REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Możliwość skorzystania z ulgi na złe długi

Prowadzę działalność w zakresie sprzedaży towarów (sieć hurtowa). Zdarzają się przypadki, kiedy kontrahent po odbiorze towaru nie dokonuje płatności (tzn. wpłaca tylko część należności za towar). Sądowa droga wyegzekwowania wynagrodzenia często nie daje oczekiwanych rezultatów. Czy istnieje możliwość „odzyskania” VAT od takiej sprzedaży. Wiem, że taka możliwość istniała już wcześniej, ale czy ona zastosowanie do sprzedaży (udokumentowanej fakturami VAT), która miała miejsce rok temu albo jeszcze dawniej?

Jak odliczyć VAT przy działalności mieszanej, gdy w danym okresie rozliczeniowym wykazano wyłącznie sprzedaż opodatkowaną

Prowadzę sprzedaż mieszaną i stosuję proporcję, ale są miesiące, w których taka sprzedaż nie nastąpiła. Czy w takim wypadku mogę odliczyć VAT z faktur w całości czy według proporcji?

Leasing samochodu a VAT

Wejście w życie nowej ustawy o VAT od 1 maja 2004 r. w ograniczyło możliwość odliczenia podatku naliczonego VAT od wykorzystywanych w działalności gospodarczej samochodów. Nowelizacja z 2005 r. jeszcze bardziej to prawo zawęziła.

Czy ujemne różnice kursowe zaliczyć do kosztów podatkowych

Spółka zgłosiła do urzędu skarbowego, że różnice kursowe do CIT będzie rozliczała na podstawie ustawy o rachunkowości. Czy w przypadku gdy wystawiliśmy fakturę w PLN, a odbiorca zapłacił w euro, powstałe ujemne różnice kursowe możemy zaliczyć do kosztów podatkowych?

REKLAMA

Czy można zmienić datę sprzedaży na fakturze

Prowadzę działalność gospodarczą, na którą dostałem z urzędu pieniężną dotację. Za te pieniądze kupiłem kilka rzeczy w sklepie komputerowym. Sklep wystawił mi faktury VAT z datą wystawienia 8 czerwca 2009 r. oraz datą sprzedaży 8 czerwca 2009 r. Problem jednak w tym, że nie zmieściłem się w terminie złożenia odpowiednich dokumentów (powyższych faktur) do urzędu. W konsekwencji nie chce on przyjąć tych faktur ze względu na datę sprzedaży. Urząd chce, by faktura miała późniejszą datę sprzedaży – 14 czerwca 2009 r. Czy jest możliwość wystawienia faktury z datą sprzedaży właśnie 14 czerwca 2009?

Czy wydatki na monitoring zwiększą wartość początkową budynku

W naszej spółce zainstalowaliśmy system monitoringu. Czy można go zaliczyć bezpośrednio w koszty? Czy będzie on zwiększał wartość początkową budynku?

Kiedy stosować ryczałt 18% przy umowie zlecenia i o dzieło

Kilka razy w miesiącu zlecamy wykonanie usług ślusarskich jednej osobie, z którą każdorazowo podpisujemy umowę o dzieło. Z każdej z tych umów osobie tej przysługuje należność mniejsza niż 200 zł. W skali miesiąca jest to jednak najczęściej kwota powyżej 1000 zł. Poszczególne prace lub usługi nie są ze sobą związane. Są to bieżące naprawy, konserwacja narzędzi, kontrole stanu technicznego maszyn. Czy jako płatnik powinniśmy pobierać od tych wypłat podatek ryczałtowy według stawki 18%?

Czy można zlecić wystawianie faktur innej firmie

Nasza spółka świadczy usługi na rzecz różnych podmiotów. W większości są to firmy prowadzące działalność gospodarczą. Ze względu na rosnącą liczbę dokonywanych transakcji zamierzamy rozpocząć wystawianie faktur dokumentujących świadczenie usług w formie elektronicznej. Obowiązki związane z fakturowaniem elektronicznym chcielibyśmy powierzyć firmie zewnętrznej. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe? Czy w takim przypadku potwierdzenia mogą otrzymywać wystawcy faktur?

REKLAMA

Jak najkorzystniej podatkowo przekształcić działalność prowadzoną samodzielnie w spółkę z o.o.

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, ale chcę przekształcić tę działalność w spółkę z o.o. Z tego, co wiem, przepisy nie pozwalają na to, czyli musi nastąpić zamknięcie działalności gospodarczej i dopiero później założenie spółki z o.o. Proszę o wskazanie, jakie skutki podatkowe będzie to oznaczało. Czy od towarów na magazynie konieczne jest odprowadzenie VAT? Czy może jest jakiś sposób, żeby wprowadzić „zawartość” firmy osoby fizycznej do spółki z o.o., która będzie miała tego samego właściciela plus dwóch członków rodziny?

Zaliczenie do kosztów wydatków związanych z uzyskaniem dotacji

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Ponieśliśmy wydatki na sporządzenie wniosku o dotację. Dotacja będzie dotyczyła maszyny stanowiącej składnik majątku spółki. Maszynę już zakupiliśmy, ale dotacji jeszcze nie otrzymaliśmy. Czy koszty związane ze sporządzeniem wniosku o dotację, który przygotowała firma doradcza, możemy zaliczyć do kosztów podatkowych? A może koszty te powinny zwiększyć wartość początkową środka trwałego? W jaki sposób powinniśmy amortyzować maszynę?

Jak dokonywać odpisów jednorazowych po zmianie definicji „małego podatnika”

Spółka z o.o. „ABC” rozpoczęła działalność w 2008 r. Spółka skorzystała z możliwości dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych na kwotę 50 000 euro. Od początku 2009 r., tj. w drugim roku działalności, spółka nie dokonywała już odpisów jednorazowych z uwagi na fakt, iż nie była małym podatnikiem. Nie stanie się nim także po zwiększeniu limitu przychodów, które definiują małego podatnika. Czy jednak w związku ze zmianą maksymalnej kwoty odpisów jednorazowych spółka będzie mogła dokonywać takich odpisów w roku 2009?

Jak rozliczyć fakturę otrzymaną od podwykonawcy usług budowlanych

Prowadzę firmę świadczącą usługi budowlane i remontowe. Rozliczam się w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, którą prowadzę metodą kasową. Ostatnio miałem dużo zleceń i byłem zmuszony do skorzystania z usług podwykonawcy przy układaniu glazury. Jak mam rozliczyć fakturę otrzymaną od podwykonawcy, wyszczególniającą zużyte materiały: kleje, fugi oraz wynagrodzenie za usługę?

Kiedy spółka z o.o. może zmieniać stawki amortyzacyjne

Czy spółka z o.o. może w dowolnym momencie obniżać stawki amortyzacyjne, a następnie je podwyższać?

Kiedy można powrócić do zwolnienia podmiotowego i kiedy jest to dla podatnika korzystne

Pod koniec 2008 r. i w trakcie 2009 r. wyraźnie spadły obroty w mojej firmie. Zastanawiam się nad powrotem do zwolnienia podmiotowego, z którego korzystałem na początku prowadzenia działalności.

Deklaracje elektroniczne i udzielanie pełnomocnictw po zmianach

Od 8 kwietnia 2009 r. podatnik lub płatnik może składać deklaracje drogą elektroniczną bez konieczności przechodzenia skomplikowanej procedury. Uproszczona jest też procedura udzielania pełnomocnictw do podpisywania deklaracji składanych elektronicznie.

Rozliczenie kwartalne a nowe limity dla małego podatnika

Po 1 stycznia bieżącego roku spółka z o.o. straciła status małego podatnika. W związku z tym nie przysługiwało jej prawo do dokonywania kwartalnego rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych. Od 22 maja powiększono limity definiujące małego podatnika. Czy w związku z tym spółka może się stać w trakcie roku małym podatnikiem zgodnie z jego nową definicją oraz rozpocząć rozliczanie kwartalne podatku jeszcze w tym roku, czy jednak dopiero od 1 stycznia 2010 r.?

Jaką stawką opodatkować nieruchomości w trakcie zawieszenia działalności

Czy istnieje możliwość płacenia niższego podatku od nieruchomości w okresie zawieszenia działalności gospodarczej?

Jak opodatkować darowiznę przedsiębiorstwa

Mam pytanie dotyczące darowizny przedsiębiorstwa. Moja szwagierka chciałaby przekazać swojemu bratu firmę, która zajmuje się handlem materiałami budowlanymi. Przez 10 lat firma była zarejestrowana na nią, ale działalność była wykonywana w lokalu jej brata. Przeczytaliśmy, że jeżeli daruje całą firmę, wówczas nie trzeba będzie płacić VAT. Jak to zgłosić do urzędu skarbowego? Czy przy zawiadomieniu należy przedstawić spis z natury? Czy w wyniku darowizny brat szwagierki będzie mógł dalej odsprzedawać towary w nowo zarejestrowanej działalności? Czy należy złożyć dodatkowe dokumenty w zakresie innych podatków?

Czy każdy błąd na fakturze pozbawia prawa do odliczenia VAT

W trakcie kontroli zostało zakwestionowanych kilka faktur ze względu na braki formalne (brak daty wystawienia faktury, brak NIP itp.). Czy możemy być z tego powodu pozbawieni prawa do odliczenia VAT z tych faktur?

Jak ująć w pkpir wydatki pracownika na transport w podróży służbowej

Jak dokonać rozliczenia w pkpir wydatków poniesionych w trakcie podróży służbowej na poruszanie się środkami komunikacji miejskiej i taksówkami? Pracownik po powrocie z podróży przedstawił bilety oraz rachunki za taksówki.

Czy złożenie zawiadomienia o kwartalnym sposobie rozliczeń nie na druku VAT-R jest skuteczne

Czy złożenie pisemnego zawiadomienia o zamiarze kwartalnego składania deklaracji VAT jest skuteczne, pomimo późniejszego (po ustawowym terminie) złożenia formularza aktualizacyjnego VAT-R?

Jak rozliczyć wycofanie z działalności samochodu wykupionego z leasingu

Jak rozliczyć wycofanie środka trwałego (samochód wykupiony z leasingu) z działalności gospodarczej na potrzeby własne podatnika? Przy ostatecznym wykupie samochodu podatnikowi przysługiwało prawo do częściowego odliczenia VAT (60%), natomiast VAT zawarty w fakturach dokumentujących raty leasingowe był odliczany w całości ze względu na rejestrację umowy leasingowej w urzędzie skarbowym. Jakie skutki podatkowe wywoła darowizna tego samochodu? Czy można zastosować stawkę „ZW” (używane środki trwałe)?

Czy złożenie po terminie zawiadomienia o miejscu instalacji kasy skutkuje utratą prawa do ulgi

Czy istnieje prawo do odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kasy fiskalnej, jeśli zawiadomienie o miejscu instalacji kasy złożono po siedmiu dniach od dnia jej fiskalizacji?

Koszty uzyskania przychodów

Aby zaliczyć wydatek do kosztów podatkowych, między wydatkiem a przychodem musi istnieć związek przyczynowy.

W której kolumnie pkpir ująć ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Wypłacam pracownikom ekwiwalent za pranie odzieży roboczej. W której kolumnie pkpir powinienem wpisać wypłacane kwoty? Czy w kolumnie 12 pkpir, tj. do wynagrodzeń? Czy może w kolumnie 13, tj. do pozostałych wydatków?

Jak opodatkować sprzedaż udziałów

Jaką stawką PCC opodatkować sprzedaż udziałów pomiędzy wspólnikami powodującą zmianę umowy spółki z o.o. (ustąpienie wspólnika)?

Miejsce świadczenia usługi w podatku VAT

W zależności od rodzaju usług, jakie świadczy przedsiębiorca, ustawa o podatku od towarów i usług odmiennie wskazuje miejsce świadczenia tych usług. Właściwe określenie miejsca świadczenia usługi ma decydujące znaczenie, gdy jej realizacja zachodzi w wyniku umowy zawartej pomiędzy podmiotami pochodzącymi z różnych krajów. Ma to na celu niedopuszczenie do podwójnego opodatkowania takiej usługi w dwóch różnych krajach.

Jak poprawnie prowadzić kasę fiskalną dla celów podatkowych i VAT

Firma prowadzi sprzedaż detaliczną i rozpoczęła jej ewidencjonowanie za pomocą kasy fiskalnej. W jaki sposób mamy ustalić na koniec miesiąca podatek dochodowy i VAT od sprzedaży?

Wynagrodzenia - ujęcie w księdze przychodów i rozchodów

Wynagrodzenia pracowników w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (p.k.p.r.) ujmowane są w kolumnie 12 tej księgi. Z uwagi jednak na różne składowe wynagrodzenia pracowników oraz szczególne przepisy podatkowe nie brakuje w tym zakresie zagadnień trudnych.

Czy trzeba sporządzać raporty kasowe w okresie, gdy nie jest prowadzona działalność

Ewidencjonuję obrót na kasie rejestrującej, prowadząc rejestrację. Z powodu remontu lokal będzie zamknięty przez dwa miesiące. Nie będę w tym czasie osiągał żadnego obrotu. Będę składał zerowe deklaracje. Czy mając kasę fiskalną, muszę robić raporty fiskalne dzienne i raport miesięczny w okresie nieprowadzenia działalności?

Jakie dokumenty należy złożyć do urzędu skarbowego po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego

Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz od osób fizycznych wskazują na obowiązek złożenia w urzędzie skarbowym oprócz zeznania o wysokości dochodów także dokumentów związanych z rocznym sprawozdaniem finansowym.

Czy na fakturze VAT można podawać skróconą nazwę sprzedawcy i nabywcy

Czy można stosować skróconą nazwę firmy przy wystawianiu i otrzymywaniu faktur?

Jak traktować podatkowo koszt sporządzenia wniosku o dotacje z UE

W celu rozwoju prowadzonej działalności spółka złożyła wniosek o dofinansowanie projektu w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 4.4 - Nowe Inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. Wniosek został wstępnie rozpatrzony pozytywnie i znalazł się na liście wniosków rekomendowanych do udzielenia finansowania. Ponieważ cała procedura jest bardzo skomplikowana, dla dokonania analizy szans pozyskania finansowania oraz następnie do sporządzenia i złożenia w jej imieniu wniosku spółka zatrudniła specjalistyczny podmiot zewnętrzny. W związku z tym poniosła istotne koszty finansowe. Czy wydatki na przygotowanie wniosku mogą zostać zaliczone przez spółkę do kosztów podatkowych?

Jak zmienić formę prowadzonej działalności, aby nie płacić VAT

Prowadzę działalność jednoosobowo. Zamierzam jednak z moim dotychczasowym współpracownikiem założyć spółkę. On ma wnieść do spółki budynek, a ja swoje przedsiębiorstwo. Prowadzę działalność usługową i mam na stanie kilka środków trwałych. Czy bardziej opłaca się wnieść aport przed likwidacją działalności, czy może najpierw zlikwidować działalność? Czy dokonując aportu, muszę skorygować odliczony VAT?

Jak zlikwidować starą kasę fiskalną

Kupiliśmy nową kasę fiskalną, w związku z tym złożyliśmy odpowiednie dokumenty w US. Nie wiemy jednak, jak zlikwidować starą kasę ani jaki jest termin likwidacji.

Darowizna przedsiębiorstwa - rozliczenie VAT

Jestem podatnikiem VAT, prowadzę przedsiębiorstwo jako osoba fizyczna na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Rozliczam się na podstawie podatkowej książki przychodów i rozchodów, płacę podatek liniowy. Planuję przekazać (w drodze darowizny) przedsiębiorstwo swojemu synowi. Jak mam rozliczyć tę darowiznę w zakresie VAT?

Jaką stawką opodatkować roboty budowlano-montażowe

Prowadzimy z bratem firmę budowlano-montażową. Zazwyczaj wykonujemy prace wykończeniowe, ale zdarzają się też rozbiórki itp. Mamy wątpliwości związane ze stosowaniem stawki VAT.

Czy kosztem dla spółki są składki na ubezpieczenie OC członków zarządu

Spółka akcyjna rozważa sfinansowanie ubezpieczenia OC członków zarządu jako zabezpieczenie spółki przed stratami spowodowanymi przez władze spółki. Czy wydatki te będą kosztem uzyskania przychodu? Członkowie zarządu są zatrudnieni na umowę o pracę.

Jak ustalać wartość początkową - na przykładach

Właściwe ustalenie wartości początkowej często bywa niełatwe, mało oczywiste i istotnie utrudnione. Jest jednak niezwykle ważne, ponieważ stanowi podstawę do dokonywanych następnie odpisów amortyzacyjnych.

Czy można zrezygnować ze zwolnienia, gdy działalność została rozpoczęta w trakcie roku

W lutym tego roku rozpoczęłam działalność gospodarczą i nie zrezygnowałam ze zwolnienia z VAT. Czy w związku z tym, że nie przekroczyłam kwoty limitu 50 000 zł, będę mogła dobrowolnie zrezygnować ze zwolnienia i być VAT-owcem od 1 maja br.?

Składanie deklaracji w formie elektronicznej

Spółka chciałaby składać deklaracje podatkowe w formie elektronicznej. Co należy zrobić, aby mieć taką możliwość?

Sankcje karne w trakcie kontroli

W trakcie prowadzonej w mojej firmie kontroli podatkowej kilkakrotnie w wyznaczonych przez kontrolujących terminach nie przedłożyłem dokumentacji księgowej objętej weryfikacją. Spóźniłem się również ze złożeniem wyjaśnień w zakresie okoliczności kilku transakcji, do których mnie również zobowiązano pisemnie. Czy grozi mi za to jakaś kara?

Wpływ unieważnienia nabycia prawa własności samochodu na prawo do amortyzacji

Spółka z o.o. kupiła samochód ciężarowy od osoby, która, jak się okazało, nie była właścicielem samochodu. Przegraliśmy proces w tej sprawie - sąd stwierdził nieważność umowy nabycia samochodu. Czy zachowujemy prawo do dokonanej jednorazowej amortyzacji, kiedy sądziliśmy, że jesteśmy właścicielami samochodu?

Kiedy zaliczyć skapitalizowane odsetki do kosztów

Spółka z o.o. otrzymała w banku kredyt obrotowy na prowadzonym w nim rachunku. Czy odsetki za wykorzystany limit kredytowy naliczone i dopisane do salda debetowego są kosztem uzyskania przychodów spółki? Jeśli tak, to kiedy?

Czy udzielanie pożyczek poza systemem bankowym jest zwolnione z VAT

Zamierzamy świadczyć usługi udzielania pożyczek poza systemem bankowym. Czy tego rodzaju usługi należą do usług pośrednictwa finansowego i są zwolnione z VAT? Jeśli nie, to czy możemy skorzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty?

Kontrola skarbowa

 Inspektor kontroli skarbowej po uprzednim zawiadomieniu wszczął w moim przedsiębiorstwie postępowanie kontrolne, a następnie w jego ramach w dniu 16 marca 2009 r. - kontrolę podatkową. Jestem małym przedsiębiorcą. Ile czasu może trwać kontrola w mojej firmie?

Opcje walutowe - zasady opodatkowania

Jakie rodzaje opcji występują w obrocie gospodarczym? Kiedy powstanie przychód z realizacji opcji? Co zaliczamy do kosztów przychodu z realizacji opcji?

Jak rozliczyć i zaksięgować w pkpir wydanie pracownikom bonów towarowych

Z okazji świąt wielkanocnych zamierzamy przekazać naszym pracownikom bony towarowe. Zakup bonów zostanie sfinansowany ze środków ZFŚS. Czy możemy wydatki na zakup bonów świątecznych zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy po stronie naszych pracowników powstanie z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Wartość początkowa samochodu

Miesiąc przed rozpoczęciem działalności gospodarczej kupiłem samochód dostawczy, a na dowód tego mam stosowną umowę, w której jest określona jego wartość. Samochód ten chcę wprowadzić do ewidencji środków trwałych firmy. Jak określić jego wartość początkową? Czy przyjąć cenę wynikającą z umowy, czy cenę rynkową?

Sprzedaż towarów używanych

Co jest towarem używanym w świetle znowelizowanej ustawy o VAT? W jaki sposób od 1 stycznia 2009 r. jest opodatkowana sprzedaż tych towarów?

REKLAMA