REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy po zawieszeniu działalności odliczać VAT z faktury zakupu

ŁZ
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do końca lutego 2008 r. prowadziłem działalność gospodarczą i czasowo ją zawiesiłem, tzn. wyrejestrowałem się z ZUS. W lutym nie miałem żadnej sprzedaży ani zakupów, ale otrzymałem fakturę za telefon firmowy. Czy pomimo nieprowadzenia działalności mogę odliczyć VAT z tej faktury?

Tak

REKLAMA

W świetle przepisów podatkowych przedsiębiorca w dalszym ciągu prowadzi działalność gospodarczą, bo nie doszło do jej likwidacji. W związku z tym ma możliwość odliczenia VAT z faktury za telefon.

REKLAMA

W aktualnym stanie prawnym, tj. ani w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, ani w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, ani w ustawie o podatku od towarów i usług nie istnieje możliwość zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej. W praktyce jednak dochodzi do przypadków faktycznej przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej. Wówczas przedsiębiorcy korzystają z możliwości wyrejestrowania działalności gospodarczej w ZUS, uznając tą przerwę jako zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej. Warunkiem skorzystania z takiej możliwości jest wyrejestrowanie płatnika na druku ZWPA z kodem przyczyny wyrejestrowania 111 - zaprzestanie prowadzenia działalności.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 11 stycznia 2005 r. (sygn. akt I UK 105/04), faktyczna przerwa potwierdzona stosownym zgłoszeniem w ewidencji działalności gospodarczej zawsze skutkuje bezwzględnie ustaniem obowiązku opłacania składek ZUS. Natomiast przerwa niepotwierdzona stosownym zgłoszeniem w ewidencji działalności gospodarczej (po prostu faktyczna przerwa) może, ale nie musi skutkować ustaniem obowiązku opłacania składek ZUS.

REKLAMA

W związku z tym ZUS może skontrolować, czy nastąpiła przerwa w działalności gospodarczej. Częstym wynikiem kontroli jest stwierdzenie ZUS, że działalność gospodarcza to działalność wykonywana w sposób ciągły, a to wyklucza możliwość stosowania przerw, a samo wyrejestrowanie z ZUS byłoby możliwe jedynie przy wyrejestrowaniu z ewidencji działalności gospodarczej. Również takie stanowisko potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 15 marca 2007 r. (sygn. akt I UK 300/2006), w którym orzekł, że przedsiębiorca musi się liczyć z ewentualnymi przestojami firmy. Jeśli nie wykreśli jej z ewidencji, oznacza to, że prowadzi działalność i powinien płacić składki na ubezpieczenia społeczne. Podobne stanowisko zajmuje Ministerstwo Zdrowia w stosunku do obowiązku regulowania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż podmiot prowadzący przedsiębiorstwo nie zgłosił w ewidencji działalności gospodarczej wniosku o wykreślenie firmy z ewidencji działalności gospodarczej, a jedynie wniosek o wyrejestrowanie z działalności gospodarczej w ZUS. W świetle przepisów podatkowych przedsiębiorca w dalszym ciągu prowadzi działalność gospodarczą, bowiem nie doszło do jego likwidacji. W związku z tym nadal musi składać deklaracje VAT, a co za tym idzie ma możliwość odliczenia VAT z faktury za telefon firmowy zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Podatnik jednak ryzykuje w przypadku kontroli ZUS uznaniem, że w związku ze składaniem deklaracji VAT prowadził działalność gospodarczą, a zatem miał obowiązek uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Sankcją będzie zapłata należnych składek wraz z odsetkami za okres zawieszenia działalności.

DOROTA STANGRECIAK-KARPIERZ

prawnik, dział prawny Auxilium

(ŁZ)

PODSTAWA PRAWNA

Art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA