| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Po zawieszeniu trzeba rozliczyć przychody

Po zawieszeniu trzeba rozliczyć przychody

Po okresie zawieszenia przedsiębiorcy wznawiają opłacanie zaliczek na podatek dochodowy. Podatnicy opodatkowani ryczałtem są natomiast zobowiązani do obliczenia i wpłacenia ryczałtu za okres przerwy w działalności.


Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prawa podatkowego skutkować będzie zwolnieniem przedsiębiorców z obowiązku bieżących rozliczeń z fiskusem. Podatnicy, którzy zawieszą działalność, nie będą musieli wpłacać zaliczek na podatek dochodowy.

Charakter instytucji zawieszenia, która zakłada przerwę w prowadzeniu działalności gospodarczej, wymagał wprowadzenia przepisu, zgodnie z którym przedsiębiorca w okresie zawieszenia nie może osiągać przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Ustawodawca dopuścił jednak możliwość podejmowania przez przedsiębiorców pewnych dozwolonych czynności w okresie zawieszenia. Dokonywanie tych czynności nie będzie jednak obojętne podatkowo. Po okresie zawieszenia przedsiębiorcy wznawiają bowiem opłacanie zaliczek podatkowych. Również ryczałt od przychodów ewidencjonowanych dotyczący okresu zawieszenia podatnik będzie obowiązany obliczyć i wpłacić na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego.

Ustawodawca w nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej umożliwił przedsiębiorcy w okresie zawieszenia wykonywanie wszelkich czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Przedsiębiorca ma również prawo przyjmować należności oraz regulować swoje zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, może także zbywać własne środki trwałe i wyposażenie. Przedsiębiorca ma ponadto prawo i obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem oraz może osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem firmy. Wreszcie ustawodawca nakazał przedsiębiorcy wykonywać wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa. Przedsiębiorca w okresie zawieszenia będzie zatem zobowiązany w szczególności:

• złożyć roczne zeznanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych lub w ryczałcie ewidencjonowanym,

• uiścić podatek dochodowy od osób fizycznych lub podatek dochodowy od osób prawnych albo ryczałt ewidencjonowany za rok podatkowy,

• rozliczyć VAT w przypadku wykonywania dozwolonych czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

W związku z tym, że w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca może uzyskiwać przychody chociażby ze zbycia własnych środków trwałych, przychody związane z należnościami powstałymi przed okresem zawieszenia działalności lub przychody powstałe w wyniku np. uzyskania kosztów procesowych, to po wznowieniu działalności powstanie konieczność rozliczenia tych przychodów. Obowiązek zapłaty podatku po odwieszeniu działalności powinien także objąć ewentualne przychody z wykonywania działalności gospodarczej osiągnięte mimo ustawowego zakazu jej prowadzenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iuridico

Doradztwo Prawne & Tłumaczenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK