REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktoring podlega podstawowej stawce podatku od towarów i usług

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bogdan Świąder
Bogdan Świąder
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Faktoring nie jest zwolniony z VAT w ramach usług finansowych, a opodatkowaniu podlega całość wynagrodzenia faktora otrzymanego od kontrahenta w związku ze świadczoną usługą.

Wiele małych firm ma kłopoty z uzyskaniem finansowania zapewniającego bezpieczny rozwój. Jedną z dostępnych opcji jest faktoring. To usługa polegająca na wykupie faktur przez faktora natychmiast po ich wystawieniu. W efekcie przedsiębiorca otrzymuje środki finansowe tak szybko, jakby dokonał sprzedaży za gotówkę.

REKLAMA

Faktoring jest wygodnym źródłem finansowania dla przedsiębiorców dokonujących sprzedaży z odroczonym terminem płatności i niedysponujących odpowiednim kapitałem obrotowym zapewniającym zadowalającą płynność finansową przy udzielanych kontrahentom kredytach kupieckich.

Usługi faktoringowe oferuje kilka banków, 12 faktorów zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów i około 15 faktorów niezależnych. Wybierając faktora, przedsiębiorca powinien móc szybko ocenić propozycję współpracy i wybrać tę ofertę, która jest dla niego najkorzystniejsza.

Opodatkowanie usługi

REKLAMA

Do niezbędnych elementów umowy faktoringu należy nabycie (przelew, cesja) wierzytelności oraz zapłata. Oprócz tego w umowie zawarte są dodatkowe czynności, które faktor (nabywca wierzytelności) zobowiązuje się świadczyć na rzecz faktoranta (przedsiębiorcy), np. przejmowanie ryzyka wypłacalności dłużników (przy faktoringu właściwym), inkasowanie wierzytelności, finansowanie przez dyskonto, udzielanie pożyczek, księgowanie wierzytelności itp. Brak dodatkowych usług powoduje wadliwość umowy, a w konsekwencji jej klasyfikację jako cesję wierzytelności. Ponadto faktoring dotyczy obrotu wierzytelnościami przyszłymi, których termin płatności jeszcze nie minął.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawidłowe zakwalifikowanie wykonywanych czynności do usług faktoringu ma swoje konsekwencje w zakresie VAT. Należy pamiętać, że ustawa o VAT w załączniku nr 4 wyszczególnia usługi zwolnione z tego podatku. Są tam co prawda usługi pośrednictwa finansowego, ale z wyłączeniem usług ściągania długów oraz faktoringu. Oznacza to, że faktoring będzie opodatkowany, i to według podstawowej 22-proc. stawki VAT.

Ważne!

Podstawą opodatkowania świadczonej usługi faktoringu jest zarówno kwota otrzymanych odsetek, jak i kwota otrzymanego wynagrodzenia prowizyjnego pomniejszone o kwotę należnego podatku

REKLAMA

Pogląd ten niekiedy jest kwestionowany na gruncie przepisów unijnej Dyrektywy 2006/112. Artykuł 135 pkt d) Dyrektywy 2006/112 zwalnia z opodatkowania transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące długów, wyłączając ze zwolnienia usługi windykacji należności. Według niektórych doradców podatkowych usługi faktoringu, choć nie są zdefiniowane na gruncie prawa cywilnego, trudno uznać za proste usługi windykacji należności. Stąd wywodzą, że przynależą one do usług typowo finansowych niż pomocniczych do nich czynności technicznych, jakimi jest windykacja należności. Powinny więc korzystać ze zwolnienia z VAT.

Pogląd taki nie jest jednak akceptowany przez organy podatkowe, które nakazują opodatkować usługi faktoringu, powołując się na ustawę o VAT oraz orzecznictwo ETS. ETS w sprawie C-305/01 w wyroku z 26 czerwca 2003 r. stwierdził, że działalność gospodarcza polegająca na skupowaniu przez firmę długów, gdy przyjmuje ona na siebie ryzyko niewypłacalności dłużników i w zamian wystawia na swoich klientów faktury na kwotę prowizji, stanowi windykację należności i faktoring w rozumieniu przepisów VI Dyrektywy VAT.

Podstawa opodatkowania

W związku ze świadczonymi usługami faktoringu istnieje możliwość pobierania dodatkowych opłat, np. prowizji stanowiących wynagrodzenie faktora (np. banku), odsetek dyskontowych, odsetek pobieranych od faktoranta w związku z nieterminową spłatą zobowiązania przez dłużników. Jest to o tyle istotne, że określa podstawę opodatkowania.

Podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Podstawą opodatkowania świadczonej usługi faktoringu jest zarówno kwota otrzymanych odsetek, jak i kwota otrzymanego wynagrodzenia prowizyjnego pomniejszone o kwotę należnego podatku. Opodatkowaniu zatem podlegać będą wszelkie opłaty otrzymane w związku z zawartą umową.

SŁOWNIK

FAKTORING - nabywanie przez faktora (przedsiębiorcę, bank) wierzytelności, przysługujących faktorantowi (przedsiębiorcy) w zamian za określoną kwotę, odpowiadającą wartości nominalnej wierzytelności, pomniejszonej o dyskonto uwzględniające wynagrodzenie oraz inne opłaty faktora.

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

REKLAMA

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA