| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy można zmienić datę sprzedaży na fakturze

Czy można zmienić datę sprzedaży na fakturze

Prowadzę działalność gospodarczą, na którą dostałem z urzędu pieniężną dotację. Za te pieniądze kupiłem kilka rzeczy w sklepie komputerowym. Sklep wystawił mi faktury VAT z datą wystawienia 8 czerwca 2009 r. oraz datą sprzedaży 8 czerwca 2009 r. Problem jednak w tym, że nie zmieściłem się w terminie złożenia odpowiednich dokumentów (powyższych faktur) do urzędu. W konsekwencji nie chce on przyjąć tych faktur ze względu na datę sprzedaży. Urząd chce, by faktura miała późniejszą datę sprzedaży – 14 czerwca 2009 r. Czy jest możliwość wystawienia faktury z datą sprzedaży właśnie 14 czerwca 2009?


rada

Jeśli przedmiotowe towary (sprzęt komputerowy) zostały Panu wydane 8 czerwca 2009 r., to nie jest możliwe (a przynajmniej nie jest przewidziane jako dopuszczalne przez przepisy) wskazanie na fakturze innej daty sprzedaży niż 8 czerwca 2009 r.

uzasadnienie

Obowiązkowe elementy faktury zostały wymienione w § 5 rozporządzenia o fakturach. Wśród tych elementów są m.in.: dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data wystawienia faktury różni się od daty sprzedaży - również data sprzedaży (§ 5 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia o fakturach).

Ani data wystawienia, ani data sprzedaży na fakturze nie są dowolnie ustalane przez sprzedawców. Datą wystawienia jest zawsze dzień, miesiąc i rok faktycznego wystawienia faktury, natomiast datą sprzedaży jest, co do zasady, dzień wydania towaru lub dzień wykonania usługi.

Mając powyższe na uwadze, pragnę wyjaśnić, że jeśli przedmiotowe towary (sprzęt komputerowy) zostały Panu wydane 8 czerwca 2009 r., to nie jest możliwe wskazanie na fakturze innej daty sprzedaży niż 8 czerwca 2009 r. Takie postępowanie nie jest również przewidziane jako dopuszczalne przez przepisy.

• § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 212, poz. 1337

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK