reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Podatki

Egzekucja należności podatkowych - możliwa z wynagrodzenia

Aktualizacja: 26.03.2013

Aby doprowadzić do egzekucji należności podatkowych, fiskus może uszczuplić pensję podatnika – szczęśliwie dla dłużnika jednak tylko do pewnej wysokości. »

Faktura uproszczona - czy można ją wystawić konsumentowi?

Aktualizacja: 19.03.2013

Przedsiębiorca nie może wystawić faktury uproszczonej, jeśli nabywcą jest osoba nieprowadząca działalności gospodarczej. Konsument może zażądać, aby wystawić mu fakturę zwykłą. »

Kiedy ubezpieczenie na życie pracownika może zmniejszyć podatek?

Aktualizacja: 13.03.2013

Co do zasady ubezpieczeń pracowników nie można zaliczyć do kosztów podatkowych. Istnieje jednak możliwość obniżenia dzięki nim podstawy do opodatkowania, przy spełnieniu określonych warunków. »

Obowiązkowe elementy faktury VAT

Aktualizacja: 03.02.2014

Obowiązkowe elementy faktury VAT znajdują się w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Jakie elementy musi zawierać faktura VAT? »

Firma w mieszkaniu a podatek od nieruchomości

Aktualizacja: 03.02.2014

Wiele osób decyduje się na prowadzenie firmy we własnym mieszkaniu. Jest to rozwiązanie umożliwiające zmniejszenie kosztów. Czy prowadzenie firmy w mieszkaniu powoduje obowiązek płacenia wyższego podatku od nieruchomości? »

Likwidacja firmy a rozliczenie podatków

Aktualizacja: 11.03.2013

Zlikwidowanie działalności gospodarczej wiąże się m.in. z poinformowaniem o tym właściwych organów oraz rozliczeniem podatków. Jak należy rozliczyć się z podatków po zakończeniu działalności gospodarczej? »

Jak zgłosić zastrzeżenia do kontroli fiskusa?

Aktualizacja: 08.03.2013

Przedsiębiorca, który ma wątpliwości co do poprawności kontroli przeprowadzonej przez fiskusa, może zgłosić swoje zastrzeżenia. Jak tego dokonać? »

Większe podatki od kontraktów menadżerskich

Aktualizacja: 27.02.2013

Zgodnie z wyrokiem NSA z dnia 6 grudnia 2012 roku przychodem osób zatrudnionych na podstawie kontraktów menadżerskich są wszystkie świadczenia otrzymane w celu wykonania usługi. Czy wyrok ten spowoduje wyższe podatki dla menadżerów? »

Podatnik ma tydzień na przygotowanie się do kontroli fiskusa

Aktualizacja: 14.02.2013

Przedsiębiorca ma 7 dni na skorygowanie ewentualnych błędów, zanim w siedzibie jego firmy pojawi się z wizytą kontrolną pracownik urzędu skarbowego. Odpowiednie wykorzystanie tego czasu stanowi połowę sukcesu. »

Samochód w firmie - wybór optymalizacji

Aktualizacja: 08.02.2013

Konsekwencje opodatkowania transakcji zakupu samochodu na potrzeby działalności gospodarczej zależą m.in. od tego, w jaki sposób jest finansowany zakup pojazdu, jaki pojazd jest nabywany (osobowy czy ciężarowy), czy samochód jest nowy czy używany. Dlatego podejmując decyzję o nabyciu samochodu, warto przeanalizować wszelkie aspekty podatkowe. Może to pomóc w wyborze optymalnego rozwiązania. »

Korekta roczna za 2012 r.

Aktualizacja: 30.01.2013

W deklaracji za styczeń 2013 r., składanej do 25 lutego br., część podatników będzie musiała dokonać rocznej korekty odliczonego podatku za 2012 r. »

Za 40 zł możesz uzyskać ochronę w relacjach z fiskusem

Aktualizacja: 23.01.2013

Indywidualna interpretacja podatkowa nie ma mocy wiążącej. Pozwala jednak bezpieczniej rozliczyć należności wobec fiskusa gdyż daje ochronę i to zarówno w zakresie finansowym, jak też i odpowiedzialności karnej skarbowej. »

Podatek od otrzymanej zaliczki przedsiębiorca rozliczy później

Aktualizacja: 16.01.2013

Otrzymana od kontrahenta zaliczka na poczet dostawy towarów lub wykonania usługi nie stanowi przychodu do opodatkowania. Może się nim jednak stać. »

Niewiele czasu na zmianę formy opodatkowania

Aktualizacja: 06.06.2013

Zmiana formy opodatkowania. Tylko raz w roku, w styczniu, przedsiębiorcy mogą zmienić formę opodatkowania na korzystniejszą. Wybór nie jest łatwy, bo prowadzący działalność mają do wyboru aż cztery formy rozliczeń z fiskusem. »

Rata amortyzacji zależy od wartości początkowej środka trwałego

Aktualizacja: 09.01.2013

Wartość początkowa środka trwałego wpływa na wysokość kosztów podatkowych. Jeżeli będzie niewspółmiernie wysoka, podatnik niezasłużenie pomniejszy podatek poprzez zawyżone odpisy amortyzacyjne. W takiej sytuacji może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej skarbowej. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria transportowa ITD-PIP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama