reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Rodzaj umowy leasingowej decyduje o kosztach

Rodzaj umowy leasingowej decyduje o kosztach

Na co najmniej dziesięć lat musi być zawarta umowa leasingu nieruchomości, by opłaty leasingowe były kosztem leasingobiorcy.


O sposobie rozliczania kosztów rat leasingowych i innych kosztów związanych z leasingiem nieruchomości decyduje charakter zawartej umowy leasingu, a zatem to, czy jest to leasing operacyjny, czy też finansowy. W przypadku tzw. leasingu operacyjnego, tj. gdy odpisów amortyzacyjnych dokonuje finansujący (leasingodawca), opłaty leasingowe ustalone w umowie leasingu stanowią przychód finansującego (leasingodawcy) i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego (leasingobiorcy).

W przypadku natomiast tzw. leasingu finansowego do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat leasingowych, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Kosztem uzyskania przychodu w przypadku leasingu finansowego jest wysokość odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej przedmiotu leasingu oraz tzw. część odsetkowa opłaty, tj. część raty leasingowej, która nie stanowi spłaty raty kapitałowej. Trzeba jednak pamiętać, że przedmiotem umów leasingu mogą być wyłącznie podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty. Z przepisów o podatkach dochodowych wynika zaś, że amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów. Dlatego kosztem uzyskania przychodów nie mogą być raty leasingowe od umów leasingu gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów. Dotyczy to także części odsetkowej w przypadku leasingu finansowego. Należy o tym pamiętać, ponieważ w przypadku nieruchomości leasing może dotyczyć nie tylko budynku, ale także gruntu, na którym ten budynek się znajduje. Obok rat leasingowych przedsiębiorcy zobowiązani są do ponoszenia dodatkowych opłat, takich jak opłata manipulacyjna, administracyjna, inicjalna, wstępna, przygotowawcza itp. Trzeba pamiętać, że wydatki takie powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie faktycznego ich poniesienia.

PODATKOWA KLASYFIKACJA LEASINGU

Warunki, które musi spełniać umowa leasingu operacyjnego:

• musi być zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo musi zostać zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz

• suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny VAT, musi odpowiadać co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Warunki, które musi spełniać umowa leasingu finansowego:

• umowa leasingu musi być zawarta na czas oznaczony,

• suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, musi odpowiadać co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,

• umowa zmusi zawierać postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający.

KRYSTYNA GÓRCZAK

gp@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama