REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udzielenie rabatu trzeba prawidłowo udokumentować

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rafał Styczyński
Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Premie pieniężne, rabaty i upusty są w obrocie handlowym często stosowaną formą gratyfikacji. Rozliczanie tych zdarzeń dla potrzeb VAT jest jednak kwestią budzącą wątpliwości.

Premie pieniężne występują zazwyczaj w obrocie towarowym. Najczęściej są one swoistą gratyfikacją dla nabywcy towarów za dobrą współpracę z dostawcą towarów. Wypłacane są przykładowo w sytuacji, gdy poziom sprzedaży przekroczy określone w umowie między kontrahentami wartości.

REKLAMA

WAŻNE

Od 1 stycznia 2008 r. faktury dokumentujące czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT (a taką fakturą jest faktura dokumentująca przyznanie premii pieniężnej) nie pozwalają na odliczanie podatku na nich naliczonego

Natomiast na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług rozumie się zaś - zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT - każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.

Premia jak usługa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ministerstwo Finansów, w piśmie z 30 grudnia 2004 r. (nr PP3-812-1222/04/AP/4026), wskazało, że w przypadku gdy wzajemne relacje między podatnikami ukształtowane są w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę np. kupna określonej wartości czy ilości towaru lub też dokonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie i premie te nie są związane z żadną konkretną dostawą - to należy je uznać za związane z określonymi zachowaniami nabywcy. Zatem nabywca otrzymujący taką premię świadczy usługi podlegające opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych.

Stanowisko to podzielają także organy podatkowe. Tytułem przykładu można przytoczyć stanowisko, jakie wyraził naczelnik opolskiego urzędu skarbowego w piśmie z 30 marca 2005 r., nr PP/443-22-1-GK/05. Wskazał on, iż związek wypłaconego wynagrodzenia (premii) ze spełnieniem określonego warunku (osiągnięcie odpowiedniej wartości obrotów) powoduje, iż mamy do czynienia ze świadczeniem usług.

Odmienne zdanie sądów

Stanowisko to odrzuciły jednak sądy administracyjne. W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 lutego 2007 r. (sygn. akt I FSK 94/06) czytamy, że za usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT nie można uznać obrotów w wysokości określonej umownie osiągniętych przez nabywcę towarów. Premia wypłacona przez sprzedawcę, w przypadku osiągnięcia określonego progu obrotów, nie jest dla nabywcy wynagrodzeniem za świadczone usługi.

Podobne stanowisko zajął również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 22 maja 2007 r. (sygn. akt III SA/Wa 4080/06, niepubl.) oraz Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 sierpnia 2007 r. (sygn. akt I FSK 1109/06, niepubl.).

Bez odliczenia podatku

REKLAMA

Warto dodać, iż w przypadku potraktowania premii pienieżnej jako zapłaty za świadczenie usług przez nabywcę, powinien on wystawić fakturę VAT, w której wartość premii uwidacznia się jako wartość brutto, od której wylicza się VAT, metodą w stu, w takim przypadku mogą pojawić się wątpliwości z możliwością odliczenia VAT.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że ten sposób wiąże się z poważnym ryzykiem u podmiotu przyznającego premię. Przypomnieć należy, że 1 stycznia 2008 r. uległ zmianie przepis art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT. W brzmieniu obowiązującym od tego dnia nie przewiduje się zastrzeżenia, że dotyczy tylko sytuacji, gdy kwota podatku wykazana w fakturze nie została przez sprzedawcę uregulowana. Skutkiem tego niezależnie od tego, czy sprzedawca (wystawca faktury) ureguluje podatek z faktury dokumentującej czynność niepodlegającą opodatkowaniu, czy też nie, odbiorca faktury nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego z takiej faktury. Dotyczy to również faktur dokumentujących przyznane premie pieniężne.

Biorąc pod uwagę powyższe, faktura dokumentująca premię jako dokumentującą czynność niepodlegającą opodatkowaniu nie będzie dawała prawa do odliczenia VAT. Co oznacza, iż decydując się na ten sposób rozliczania premii, strony powinny zadbać o odpowiednie zapisy w umowach handlowych, z których wynika, że otrzymujący premię w zamian za nią wykonuje określone świadczenie (usługi) na rzecz dającego premię. Należy także pamiętać o prawidłowym dokumentowaniu wykonania tych usług.

WAŻNE

Przyznawane premie pieniężne mogą być traktowane jako wynagrodzenie za usługę, pod warunkiem że ich wypłata będzie następować w zamian za konkretne czynności/świadczenia, wykonane przez otrzymującego bonus wyłącznie na rzecz kontrahenta

Z punktu widzenia VAT najbardziej prawidłowe w większości przypadków powinno być uznanie premii pieniężnej za rabat. Powoduje ona bowiem generalnie efektywne zmniejszenie kwoty należnej z tytułu sprzedaży. Warto przypomnieć, że ETS w wyroku w sprawie Elida Gibbs (C-317/94) uznał, że płatności dokonywane przez producenta na rzecz finalnego nabywcy (z pominięciem pośredników, którym podatnik sprzedawał towary) powinno powodować prawo do obniżenia obrotu przez podatnika. W sprawie tej nie było oczywiście możliwości przyporządkowania wypłacanych kwot do konkretnych dostaw, a nawet wystawienia faktur korygujących, co jednak nie wpłynęło na konkluzję Trybunału.

Kwestie rabatów

Tak dużych wątpliwości nie ma w przypadku rozliczania rabatów na gruncie ustawy o VAT.

Ze względu na podstawę opodatkowania możliwe jest wyróżnienie dwóch rodzajów rabatów:

• przyznane przed ustaleniem ceny i dokonaniem dostawy (przed dokonaniem sprzedaży) oraz

• przyznane po dostawie.

Większość udzielanych przez podatników rabatów jest udzielana przed dokonaniem sprzedaży). Skutkiem ich przyznania jest sprzedaż towarów czy usług po cenie niższej od wyjściowej, a w konsekwencji - obniżenie kwoty należnej z tytułu sprzedaży, a więc obrotu, w rozumieniu VAT. Rabaty takie nie muszą (choć mogą) być wykazywane na wystawianych przez podatników fakturach czy paragonach.

Przepis art. 29 ust. 4 omawianej ustawy odnosi się natomiast do tych rabatów, które przyznane zostały po sprzedaży i wystawieniu faktury, w której dokonano pierwotnego określenia obrotu. Rabat, aby obniżał podstawę opodatkowania, musi być udokumentowany, co oznacza, że jego udzielenie musi być potwierdzone stosownym dokumentem, najczęściej będzie to faktura rzadziej będzie to aneks do umowy, z którego wynika przyznanie rabatu.

ROZLICZENIE PRZYZNANYCH RABATÓW

Rozliczanie przez sprzedawcę rabatów udzielonych po powstaniu obowiązku podatkowego polega na pomniejszeniu obrotu oraz podatku należnego w ramach pozycji deklaracji VAT-7/VAT-7K dotyczących sprzedaży opodatkowanej właściwą stawką podatku.

W przypadkach gdy udzielane po powstaniu obowiązku podatkowego, udzielenie powoduje zmniejszenie się podatku należnego. Jeśli nabywcą jest w takich przypadkach czynny podatnik VAT, powoduje to u niego zmniejszenie podatku naliczonego podlegającego odliczeniu. Takie rozliczenie powinno odbyć się na bieżąco poprzez zmniejszenie kwoty podatku naliczonego (w poz. 45 i 47 deklaracji VAT-7/VAT-7K; obniżeniu temu towarzyszy stosowne obniżenie wartości netto w poz. 44 i 46 tych deklaracji) w rozliczeniu (deklaracji) za miesiąc, w którym nabywca otrzymał fakturę korygującą, a w przypadku nabywców rozliczających się kwartalnie - w rozliczeniu (deklaracji) za kwartał, w którym otrzymali oni fakturę korygującą.

RAFAŁ STYCZYŃSKI

ksiegowosc@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

REKLAMA

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA