REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak poprawnie prowadzić kasę fiskalną dla celów podatkowych i VAT

Maria Rubinkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Firma prowadzi sprzedaż detaliczną i rozpoczęła jej ewidencjonowanie za pomocą kasy fiskalnej. W jaki sposób mamy ustalić na koniec miesiąca podatek dochodowy i VAT od sprzedaży?

rada

REKLAMA

Przy sprzedaży detalicznej dokumentem określającym wysokość sprzedaży netto oraz obrót VAT na potrzeby rozliczenia podatku dochodowego i VAT jest miesięczny raport fiskalny. Dane z tego raportu należy przenieść do ewidencji sprzedaży VAT i z ewidencji do deklaracji VAT za dany miesiąc. Przychód podatkowy na potrzeby podatku dochodowego to suma sprzedaży netto według poszczególnych stawek z miesięcznego raportu fiskalnego.

uzasadnienie

Podatnicy posiadający kasy fiskalne są obowiązani zgodnie z § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania:

• ewidencjonować każdą sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• drukować paragon fiskalny z każdej sprzedaży,

• wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy,

• sporządzić raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za każdy dzień, nie później niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym,

• sporządzać raport fiskalny za okres miesięczny po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu.

Oprócz tego każdy podatnik VAT ma obowiązek prowadzić ewidencję VAT pozwalającą na prawidłowe wypełnienie deklaracji VAT zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o VAT:

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Ewidencja VAT nie ma określonego wzoru. Ustawodawca w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT określił dane, jakie powinna zawierać ewidencja VAT. Są to:

• kwoty podatku naliczonego związane z czynnościami, od których przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, i kwoty, w stosunku do których prawo takie nie przysługuje,

• dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, czyli nazwa towaru lub usługi oraz ich wartość netto,

• wysokość podatku należnego,

• kwota podatku naliczonego obniżającego podatek należny,

• kwota podatku podlegająca wpłacie do urzędu skarbowego,

• inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Mając na uwadze ten przepis oraz formularz deklaracji VAT, trzeba stwierdzić, że ewidencja sprzedaży konieczna do określenia obrotu VAT i podatku należnego, stosowana w rozliczeniach VAT, powinna zawierać:

• liczbę porządkową wpisu w rejestrze,

• numer kolejny dokumentu,

• miesiąc dokonania sprzedaży,

•  datę wystawienia dokumentu,

• numer identyfikacyjny nabywcy,

• nazwę i adres nabywcy,

• wartość netto dokonanej sprzedaży według stawek podatkowych,

• VAT należny według grup podatkowych,

• kwotę należności (kwota należna z tytułu sprzedaży wraz z VAT).

Podatnik musi sporządzić taką ewidencję na podstawie miesięcznego raportu fiskalnego. W raporcie tym, zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Finansów, mamy m.in. takie dane, jak:

• okres, za jaki sporządzony jest raport,

• numery dobowych raportów fiskalnych, na podstawie których sporządzony jest raport miesięczny,

• sprzedaż z podziałem na stawki VAT, przy czym ustawodawca określił dokładnie że:

- literze „A” jest przyporządkowana stawka podatku w wysokości 22%,

- literze „B” jest przyporządkowana stawka podatku w wysokości 7%,

- literze „C” jest przyporządkowana stawka podatku w wysokości 0%,

- literom od „D” do „G” odpowiadają kolejne stawki podatku wprowadzone

na poszczególne towary i usługi oraz zwolnienie od podatku,

•  wartość VAT od sprzedaży z podziałem i oznaczeniami literowymi jak wyżej,

•  należność ogółem ze sprzedaży w danym miesiącu,

•  unikatowy numer kasy.

Dane te należy przenieść do ewidencji sprzedaży VAT, przy czym numerem dokumentu jest numer raportów dobowych, a datą wystawienia dokumentu jest ostatni dzień miesiąca, za który sporządzony jest raport.

Pozycję „numer identyfikacyjny nabywcy” pozostawiamy pustą, natomiast w pozycji „nazwa i adres” wpisujemy numer unikatowy kasy fiskalnej oraz adres lokalu, w którym jest ona zainstalowana. Suma sprzedaży netto według poszczególnych stawek to przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym.

Co to jest unikatowy numer kasy

Unikatowy numer kasy to indywidualny i niepowtarzalny numer nadawany pamięci fiskalnej kasy przez MF.

• § 5, § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania - Dz.U. Nr 212, poz. 1338

• art. 109 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

Maria Rubinkowska

doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA