REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić limit zwolnienia, gdy podatnik rozpoczyna ponownie działalność

Paweł Dymlang
Prawnik, doradca podatkowy. Trener i wykładowca z prawa podatkowego; specjalizacja: podatek od towarów i usług, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek dochodowy od osób fizycznych. Obecnie prowadzący własną kancelarię doradztwa podatkowego. Doświadczony szkoleniowiec, ma za sobą przeszło 1700 szkoleń otwartych i zamkniętych. Autor licznych publikacji prasowych i książkowych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W grudniu 2007 r. zlikwidowałam działalność gospodarczą, którą prowadziłam od stycznia 2006 r. Byłam czynnym podatnikiem VAT od czerwca 2006 r. Teraz chciałabym wynająć lokal firmie. Co z VAT? Lokal stanowi współwłasność małżeńską. Co z limitem zwolnienia z VAT - czy należy go liczyć oddzielnie, czy na obojga małżonków?

rada

REKLAMA

Prawidłowe opodatkowanie wynajmu lokalu stanowiącego współwłasność małżeńską zależy do tego, kto jest wynajmującym (jeden z małżonków czy oboje). Ustawa o VAT nie traktuje małżonków jako jednego podmiotu podatkowego. Zwolnienie podmiotowe może dotyczyć każdego z małżonków, żadnego z nich lub tylko jednego. Szerzej w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Świadczenie usług najmu jest działalnością gospodarczą, a świadczący usługi najmu, wykonując te czynności, staje się podatnikiem VAT. Usługa wynajmowania nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek jako usługa wymieniona w załączniku nr 4 do ustawy korzysta ze zwolnienia (symbol PKWiU ex 70.20.11). Natomiast wynajem lokalu w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe opodatkowany jest stawką 22%. W takim przypadku możemy korzystać jedynie ze zwolnienia podmiotowego. Zwolnienie stosuje się do podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50 000 zł. W 2008 r. korzystamy ze zwolnienia, gdy obrót w 2007 r. nie przekroczył kwoty 39 700 zł. Natomiast gdy rozpoczynamy wykonywanie czynności opodatkowanych w trakcie 2008 r., to zwolnienie przysługuje, jeżeli przewidywana przez nas wartość sprzedaży nie przekroczy kwoty 50 000 zł w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży. Decydując się na zwolnienie podmiotowe, nie trzeba składać żadnych deklaracji informujących urząd skarbowy.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybierając zwolnienie z VAT ze względu na wysokość obrotów, nie musimy składać żadnych formularzy.

Tylko podatnik, który chce zrezygnować z przysługującego mu zwolnienia podmiotowego, składa zgłoszenie przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu (VAT-R).

Aktywny formularz VAT-R znajduje się na stronie internetowej www.bv.infor.pl w zakładce Formularze.

Ponowne rozpoczęcie działalności

REKLAMA

W Pani przypadku najpierw należy ustalić, czy w ogóle przysługuje Pani prawo zwolnienia. Ponieważ podatnik, który utracił prawo do zwolnienia ze względu na przekroczenie tej kwoty lub zrezygnował z tego zwolnienia, może ponownie skorzystać z tego zwolnienia dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub z tego zwolnienia zrezygnował (art. 113 ust. 11 ustawy o VAT).

Jeżeli osoba fizyczna ponownie rozpoczyna działalność, organy podatkowe uważają, że jest to ta sama działalność, którą podatnik zlikwidował. Posługuje się bowiem tym samym numerem NIP.

Takie stanowisko sądy uznają za nieprawidłowe. Między innymi w wyroku z 12 sierpnia 2008 r. WSA w Bydgoszczy, sygn. akt I SA/Bd 280/08, czytamy: „Odnosząc się do zarzutów strony naruszenia przepisów prawa krajowego należy stwierdzić, że zasługują one na uwzględnienie. Przede wszystkim nie można zgodzić się z twierdzeniem organów podatkowych, że rozpoczynając w listopadzie [...] r. działalność gospodarczą skarżąca kontynuowała działalność rozpoczęta jeszcze w [...] r. Tamtą działalność skarżąca definitywnie zakończyła z dniem [...] r., o czym poinformowała Urząd Skarbowy w T. W [...] r. strona rozpoczęła nową działalność gospodarczą w oparciu o nowy wpis do ewidencji działalności gospodarczej. To, że skarżąca posługuje się tym samym numerem NIP, nie oznacza, że prowadzi stale jedną działalność gospodarczą, jedynie z przerwami”.

Limit zwolnienia dla małżonków

Istotą współwłasności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej, jak i umownej, jest to, iż każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bez udziałowej). Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzaniu majątkiem wspólnym, lecz każdy z nich może zarząd ten wykonywać samodzielnie, a zgoda współmałżonka wymagana jest dla wykonania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Zgoda taka nie oznacza jednak, iż przez jej wyrażenie drugi małżonek staje się też stroną czynności prawnej dokonanej przez pierwszego. Dlatego o tym, który z małżonków będzie podatnikiem VAT, rozstrzyga w istocie rzeczy wola tychże małżonków co do tego, który z nich określone czynności zarządu majątkiem wspólnym będzie w konkretnej sytuacji wykonywał. Rozstrzygające znaczenie w tym zakresie ma fakt, który z małżonków podpisał umowę.

WAŻNE!

Dla ustalenia limitu zwolnienia z VAT dla małżonków decydujące znaczenie ma to, które z nich podpisało umowę.

Mogą zatem zaistnieć następujące konfiguracje:

a) jeden z małżonków wynajmuje lokal:

- jeżeli lokal wynajmuje małżonek, który prowadzi działalność gospodarczą (jest podatnikiem VAT), to wynajem lokalu rodzi obowiązek podatkowy, a usługę należy opodatkować właściwą stawką,

- jeżeli lokal wynajmuje małżonek, który nie prowadzi innej działalności gospodarczej (likwidacja i wyrejestrowanie), ale nie może skorzystać ze zwolnienia, to również wynajem lokalu musi opodatkować,

- jeżeli lokal wynajmuje małżonek, który poza wynajmem nie prowadzi innej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT, to - o ile nie zachodzą przesłanki wyłączające - może skorzystać ze zwolnienia (limit 50 000 zł),

b) oboje małżonkowie wynajmą lokal:

- jeżeli oboje prowadzą działalność gospodarczą, każde z nich z tytułu świadczonej usługi najmu wykazuje obowiązek podatkowy po połowie,

- jeżeli żaden z nich nie prowadzi działalności gospodarczej, mogą skorzystać ze zwolnienia, gdzie kwota limitu przysługuje oddzielnie dla każdego z nich (w sumie 100 000 zł),

REKLAMA

- jeżeli jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą lub nie może skorzystać ze zwolnienia, a drugiemu z małżonków zwolnienie przysługuje, to logiczne wydaje się, aby pierwszy z małżonków wystawiał fakturę, opodatkowując swoją część, natomiast u drugiego obowiązek ten powstanie dopiero po przekroczeniu limitu 50 000 zł. Ze względu na złożoność takiej sytuacji również po stronie najemcy trudno sobie wyobrazić, aby w praktyce małżonkowie zdecydowali się na taki sposób rozliczenia, gdy wystarczy, aby wynajmującym był tylko ten małżonek, któremu przysługuje zwolnienie.

• art. 15 ust. 1-2, art. 43 ust. 1 pkt 1, art. 113 ust. 1, ust. 9 - 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

Paweł Dymlang

doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  REKLAMA