| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Udzielenie rabatu trzeba prawidłowo udokumentować

Udzielenie rabatu trzeba prawidłowo udokumentować

Premie pieniężne, rabaty i upusty są w obrocie handlowym często stosowaną formą gratyfikacji. Rozliczanie tych zdarzeń dla potrzeb VAT jest jednak kwestią budzącą wątpliwości.


Premie pieniężne występują zazwyczaj w obrocie towarowym. Najczęściej są one swoistą gratyfikacją dla nabywcy towarów za dobrą współpracę z dostawcą towarów. Wypłacane są przykładowo w sytuacji, gdy poziom sprzedaży przekroczy określone w umowie między kontrahentami wartości.

WAŻNE

Od 1 stycznia 2008 r. faktury dokumentujące czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT (a taką fakturą jest faktura dokumentująca przyznanie premii pieniężnej) nie pozwalają na odliczanie podatku na nich naliczonego

Natomiast na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług rozumie się zaś - zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT - każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.

Ministerstwo Finansów, w piśmie z 30 grudnia 2004 r. (nr PP3-812-1222/04/AP/4026), wskazało, że w przypadku gdy wzajemne relacje między podatnikami ukształtowane są w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę np. kupna określonej wartości czy ilości towaru lub też dokonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie i premie te nie są związane z żadną konkretną dostawą - to należy je uznać za związane z określonymi zachowaniami nabywcy. Zatem nabywca otrzymujący taką premię świadczy usługi podlegające opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych.

Stanowisko to podzielają także organy podatkowe. Tytułem przykładu można przytoczyć stanowisko, jakie wyraził naczelnik opolskiego urzędu skarbowego w piśmie z 30 marca 2005 r., nr PP/443-22-1-GK/05. Wskazał on, iż związek wypłaconego wynagrodzenia (premii) ze spełnieniem określonego warunku (osiągnięcie odpowiedniej wartości obrotów) powoduje, iż mamy do czynienia ze świadczeniem usług.

Stanowisko to odrzuciły jednak sądy administracyjne. W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 lutego 2007 r. (sygn. akt I FSK 94/06) czytamy, że za usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT nie można uznać obrotów w wysokości określonej umownie osiągniętych przez nabywcę towarów. Premia wypłacona przez sprzedawcę, w przypadku osiągnięcia określonego progu obrotów, nie jest dla nabywcy wynagrodzeniem za świadczone usługi.

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia


PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »