REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie VAT świadczeń wzajemnych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Bramorski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy VAT będący stronami świadczeń wzajemnych są zobowiązani do wystawienia faktur VAT, gdyż na każdym z nich będzie ciążył obowiązek podatkowy.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast świadczenie usług oznacza każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

REKLAMA

Czynności odpłatne

REKLAMA

Na gruncie przepisów ustawy o VAT dostawa towarów bądź świadczenie usług podlegają opodatkowaniu tylko wówczas, gdy mają charakter odpłatny (z pewnymi wyjątkami dotyczącymi nieodpłatnych świadczeń zrównanych z czynnościami świadczonymi odpłatnie).

Wynagrodzenie (zapłata) może mieć postać zarówno świadczenia pieniężnego, jak i rzeczowego (określonego w naturze), np. w przypadku dostawy towaru w zamian za świadczenie usługi czy też w sytuacji zamiany usług. Powoduje to, iż świadczenia takie mogą zostać uznane za transakcje barterowe.

Z punktu widzenia polskiego prawa cywilnego barter jest rodzajem umowy zamiany, polegającej na równoważącej się wartościowo wymianie towaru na towar lub usługi na usługę (ewentualnie usługi na towar lub towaru na usługę), gdzie nie wchodzą w grę dodatkowe rozliczenia pieniężne między kontrahentami (zob. wyrok NSA w Lublinie z 9 września 1994 r., sygn. akt SA/Lu 173/94). W wyroku tym wskazano także, iż fakt, że w kodeksie cywilnym mówi się o zamianie rzeczy, nie stoi na przeszkodzie, aby zamianę usług traktować jako umowę nienazwaną analogicznie do umowy zamiany określonej w kodeksie cywilnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Rozważenia wymaga przypadek, gdy stronami świadczeń wzajemnych (np. w przypadku umowy zamiany) będą podatnicy VAT. W takiej sytuacji może okazać się, że na każdym podmiocie będzie ciążył obowiązek podatkowy, co oznacza, iż obaj kontrahenci zobowiązani będą do wystawienia faktur VAT wraz ze stawką i kwotą podatku.

Obowiązek podatkowy powstanie, gdy przedmiotem świadczeń wzajemnych będzie odpłatna dostawa towarów ewentualnie odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie sposób opodatkowania, w tym ustalenie właściwej stawki podatku, czy też zastosowanie ewentualnego zwolnienia - będzie zależał od rodzaju towaru bądź usługi. Podobnie ma się sytuacja z właściwym ustaleniem momentu powstania obowiązku podatkowego, który będzie zależał od tego, co będzie przedmiotem świadczenia.

Podstawą opodatkowania będzie obrót, a więc kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Trzeba przypomnieć, że od 1 stycznia 2008 r. wprowadzono do ustawy o VAT pojęcie wartości rynkowej, która m.in. służy określeniu podstawy opodatkowania w przypadku należności określonej w naturze, tj. gdy cena została określona w formie innej niż pieniężna oraz w sytuacji wykonania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, dla których nie została określona cena. W obu przypadkach co do zasady podstawą podatkowania będzie zatem obecnie wartość rynkowa pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług.

Odrębność świadczenia

Podkreślenia wymaga, że nie wszystkie świadczenia wzajemne między kontrahentami - podatnikami VAT będą stanowiły odrębne czynności podlegające opodatkowaniu. Dotyczy to sytuacji, gdy w celu wykonania danego świadczenia usługobiorca musi (lub chce) udostępnić swój majątek usługodawcy bądź w inny sposób ułatwić świadczenie usługi na swoją rzecz. Takie użyczenie majątku oczywiście nie stanowi odrębnej czynności opodatkowanej, w szczególności dlatego, że jest czynnością nieodpłatną niezależnie od tego, czy wpływa ona na cenę danego świadczenia, czy też nie, przy czym na pewno jest to czynność związana z przedsiębiorstwem podatnika.

W kategoriach prawa cywilnego można ująć to jako obowiązek wierzyciela współdziałania z dłużnikiem w wykonaniu świadczenia na rzecz wierzyciela w zakresie objętym świadczeniem (zob. wyrok WSA w Białymstoku z 31 lipca 2007 r., sygn. akt I SA/Bk 155/07).

PRZYKŁAD

ŚWIADCZENIA WZAJEMNE

Producent napoi przekazał chłodziarkę z własnym logo sprzedawcy detalicznemu w zamian za przechowywanie w niej wyłącznie jego produktów. W tej sytuacji mamy do czynienia ze świadczeniami wzajemnymi rodzącymi po obu stronach transakcji obowiązek podatkowy w zakresie VAT.

Stanowisko sądu

W wyroku tym WSA przychylił się do stanowiska podatnika, iż potrącenie jest czynnością stron, która jest możliwa wówczas, gdy strony transakcji mają świadomość istnienia wierzytelności i wyrażają w jakikolwiek sposób wolę ich wzajemnego potrącenia. W rozpatrywanej sytuacji spółka nabywała specjalistyczne maszyny i urządzenia, a następnie bez opodatkowania przekazywała je nieodpłatnie wykonawcom, którzy wykorzystywali je do wykonania przedmiotu zlecenia, tj. produkcji i montażu na rzecz spółki. Organy podatkowe stanęły na stanowisku, że w zaistniałej sytuacji występowało wzajemne świadczenie usług, z tym że świadczenie spółki zostało wyrażone w naturze.

Sąd, uchylając decyzję, wskazał, że wyjaśnienia wymaga m.in. charakter zawartej między stronami umowy oraz kwestia, w jaki sposób następowało potrącenie należnych każdej ze stron umowy wynagrodzeń, za wykonywanie świadczonych usług. Sąd przypomniał, że stosunki oparte na typowej umowie użyczenia (w ramach której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy - art. 710 i następne kodeksu cywilnego) mogą być uznane wyłącznie za nieodpłatne świadczenie usług. W przypadku nieodpłatnego świadczenia usług związanego z prowadzonym przedsiębiorstwem czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Wskazano jednocześnie, że od umowy użyczenia należy odróżnić umowy wykraczające poza jej kodeksowy zakres, które zbliżają się swoim charakterem do umów nienazwanych, gdyż tych drugich na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług nie można zakwalifikować jako nieodpłatnych, w tej sytuacji będziemy bowiem mieli do czynienia z usługami o charakterze wzajemnym.

Odpłatność według ETS

Orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wskazuje, że odpłatność ma miejsce, gdy:

• istnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem będącym świadczeniem wzajemnym

• dostawcę towarów lub usługodawcę łączy z odbiorcą stosunek prawny, z którego wynika obowiązek dostawy towarów lub świadczenia usług oraz wysokość wynagrodzenia (świadczenia wzajemnego) za dokonanie tych czynności

• wynagrodzenie jest wyrażalne w pieniądzu, co oznacza, że istnieje możliwość określenia ceny wyrażonej w pieniądzu w stosunku do świadczenia wzajemnego stanowiącego wynagrodzenie za dostawę towarów lub świadczenie usług

Czym jest wartość rynkowa

Wartość rynkowa - całkowita kwota, jaką, w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju.

Brak dostawy porównywalnej

Wartość rynkowa, gdy nie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub świadczenia usług, to:

w odniesieniu do towarów - kwota nie mniejsza niż cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a w przypadku braku ceny nabycia koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy

w odniesieniu do usług - kwota nie mniejsza niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie tych usług

KRZYSZTOF BRAMORSKI

radca prawny, partner zarządzający w Kancelarii BSO Prawo & Podatki we Wrocławiu

ksiegowosc@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 2 pkt 27b, art. 5, art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 2, art. 29 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

REKLAMA

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA