REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktoring podlega podstawowej stawce podatku od towarów i usług

Bogdan Świąder
Bogdan Świąder
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Faktoring nie jest zwolniony z VAT w ramach usług finansowych, a opodatkowaniu podlega całość wynagrodzenia faktora otrzymanego od kontrahenta w związku ze świadczoną usługą.

Wiele małych firm ma kłopoty z uzyskaniem finansowania zapewniającego bezpieczny rozwój. Jedną z dostępnych opcji jest faktoring. To usługa polegająca na wykupie faktur przez faktora natychmiast po ich wystawieniu. W efekcie przedsiębiorca otrzymuje środki finansowe tak szybko, jakby dokonał sprzedaży za gotówkę.

REKLAMA

Faktoring jest wygodnym źródłem finansowania dla przedsiębiorców dokonujących sprzedaży z odroczonym terminem płatności i niedysponujących odpowiednim kapitałem obrotowym zapewniającym zadowalającą płynność finansową przy udzielanych kontrahentom kredytach kupieckich.

Usługi faktoringowe oferuje kilka banków, 12 faktorów zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów i około 15 faktorów niezależnych. Wybierając faktora, przedsiębiorca powinien móc szybko ocenić propozycję współpracy i wybrać tę ofertę, która jest dla niego najkorzystniejsza.

Opodatkowanie usługi

REKLAMA

Do niezbędnych elementów umowy faktoringu należy nabycie (przelew, cesja) wierzytelności oraz zapłata. Oprócz tego w umowie zawarte są dodatkowe czynności, które faktor (nabywca wierzytelności) zobowiązuje się świadczyć na rzecz faktoranta (przedsiębiorcy), np. przejmowanie ryzyka wypłacalności dłużników (przy faktoringu właściwym), inkasowanie wierzytelności, finansowanie przez dyskonto, udzielanie pożyczek, księgowanie wierzytelności itp. Brak dodatkowych usług powoduje wadliwość umowy, a w konsekwencji jej klasyfikację jako cesję wierzytelności. Ponadto faktoring dotyczy obrotu wierzytelnościami przyszłymi, których termin płatności jeszcze nie minął.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawidłowe zakwalifikowanie wykonywanych czynności do usług faktoringu ma swoje konsekwencje w zakresie VAT. Należy pamiętać, że ustawa o VAT w załączniku nr 4 wyszczególnia usługi zwolnione z tego podatku. Są tam co prawda usługi pośrednictwa finansowego, ale z wyłączeniem usług ściągania długów oraz faktoringu. Oznacza to, że faktoring będzie opodatkowany, i to według podstawowej 22-proc. stawki VAT.

Ważne!

Podstawą opodatkowania świadczonej usługi faktoringu jest zarówno kwota otrzymanych odsetek, jak i kwota otrzymanego wynagrodzenia prowizyjnego pomniejszone o kwotę należnego podatku

REKLAMA

Pogląd ten niekiedy jest kwestionowany na gruncie przepisów unijnej Dyrektywy 2006/112. Artykuł 135 pkt d) Dyrektywy 2006/112 zwalnia z opodatkowania transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące długów, wyłączając ze zwolnienia usługi windykacji należności. Według niektórych doradców podatkowych usługi faktoringu, choć nie są zdefiniowane na gruncie prawa cywilnego, trudno uznać za proste usługi windykacji należności. Stąd wywodzą, że przynależą one do usług typowo finansowych niż pomocniczych do nich czynności technicznych, jakimi jest windykacja należności. Powinny więc korzystać ze zwolnienia z VAT.

Pogląd taki nie jest jednak akceptowany przez organy podatkowe, które nakazują opodatkować usługi faktoringu, powołując się na ustawę o VAT oraz orzecznictwo ETS. ETS w sprawie C-305/01 w wyroku z 26 czerwca 2003 r. stwierdził, że działalność gospodarcza polegająca na skupowaniu przez firmę długów, gdy przyjmuje ona na siebie ryzyko niewypłacalności dłużników i w zamian wystawia na swoich klientów faktury na kwotę prowizji, stanowi windykację należności i faktoring w rozumieniu przepisów VI Dyrektywy VAT.

Podstawa opodatkowania

W związku ze świadczonymi usługami faktoringu istnieje możliwość pobierania dodatkowych opłat, np. prowizji stanowiących wynagrodzenie faktora (np. banku), odsetek dyskontowych, odsetek pobieranych od faktoranta w związku z nieterminową spłatą zobowiązania przez dłużników. Jest to o tyle istotne, że określa podstawę opodatkowania.

Podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Podstawą opodatkowania świadczonej usługi faktoringu jest zarówno kwota otrzymanych odsetek, jak i kwota otrzymanego wynagrodzenia prowizyjnego pomniejszone o kwotę należnego podatku. Opodatkowaniu zatem podlegać będą wszelkie opłaty otrzymane w związku z zawartą umową.

SŁOWNIK

FAKTORING - nabywanie przez faktora (przedsiębiorcę, bank) wierzytelności, przysługujących faktorantowi (przedsiębiorcy) w zamian za określoną kwotę, odpowiadającą wartości nominalnej wierzytelności, pomniejszonej o dyskonto uwzględniające wynagrodzenie oraz inne opłaty faktora.

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA