REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzaj leasingu decyduje o zapłacie VAT

Ewa Ciechanowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przy umowach leasingu finansowego VAT płaci się jednorazowo od całej kwoty należnej netto. Natomiast przy leasingu operacyjnym VAT płaci się od każdej raty leasingowej.

Leasing stanowi powszechnie stosowaną przez przedsiębiorców formę finansowania różnego rodzaju inwestycji. Spośród wielu form najczęściej zawierane są umowy leasingu finansowego i operacyjnego. Przepisy ustawy o VAT stosują odrębne zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług dla tych dwóch rodzajów leasingu.

REKLAMA

Dostawa towarów

REKLAMA

Dla umowy leasingu finansowego charakterystyczne jest przeniesienie własności przedmiotu leasingu na korzystającego, a także to, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingobiorca. W związku z tym ustawodawca zaliczył tego typu umowę do kategorii dostawy towarów. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o VAT, dostawą towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, zawartej na czas określony, lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.

W związku z tym dla leasingu finansowego obowiązek podatkowy powstawać będzie zgodnie z zasadami ogólnymi dla dostawy towarów, czyli z chwilą wydania towaru będącego przedmiotem umowy leasingu. W przypadku gdy dostawa powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, jednak nie później niż w siódmym dniu licząc od dnia wydania towaru.

Podstawą opodatkowania VAT przy leasingu finansowym jest cała kwota należna netto, czyli suma wszystkich rat leasingowych. Przy tego typu umowach leasingodawca pobiera od leasingobiorcy kwotę należną podzieloną na ustaloną w umowie liczbę rat leasingowych, natomiast VAT leasingobiorca płaci z góry, tzn. jednorazowo i to już w chwili powstania obowiązku podatkowego. Przepisy ustawy przewidują odmienne zasady powstania obowiązku podatkowego w szczególnych przypadkach, np. dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne!

Przez umowę leasingu rozumie się umowę, na mocy której jedna ze stron (leasingodawca) oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na określonych warunkach drugiej stronie (leasingobiorcy) podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty

Świadczenie usług

REKLAMA

Umowa leasingu operacyjnego przewiduje z kolei, że odpisów amortyzacyjnych zawsze dokonuje leasingodawca. W przeciwieństwie do umowy leasingu finansowego traktowana jest w przepisach ustawy o VAT jako świadczenie usług. Dla tego typu umów przewidziano odmienny moment powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, jednak nie później niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. Zasadę tę stosuje się wobec każdej z rat leasingowych. Zatem przedsiębiorca, który zawarł umowę leasingu operacyjnego, płaci VAT od każdej raty leasingowej.

Drugą ważną cechą leasingu operacyjnego jest oznaczenie czasu, na jaki została ona zawarta. Musi to być co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy są podlegające amortyzacji rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo co najmniej 10 lat, jeśli przedmiotem umowy są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości.

Podatek naliczony

W obu przypadkach umów leasingu przepisy ustawy o VAT zezwalają na odliczanie przez leasingobiorcę podatku naliczonego. Wyjątek dotyczy leasingu samochodów osobowych, gdzie odliczenie to podlega pewnym ograniczeniom. W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - jednak nie więcej niż 6 tys. zł. Od zasady tej przepisy przewidują kilka wyjątków.

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE UMÓW LEASINGOWYCH

Leasing finansowy

• umowa zawarta na czas oznaczony,

• suma opłat określonych w umowie, pomniejszonych o należny VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej towarów będących przedmiotem umowy,

• odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingobiorca.

Leasing operacyjny

• umowa zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji, jeśli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na co najmniej 10 lat, jeśli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości,

• suma opłat określonych w umowie odpowiada co najmniej wartości początkowej towarów będących przedmiotem umowy,

• odpisów amortyzacyjnych zawsze dokonuje leasingodawca.

EWA CIECHANOWSKA

ewa.ciechanowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA