Podatnicy, którzy zawieszą działalność, będą mogli nie składać deklaracji VAT
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa ta wprowadza również zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Według nowych przepisów podatnicy, którzy zawiesili działalność, będą zwolnieni z obowiązku składania deklaracji VAT-7. Zwolnienie to nie będzie dotyczyć wszystkich podatników zawieszających prowadzenie działalności. Przepisy dotyczące zawieszenia działalności i zmian w ustawie o VAT weszły w życie 20 września 2008 r.
REKLAMA
Kto będzie mógł zawiesić działalność
Prawo do zawieszenia wykonywania działalności będzie miał przedsiębiorca niezatrudniający pracowników. Działalność gospodarczą przedsiębiorca będzie mógł zawiesić na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy.
Przedsiębiorcą według ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Przedsiębiorcami są również wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Gdy działalność jest wykonywana w formie spółki cywilnej, zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej będzie skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.
WAŻNE!
Działalność gospodarczą będą mogli zawiesić tylko przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników.
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać z niej bieżących przychodów. W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej ma jedynie prawo:
• wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
• przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
• zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;
albo obowiązek:
• uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
• wykonywać czynności nakazane przepisami prawa;
• osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej.
Przedsiębiorca może zostać w okresie zawieszenia działalności poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.
Kto będzie zwolniony z obowiązku składania deklaracji VAT
Podatnik VAT, który zawiesi działalność, na podstawie nowych przepisów nie będzie miał obowiązku składania deklaracji VAT za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. Zwolnienie to dotyczy również podatników rozliczających usługi taksówkowe na zasadzie ryczałtu. Do tej pory podatnik VAT, niezależnie od tego, czy w danym okresie osiągnął obroty, czy nie, musiał składać deklaracje VAT. Jednak to zwolnienie z obowiązku składania deklaracji VAT nie będzie dotyczyło wszystkich podatników VAT, którzy zawiesili działalność. Dlatego będą musieli składać deklaracje VAT podatnicy, którzy zawiesili działalność, jeśli:
• są zarejestrowani jako podatnicy VAT UE;
• dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;
• dokonują importu usług lub nabywają towary - w zakresie których są podatnikiem.
Przedsiębiorcy mimo zawieszenia działalności będą musieli również składać deklaracje za okresy rozliczeniowe:
• w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego;
• za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.
Przykład
Jan Kowalski zawiesił działalność od 15 listopada. Dlatego będzie musiał złożyć jeszcze deklarację za listopad.
Przykład
Jan Kowalski zawiesił działalność od 1 listopada. 20 października wykonał usługę budowlaną. Zapłatę za nią otrzymał 10 listopada. Dlatego obowiązek podatkowy powstał w listopadzie. Będzie musiał złożyć jeszcze deklarację za listopad.
Przykład
Jan Kowalski zawiesił działalność od 1 listopada na rok. W 2008 r. rozliczał podatek naliczony za pomocą proporcji. Dlatego musi złożyć deklarację za styczeń 2009 r., gdzie dokona rocznej korekty podatku naliczonego.
Przykład
Jan Kowalski zawiesił działalność od 1 listopada na rok. W deklaracji za wrzesień rozliczył VAT za usługę budowlaną, stosując stawkę 7%, a powinien zastosować stawkę 22%. Dlatego musi skorygować deklarację za wrzesień, mimo że zawiesił działalność.
Podatnicy, którzy zawieszą działalność na okres co najmniej 10 miesięcy, będą zwolnieni z obowiązku sporządzenia remanentu (art. 14 ust. 3 ustawy o VAT).
oprac. Joanna Dmowska
|
REKLAMA
REKLAMA