REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy złożenie po terminie zawiadomienia o miejscu instalacji kasy skutkuje utratą prawa do ulgi

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mariusz Darecki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy istnieje prawo do odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kasy fiskalnej, jeśli zawiadomienie o miejscu instalacji kasy złożono po siedmiu dniach od dnia jej fiskalizacji?

rada

REKLAMA

Tak. Nieterminowe złożenie tego zgłoszenia nie powoduje utraty prawa do ulgi na zakup kasy rejestrującej. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Jeżeli firma rozpoczęła ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących nie później niż w obowiązującym ją terminie, co do zasady przysługuje jej prawo do odliczenia od podatku należnego kwot wydatkowanych na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania. W takim przypadku przysługuje ulga w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Ulga na zakup kasy jest prawem, z którego firma może skorzystać wyłącznie wtedy, gdy spełni wszystkie wymienione poniżej warunki:

• posiada dowód zapłaty całej należności za kasę rejestrującą,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• złoży do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania do ewidencjonowania,

REKLAMA

• rozpocznie ewidencjonowanie z zastosowaniem co najmniej 1/5 (w zaokrągleniu w górę do liczb całkowitych) liczby kas, którą zgłosiła w urzędzie skarbowym do prowadzenia ewidencji we wszystkich miejscach sprzedaży i świadczenia usług, na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania,

• będzie dokonywała ewidencji z użyciem kas rejestrujących spełniających kryteria i warunki techniczne określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie krteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.

Ponadto podatnik musi w terminie siedmiu dni od dnia fiskalizacji kasy dokonać jej zgłoszenia do naczelnika urzędu skarbowego, w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy, na druku, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych.

Z pytania nie wynika, ile kas firma zainstalowała, a właśnie od liczby kas zależą terminy zgłoszenia w celu uzyskania numeru ewidencyjnego. Rozważmy zatem dwie opcje:

Zainstalowanie jednej kasy rejestrującej

Przepis § 3 rozporządzenia w sprawie odliczenia i zwrotu ulgi nakłada na podatnika obowiązek złożenia naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących, które zamierza stosować do ewidencjonowania, i o miejscu (adresie) ich używania. Zgłoszenie powinno być złożone przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania z zastosowaniem kas rejestrujących. Przepis ten stanowi również, że jeżeli podatnik zamierza stosować do ewidencjonowania tylko jedną kasę, zgłoszenie to może być dokonane na formularzu zgłoszenia o miejscu instalacji kasy rejestrującej, o ile zawiadomienie to zostało złożone przed powstaniem obowiązku ewidencjonowania. Obowiązek złożenia tego zgłoszenia wynika z zapisu § 7 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (wzór zgłoszenia określa zał. nr 3 do tego rozporządzenia). Co do zasady wymagany termin jego złożenia to siedem dni od dnia fiskalizacji kasy. Wynika z tego, że jeżeli firma miała obowiązek zainstalowania tylko jednej kasy, miała prawo do złożenia tylko jednej informacji, czyli zawiadomienia o miejscu instalacji kasy, pod warunkiem że zawiadomienie to złożyła przed powstaniem obowiązku ewidencjonowania. Nie obowiązywał ją natomiast termin siedmiu dni od dnia dokonania fiskalizacji.

Zainstalowanie więcej niż jednej kasy

REKLAMA

Jeżeli natomiast firma zamierzała zainstalować więcej niż jedną kasę, to w takiej sytuacji zawiadomienie o miejscu instalacji kasy nie jest tożsame z informacją o liczbie stanowisk kasowych. Zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania należało wówczas złożyć przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, natomiast zawiadomienie o miejscu instalacji kasy - w terminie siedmiu dni od dnia fiskalizacji kasy. Wymóg złożenia tego zawiadomienia wynika z faktu, że ustawodawca zezwolił podatnikom na instalowanie kas w kilku etapach. Podatnicy mają obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania z zastosowaniem co najmniej 1/5 (w zaokrągleniu w górę do liczb całkowitych) liczby kas, która została zgłoszona przez nich do naczelnika właściwego urzędu skarbowego do prowadzenia ewidencji we wszystkich miejscach prowadzenia sprzedaży, na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania (§ 6 rozporządzenia w sprawie kas). Natomiast kolejne kasy, w liczbie nie mniejszej niż liczba kas przypadająca do ewidencjonowania w pierwszym miesiącu, wynikająca z tego zgłoszenia, zobowiązani są zastosować od pierwszego dnia każdego następnego miesiąca. Z tego właśnie powodu oba wymagane zgłoszenia należy składać odrębnie, w wyznaczonych dla nich terminach.

Jednak zgłoszenie po terminie siedmiu dni od dnia fiskalizacji nie powoduje utraty prawa do odliczenia VAT. Tylko nieterminowe zgłoszenie o liczbie kas i miejscu ich instalacji powoduje utratę prawa do ulgi (§ 3 rozporządzenia w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących).

Potwierdzają to również urzędy skarbowe (patrz pismo z 27 maja 2007 r. Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga, nr 1434/PV/443-76/07/AW). Przepisy nie określają bowiem, tak jak w przypadku pierwszego zgłoszenia, że niedopełnienie tego obowiązku powoduje utratę prawa do ulgi. W przypadku tego zgłoszenia ustawodawca określa, że jest to obowiązek podatnika, który ewidencjonuje obrót na kasie rejestrującej. Nie określa natomiast, jak w przypadku poprzedniego zgłoszenia, że jest to warunek skorzystania z ulgi na zakup kasy rejestrującej (§ 7 rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania). Dlatego nieterminowe zgłoszenie (po siedmiu dniach od dnia fiskalizacji) nie powoduje utraty prawa do ulgi.

Na podatnika może być jedynie nałożona sankcja karnoskarbowa.

• art. 111 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

• § 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 19 grudnia 2008 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących - Dz.U. Nr 228, poz. 1509

• § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 19 grudnia 2008 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - Dz.U. Nr 228, poz. 1510

• § 7 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania - Dz.U. Nr 212, poz. 1338

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

REKLAMA

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA