| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Podatnicy, którzy zawieszą działalność, będą mogli nie składać deklaracji VAT

Podatnicy, którzy zawieszą działalność, będą mogli nie składać deklaracji VAT

Ustawa z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 141, poz. 888) wprowadza możliwość zawieszenia działalności gospodarczej. Jest to nowość w polskich przepisach. Ustawa ta wprowadza również zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. 


Ustawa ta wprowadza również zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Według nowych przepisów podatnicy, którzy zawiesili działalność, będą zwolnieni z obowiązku składania deklaracji VAT-7. Zwolnienie to nie będzie dotyczyć wszystkich podatników zawieszających prowadzenie działalności. Przepisy dotyczące zawieszenia działalności i zmian w ustawie o VAT weszły w życie 20 września 2008 r.

Prawo do zawieszenia wykonywania działalności będzie miał przedsiębiorca niezatrudniający pracowników. Działalność gospodarczą przedsiębiorca będzie mógł zawiesić na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy.

Przedsiębiorcą według ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Przedsiębiorcami są również wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Gdy działalność jest wykonywana w formie spółki cywilnej, zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej będzie skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.

WAŻNE!

Działalność gospodarczą będą mogli zawiesić tylko przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników.

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać z niej bieżących przychodów. W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej ma jedynie prawo:

• wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;

• przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;

• zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;

albo obowiązek:

• uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;

• wykonywać czynności nakazane przepisami prawa;

• osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca może zostać w okresie zawieszenia działalności poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Podatnik VAT, który zawiesi działalność, na podstawie nowych przepisów nie będzie miał obowiązku składania deklaracji VAT za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. Zwolnienie to dotyczy również podatników rozliczających usługi taksówkowe na zasadzie ryczałtu. Do tej pory podatnik VAT, niezależnie od tego, czy w danym okresie osiągnął obroty, czy nie, musiał składać deklaracje VAT. Jednak to zwolnienie z obowiązku składania deklaracji VAT nie będzie dotyczyło wszystkich podatników VAT, którzy zawiesili działalność. Dlatego będą musieli składać deklaracje VAT podatnicy, którzy zawiesili działalność, jeśli:

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK