REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej

Jarosław Chałas
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej powinno wiązać się ze zwolnieniem z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenie rentowe i emerytalne oraz z brakiem możliwości wszczęcia kontroli w przedsiębiorstwie?

Powodem czasowego wstrzymania prowadzenia działalności gospodarczej może być np. brak środków finansowych lub zamówień, niesprzyjające warunki atmosferyczne, poważna choroba przedsiębiorcy. Obecnie przedsiębiorcy chcąc okresowo zaprzestać płacenia składek na ubezpieczenie i zawiesić wykonywanie obowiązków podatkowych, pomimo braku jednolitej regulacji prawnej, korzystają z możliwości wyrejestrowania się z ubezpieczeń społecznych i jednocześnie składają odpowiednie zawiadomienie do urzędów skarbowych o zawieszeniu działalności gospodarczej, przy czym taka praktyka jest przez część organów ubezpieczeniowych i skarbowych akceptowana.

REKLAMA

Dyskusja na temat ułatwień dla przedsiębiorców w zakresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej powinna powrócić do Sejmu już w najbliższym czasie.

REKLAMA

Na przykład poprzedni rząd proponował, aby prawo przedsiębiorcy do skutecznego zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej uzależnione zostało od spełnienia kilku podstawowych warunków. I tak przedsiębiorca, który wybierałaby opodatkowanie w formie karty podatkowej, nie mógłby zatrudniać pracowników w momencie planowanego zawieszenia oraz w całym okresie zawieszenia. Natomiast zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej musiałoby zostać wpisane do KRS lub ewidencji działalności gospodarczej, przy czym organ rejestracyjny lub ewidencyjny nie byłby uprawniony do rozpatrywania zasadności wniosku przedsiębiorcy.

Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej byłby ograniczony i wynosiłby od 1 miesiąca do 10 miesięcy. Działalność można byłoby zawiesić nie częściej niż raz w roku, a w okresie zawieszenia przedsiębiorca nie mógłby wykonywać związanych z nią czynności ani prowadzić działalności marketingowej, oferować sprzedaży towarów i usług. Natomiast mógłby w tym czasie wykonywać czynności mające na celu wznowienie wykonywania działalności gospodarczej oraz niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródeł przychodów, z wyłączeniem jednak zatrudniania pracowników. Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej wiązałoby się ze zwolnieniem z: obowiązków podatkowych wynikających z wyboru karty podatkowej jako formy rozliczenia, obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenie rentowe i emerytalne oraz z brakiem możliwości wszczęcia kontroli u przedsiębiorcy, z wyjątkiem kilku przypadków, np. wówczas gdy przedsiębiorca sam wnioskował o przeprowadzenie kontroli.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

JAROSŁAW CHAŁAS

radca prawny, partner zarządzający w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA