż organ podatkowy zgodnie z art. 67d § 1 Ordynacji podatkowej może z urzędu udzielić podatnikowi ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych poprzez umorzenie całości lub części zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej, jeżeli:

a) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne,

b) kwota zaległości podatkowej nie przekracza pięciokrotnej wartości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym,

c) kwota zaległości podatkowej nie została zaspokojona w zakończonym postępowaniu likwidacyjnym lub upadłościowym,

d) podatnik zmarł, nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawił ruchomości niepodlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów albo pozostawił przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 5000 zł, i jednocześnie brak jest spadkobierców innych niż Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego oraz nie ma możliwości orzeczenia odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej.

reklama

Czytaj także

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama