REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy złożenie po terminie zawiadomienia o miejscu instalacji kasy skutkuje utratą prawa do ulgi

Mariusz Darecki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy istnieje prawo do odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kasy fiskalnej, jeśli zawiadomienie o miejscu instalacji kasy złożono po siedmiu dniach od dnia jej fiskalizacji?

rada

REKLAMA

Tak. Nieterminowe złożenie tego zgłoszenia nie powoduje utraty prawa do ulgi na zakup kasy rejestrującej. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Jeżeli firma rozpoczęła ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących nie później niż w obowiązującym ją terminie, co do zasady przysługuje jej prawo do odliczenia od podatku należnego kwot wydatkowanych na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania. W takim przypadku przysługuje ulga w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Ulga na zakup kasy jest prawem, z którego firma może skorzystać wyłącznie wtedy, gdy spełni wszystkie wymienione poniżej warunki:

• posiada dowód zapłaty całej należności za kasę rejestrującą,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• złoży do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania do ewidencjonowania,

REKLAMA

• rozpocznie ewidencjonowanie z zastosowaniem co najmniej 1/5 (w zaokrągleniu w górę do liczb całkowitych) liczby kas, którą zgłosiła w urzędzie skarbowym do prowadzenia ewidencji we wszystkich miejscach sprzedaży i świadczenia usług, na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania,

• będzie dokonywała ewidencji z użyciem kas rejestrujących spełniających kryteria i warunki techniczne określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie krteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.

Ponadto podatnik musi w terminie siedmiu dni od dnia fiskalizacji kasy dokonać jej zgłoszenia do naczelnika urzędu skarbowego, w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy, na druku, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych.

Z pytania nie wynika, ile kas firma zainstalowała, a właśnie od liczby kas zależą terminy zgłoszenia w celu uzyskania numeru ewidencyjnego. Rozważmy zatem dwie opcje:

Zainstalowanie jednej kasy rejestrującej

Przepis § 3 rozporządzenia w sprawie odliczenia i zwrotu ulgi nakłada na podatnika obowiązek złożenia naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących, które zamierza stosować do ewidencjonowania, i o miejscu (adresie) ich używania. Zgłoszenie powinno być złożone przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania z zastosowaniem kas rejestrujących. Przepis ten stanowi również, że jeżeli podatnik zamierza stosować do ewidencjonowania tylko jedną kasę, zgłoszenie to może być dokonane na formularzu zgłoszenia o miejscu instalacji kasy rejestrującej, o ile zawiadomienie to zostało złożone przed powstaniem obowiązku ewidencjonowania. Obowiązek złożenia tego zgłoszenia wynika z zapisu § 7 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (wzór zgłoszenia określa zał. nr 3 do tego rozporządzenia). Co do zasady wymagany termin jego złożenia to siedem dni od dnia fiskalizacji kasy. Wynika z tego, że jeżeli firma miała obowiązek zainstalowania tylko jednej kasy, miała prawo do złożenia tylko jednej informacji, czyli zawiadomienia o miejscu instalacji kasy, pod warunkiem że zawiadomienie to złożyła przed powstaniem obowiązku ewidencjonowania. Nie obowiązywał ją natomiast termin siedmiu dni od dnia dokonania fiskalizacji.

Zainstalowanie więcej niż jednej kasy

REKLAMA

Jeżeli natomiast firma zamierzała zainstalować więcej niż jedną kasę, to w takiej sytuacji zawiadomienie o miejscu instalacji kasy nie jest tożsame z informacją o liczbie stanowisk kasowych. Zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania należało wówczas złożyć przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, natomiast zawiadomienie o miejscu instalacji kasy - w terminie siedmiu dni od dnia fiskalizacji kasy. Wymóg złożenia tego zawiadomienia wynika z faktu, że ustawodawca zezwolił podatnikom na instalowanie kas w kilku etapach. Podatnicy mają obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania z zastosowaniem co najmniej 1/5 (w zaokrągleniu w górę do liczb całkowitych) liczby kas, która została zgłoszona przez nich do naczelnika właściwego urzędu skarbowego do prowadzenia ewidencji we wszystkich miejscach prowadzenia sprzedaży, na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania (§ 6 rozporządzenia w sprawie kas). Natomiast kolejne kasy, w liczbie nie mniejszej niż liczba kas przypadająca do ewidencjonowania w pierwszym miesiącu, wynikająca z tego zgłoszenia, zobowiązani są zastosować od pierwszego dnia każdego następnego miesiąca. Z tego właśnie powodu oba wymagane zgłoszenia należy składać odrębnie, w wyznaczonych dla nich terminach.

Jednak zgłoszenie po terminie siedmiu dni od dnia fiskalizacji nie powoduje utraty prawa do odliczenia VAT. Tylko nieterminowe zgłoszenie o liczbie kas i miejscu ich instalacji powoduje utratę prawa do ulgi (§ 3 rozporządzenia w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących).

Potwierdzają to również urzędy skarbowe (patrz pismo z 27 maja 2007 r. Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga, nr 1434/PV/443-76/07/AW). Przepisy nie określają bowiem, tak jak w przypadku pierwszego zgłoszenia, że niedopełnienie tego obowiązku powoduje utratę prawa do ulgi. W przypadku tego zgłoszenia ustawodawca określa, że jest to obowiązek podatnika, który ewidencjonuje obrót na kasie rejestrującej. Nie określa natomiast, jak w przypadku poprzedniego zgłoszenia, że jest to warunek skorzystania z ulgi na zakup kasy rejestrującej (§ 7 rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania). Dlatego nieterminowe zgłoszenie (po siedmiu dniach od dnia fiskalizacji) nie powoduje utraty prawa do ulgi.

Na podatnika może być jedynie nałożona sankcja karnoskarbowa.

• art. 111 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

• § 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 19 grudnia 2008 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących - Dz.U. Nr 228, poz. 1509

• § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 19 grudnia 2008 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - Dz.U. Nr 228, poz. 1510

• § 7 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania - Dz.U. Nr 212, poz. 1338

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA