| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozliczyć przekazanie pieniędzy na działalność gospodarczą pomiędzy małżonkami

Jak rozliczyć przekazanie pieniędzy na działalność gospodarczą pomiędzy małżonkami

Jesteśmy małżeństwem ponad 10 lat. Mąż prowadzi działalność gospodarczą od 1996 r. Z mężem mamy umowę o rozdzielności majątkowej. W styczniu 2006 r. zarejestrowałam działalność gospodarczą i mąż przekazał na mój rachunek bankowy kwotę 180 000 zł na zakup karczmy. Obecnie mam kontrolę w firmie i kontrolujący uważają, że otrzymałam dochód z nieujawnionych źródeł, od którego będę musiała zapłacić podatek według stawki 75%. Czy kontrolujący mają rację?


RADA

Otrzymana przez Panią od męża kwota na zakup karczmy powinna zostać odpowiednio udokumentowana w momencie przekazania. Umowa darowizny od małżonka, z którym zawarto umowę o rozdzielności majątkowej, podlegała w 2006 r. opodatkowaniu podatkiem od spadków darowizn. Pożyczka od małżonka podlegała w 2006 r. opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli jednak w trakcie toczącej się kontroli podatkowej jako źródło otrzymanych pieniędzy poda Pani darowiznę, a podatek z tego tytułu nie został zapłacony, to podatek będzie wynosił 20%. Nie podlegają jednak opodatkowaniu kwoty stanowiące składnik majątku wspólnego, który został osiągnięty przed zawarciem umowy o rozdzielności, a są przekazywane w ramach podziału majątku wynikającego z tej umowy. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W opisanym w pytaniu stanie faktycznym należy przede wszystkim ustalić, czym w praktyce była kwota otrzymana przez Panią od małżonka. Od tego bowiem zależy, czy i w jaki sposób powinna ona zostać opodatkowana.

Stawka podatku od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach wynosi 75% dochodu (art. 30 ust. 1 pkt 7 updof). Przepis ten nie znajdzie jednak zastosowania, jeżeli przyjmiemy, że dokonana między Panią i mężem czynność podlegała przepisom podatku od spadków i darowizn. Taka możliwość wynika z faktu, że opodatkowaniu tym podatkiem nie podlegają m.in.:

• przychody z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej,

• przychody z gospodarki leśnej w myśl ustawy o lasach oraz ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia,

• przychody podlegające przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Podsumowując, jeżeli osiągane przychody podlegają przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, to nie stosuje się do nich przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli otrzymaną przez Panią kwotę od małżonka, z którym zawarła Pani umowę o rozdzielności majątkowej, uznamy za darowiznę, to co do zasady podlega ona opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W związku z tym nie może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym (w tym podatkiem od przychodów z nieujawnionych źródeł według stawki 75%). Sposób rozliczenia podatku od darowizny między małżonkami zależy od momentu, kiedy darowizna została ustanowiona.

W 2006 r., kiedy nastąpiło przekazanie dla Pani pieniędzy przez małżonka, z którym ma Pani rozdzielność majątkową, darowizna pomiędzy osobami zaliczanymi do pierwszej grupy podatkowej była opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn od nadwyżki ponad kwotę 9637 zł. Należny podatek był obliczany według poniższej skali:

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK