REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po zawieszeniu trzeba rozliczyć przychody

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Po okresie zawieszenia przedsiębiorcy wznawiają opłacanie zaliczek na podatek dochodowy. Podatnicy opodatkowani ryczałtem są natomiast zobowiązani do obliczenia i wpłacenia ryczałtu za okres przerwy w działalności.

REKLAMA

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prawa podatkowego skutkować będzie zwolnieniem przedsiębiorców z obowiązku bieżących rozliczeń z fiskusem. Podatnicy, którzy zawieszą działalność, nie będą musieli wpłacać zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Charakter instytucji zawieszenia, która zakłada przerwę w prowadzeniu działalności gospodarczej, wymagał wprowadzenia przepisu, zgodnie z którym przedsiębiorca w okresie zawieszenia nie może osiągać przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Ustawodawca dopuścił jednak możliwość podejmowania przez przedsiębiorców pewnych dozwolonych czynności w okresie zawieszenia. Dokonywanie tych czynności nie będzie jednak obojętne podatkowo. Po okresie zawieszenia przedsiębiorcy wznawiają bowiem opłacanie zaliczek podatkowych. Również ryczałt od przychodów ewidencjonowanych dotyczący okresu zawieszenia podatnik będzie obowiązany obliczyć i wpłacić na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego.

Czynności dozwolone

Ustawodawca w nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej umożliwił przedsiębiorcy w okresie zawieszenia wykonywanie wszelkich czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Przedsiębiorca ma również prawo przyjmować należności oraz regulować swoje zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, może także zbywać własne środki trwałe i wyposażenie. Przedsiębiorca ma ponadto prawo i obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem oraz może osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem firmy. Wreszcie ustawodawca nakazał przedsiębiorcy wykonywać wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa. Przedsiębiorca w okresie zawieszenia będzie zatem zobowiązany w szczególności:

• złożyć roczne zeznanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych lub w ryczałcie ewidencjonowanym,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• uiścić podatek dochodowy od osób fizycznych lub podatek dochodowy od osób prawnych albo ryczałt ewidencjonowany za rok podatkowy,

• rozliczyć VAT w przypadku wykonywania dozwolonych czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Odwieszenie działalności

REKLAMA

W związku z tym, że w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca może uzyskiwać przychody chociażby ze zbycia własnych środków trwałych, przychody związane z należnościami powstałymi przed okresem zawieszenia działalności lub przychody powstałe w wyniku np. uzyskania kosztów procesowych, to po wznowieniu działalności powstanie konieczność rozliczenia tych przychodów. Obowiązek zapłaty podatku po odwieszeniu działalności powinien także objąć ewentualne przychody z wykonywania działalności gospodarczej osiągnięte mimo ustawowego zakazu jej prowadzenia.

Warto w tym miejscu wskazać, że ustawodawca zwolnił przedsiębiorców z obowiązków informacyjnych wobec organów administracji (w tym również organów podatkowych) związanych zarówno z zawieszeniem, jak i odwieszeniem prowadzenia działalności. Oznacza to, że organ ewidencyjny, który otrzymał od przedsiębiorcy wniosek o wpis informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej albo wniosek o wpis informacji o jej wznowieniu, ma obowiązek przekazania tej informacji właściwemu dla podatnika organowi podatkowemu. Jedynie przedsiębiorcy wpisani do Krajowego Rejestru Sądowego, a zatem wspólnicy osobowych spółek prawa handlowego, muszą samodzielnie informować właściwe organy o zawieszeniu i wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Rozliczenie przychodów

Po okresie zawieszenia przedsiębiorca automatycznie wznawia opłacanie zaliczek według zasad sprzed zawieszenia działalności. Ustawodawca w sposób szczegółowy uregulował natomiast terminy zapłaty ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za okres przerwy w działalności.

Ryczałt dotyczący okresu zawieszenia, w danym roku podatkowym, podatnik jest obowiązany obliczyć i wpłacić na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego, po wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej, w terminie:

• do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wznowiono wykonywanie działalności gospodarczej (w przypadku podatników rozliczających się miesięcznie),

• do 20 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym wznowiono wykonywanie działalności gospodarczej (w przypadku podatników rozliczających się kwartalnie).

Jeżeli wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje w ostatnim miesiącu roku podatkowego, ryczałt dotyczący okresu zawieszenia w danym roku podatkowym podatnik jest obowiązany obliczyć i wpłacić na rachunek urzędu skarbowego do 31 stycznia roku następnego. W tym samym terminie ryczałt zobowiązani są obliczyć i wpłacić podatnicy, którzy wznowią wykonywanie działalności gospodarczej w ostatnim kwartale roku podatkowego.

W przypadku natomiast, gdy wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje w roku następującym po roku podatkowym, w którym rozpoczęto zawieszenie działalności, to ryczałt przypadający za okres zawieszenia w roku podatkowym, w którym zawieszenie rozpoczęto, podatnik jest obowiązany obliczyć i wpłacić w terminie do 31 stycznia następnego roku.

WAŻNE

Przedsiębiorca, który zawiesił wykonywanie działalności, będzie zobowiązany do regulowania innych niż podatki dochodowe danin publicznych, np. w zakresie podatków od nieruchomości, podatku od spadku i darowizn czy podatku od czynności cywilnoprawnych

WAŻNA DATA

20 września 2008 r.

wchodzą w życie nowe przepisy regulujące zawieszenie działalności gospodarczej

PRAWA I OBOWIĄZKI W OKRESIE ZAWIESZENIA

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać z niej bieżących przychodów. Jednak w okresie zawieszenia przedsiębiorca:

• ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,

• ma prawo przyjmować należności lub ma obowiązek regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,

• ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie,

• ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych, administracyjnych, związanych z działalnością wykonywaną przed zawieszeniem,

• wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa,

• ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem,

• może zostać poddany kontroli.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 1 pkt 6, art. 3, art. 8 ustawy z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 141, poz. 888).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA