REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy złożenie po terminie zawiadomienia o miejscu instalacji kasy skutkuje utratą prawa do ulgi

Mariusz Darecki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy istnieje prawo do odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kasy fiskalnej, jeśli zawiadomienie o miejscu instalacji kasy złożono po siedmiu dniach od dnia jej fiskalizacji?

rada

REKLAMA

Tak. Nieterminowe złożenie tego zgłoszenia nie powoduje utraty prawa do ulgi na zakup kasy rejestrującej. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Jeżeli firma rozpoczęła ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących nie później niż w obowiązującym ją terminie, co do zasady przysługuje jej prawo do odliczenia od podatku należnego kwot wydatkowanych na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania. W takim przypadku przysługuje ulga w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Ulga na zakup kasy jest prawem, z którego firma może skorzystać wyłącznie wtedy, gdy spełni wszystkie wymienione poniżej warunki:

• posiada dowód zapłaty całej należności za kasę rejestrującą,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• złoży do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania do ewidencjonowania,

REKLAMA

• rozpocznie ewidencjonowanie z zastosowaniem co najmniej 1/5 (w zaokrągleniu w górę do liczb całkowitych) liczby kas, którą zgłosiła w urzędzie skarbowym do prowadzenia ewidencji we wszystkich miejscach sprzedaży i świadczenia usług, na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania,

• będzie dokonywała ewidencji z użyciem kas rejestrujących spełniających kryteria i warunki techniczne określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie krteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.

Ponadto podatnik musi w terminie siedmiu dni od dnia fiskalizacji kasy dokonać jej zgłoszenia do naczelnika urzędu skarbowego, w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy, na druku, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych.

Z pytania nie wynika, ile kas firma zainstalowała, a właśnie od liczby kas zależą terminy zgłoszenia w celu uzyskania numeru ewidencyjnego. Rozważmy zatem dwie opcje:

Zainstalowanie jednej kasy rejestrującej

Przepis § 3 rozporządzenia w sprawie odliczenia i zwrotu ulgi nakłada na podatnika obowiązek złożenia naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących, które zamierza stosować do ewidencjonowania, i o miejscu (adresie) ich używania. Zgłoszenie powinno być złożone przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania z zastosowaniem kas rejestrujących. Przepis ten stanowi również, że jeżeli podatnik zamierza stosować do ewidencjonowania tylko jedną kasę, zgłoszenie to może być dokonane na formularzu zgłoszenia o miejscu instalacji kasy rejestrującej, o ile zawiadomienie to zostało złożone przed powstaniem obowiązku ewidencjonowania. Obowiązek złożenia tego zgłoszenia wynika z zapisu § 7 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (wzór zgłoszenia określa zał. nr 3 do tego rozporządzenia). Co do zasady wymagany termin jego złożenia to siedem dni od dnia fiskalizacji kasy. Wynika z tego, że jeżeli firma miała obowiązek zainstalowania tylko jednej kasy, miała prawo do złożenia tylko jednej informacji, czyli zawiadomienia o miejscu instalacji kasy, pod warunkiem że zawiadomienie to złożyła przed powstaniem obowiązku ewidencjonowania. Nie obowiązywał ją natomiast termin siedmiu dni od dnia dokonania fiskalizacji.

Zainstalowanie więcej niż jednej kasy

REKLAMA

Jeżeli natomiast firma zamierzała zainstalować więcej niż jedną kasę, to w takiej sytuacji zawiadomienie o miejscu instalacji kasy nie jest tożsame z informacją o liczbie stanowisk kasowych. Zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania należało wówczas złożyć przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, natomiast zawiadomienie o miejscu instalacji kasy - w terminie siedmiu dni od dnia fiskalizacji kasy. Wymóg złożenia tego zawiadomienia wynika z faktu, że ustawodawca zezwolił podatnikom na instalowanie kas w kilku etapach. Podatnicy mają obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania z zastosowaniem co najmniej 1/5 (w zaokrągleniu w górę do liczb całkowitych) liczby kas, która została zgłoszona przez nich do naczelnika właściwego urzędu skarbowego do prowadzenia ewidencji we wszystkich miejscach prowadzenia sprzedaży, na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania (§ 6 rozporządzenia w sprawie kas). Natomiast kolejne kasy, w liczbie nie mniejszej niż liczba kas przypadająca do ewidencjonowania w pierwszym miesiącu, wynikająca z tego zgłoszenia, zobowiązani są zastosować od pierwszego dnia każdego następnego miesiąca. Z tego właśnie powodu oba wymagane zgłoszenia należy składać odrębnie, w wyznaczonych dla nich terminach.

Jednak zgłoszenie po terminie siedmiu dni od dnia fiskalizacji nie powoduje utraty prawa do odliczenia VAT. Tylko nieterminowe zgłoszenie o liczbie kas i miejscu ich instalacji powoduje utratę prawa do ulgi (§ 3 rozporządzenia w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących).

Potwierdzają to również urzędy skarbowe (patrz pismo z 27 maja 2007 r. Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga, nr 1434/PV/443-76/07/AW). Przepisy nie określają bowiem, tak jak w przypadku pierwszego zgłoszenia, że niedopełnienie tego obowiązku powoduje utratę prawa do ulgi. W przypadku tego zgłoszenia ustawodawca określa, że jest to obowiązek podatnika, który ewidencjonuje obrót na kasie rejestrującej. Nie określa natomiast, jak w przypadku poprzedniego zgłoszenia, że jest to warunek skorzystania z ulgi na zakup kasy rejestrującej (§ 7 rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania). Dlatego nieterminowe zgłoszenie (po siedmiu dniach od dnia fiskalizacji) nie powoduje utraty prawa do ulgi.

Na podatnika może być jedynie nałożona sankcja karnoskarbowa.

• art. 111 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

• § 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 19 grudnia 2008 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących - Dz.U. Nr 228, poz. 1509

• § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 19 grudnia 2008 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - Dz.U. Nr 228, poz. 1510

• § 7 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania - Dz.U. Nr 212, poz. 1338

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

REKLAMA

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

REKLAMA

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA