Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej
REKLAMA
REKLAMA
Powodem czasowego wstrzymania prowadzenia działalności gospodarczej może być np. brak środków finansowych lub zamówień, niesprzyjające warunki atmosferyczne, poważna choroba przedsiębiorcy. Obecnie przedsiębiorcy chcąc okresowo zaprzestać płacenia składek na ubezpieczenie i zawiesić wykonywanie obowiązków podatkowych, pomimo braku jednolitej regulacji prawnej, korzystają z możliwości wyrejestrowania się z ubezpieczeń społecznych i jednocześnie składają odpowiednie zawiadomienie do urzędów skarbowych o zawieszeniu działalności gospodarczej, przy czym taka praktyka jest przez część organów ubezpieczeniowych i skarbowych akceptowana.
REKLAMA
Dyskusja na temat ułatwień dla przedsiębiorców w zakresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej powinna powrócić do Sejmu już w najbliższym czasie.
REKLAMA
Na przykład poprzedni rząd proponował, aby prawo przedsiębiorcy do skutecznego zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej uzależnione zostało od spełnienia kilku podstawowych warunków. I tak przedsiębiorca, który wybierałaby opodatkowanie w formie karty podatkowej, nie mógłby zatrudniać pracowników w momencie planowanego zawieszenia oraz w całym okresie zawieszenia. Natomiast zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej musiałoby zostać wpisane do KRS lub ewidencji działalności gospodarczej, przy czym organ rejestracyjny lub ewidencyjny nie byłby uprawniony do rozpatrywania zasadności wniosku przedsiębiorcy.
Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej byłby ograniczony i wynosiłby od 1 miesiąca do 10 miesięcy. Działalność można byłoby zawiesić nie częściej niż raz w roku, a w okresie zawieszenia przedsiębiorca nie mógłby wykonywać związanych z nią czynności ani prowadzić działalności marketingowej, oferować sprzedaży towarów i usług. Natomiast mógłby w tym czasie wykonywać czynności mające na celu wznowienie wykonywania działalności gospodarczej oraz niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródeł przychodów, z wyłączeniem jednak zatrudniania pracowników. Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej wiązałoby się ze zwolnieniem z: obowiązków podatkowych wynikających z wyboru karty podatkowej jako formy rozliczenia, obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenie rentowe i emerytalne oraz z brakiem możliwości wszczęcia kontroli u przedsiębiorcy, z wyjątkiem kilku przypadków, np. wówczas gdy przedsiębiorca sam wnioskował o przeprowadzenie kontroli.
JAROSŁAW CHAŁAS
radca prawny, partner zarządzający w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy
REKLAMA
REKLAMA