REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy stosować ryczałt 18% przy umowie zlecenia i o dzieło

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kilka razy w miesiącu zlecamy wykonanie usług ślusarskich jednej osobie, z którą każdorazowo podpisujemy umowę o dzieło. Z każdej z tych umów osobie tej przysługuje należność mniejsza niż 200 zł. W skali miesiąca jest to jednak najczęściej kwota powyżej 1000 zł. Poszczególne prace lub usługi nie są ze sobą związane. Są to bieżące naprawy, konserwacja narzędzi, kontrole stanu technicznego maszyn. Czy jako płatnik powinniśmy pobierać od tych wypłat podatek ryczałtowy według stawki 18%?

RADA

REKLAMA

Jeżeli wypłaty z kilku umów o dzieło po zsumowaniu przekraczają w miesiącu kwotę 200 zł, płatnik nie pobiera zryczałtowanego 18% podatku od przychodu, lecz pobiera 18% zaliczkę. Zaliczkę oblicza od dochodu, tj. przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. Następnie zaliczka rozliczana jest w zeznaniu rocznym podatnika. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2009 r. zmieniły się obowiązki płatników w zakresie rozliczania pdof od należności z tytułu działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 2 lub 5-9 updof. Dotyczy to m.in. wypłat z umów o dzieło i zlecenia. Przy podatkowym rozliczeniu wynagrodzeń z tych umów płatnik musi rozstrzygnąć, czy pobiera zaliczkę według zasad ogólnych czy podatek zryczałtowany.

Kiedy można stosować ryczałt według stawki 18%

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Płatnik pobiera 18% podatek od przychodu, tzn. bez uwzględniania kosztów jego uzyskania (art. 30 ust. 3 updof), jeżeli suma należności z umów zlecenia i o dzieło zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika z tego samego tytułu nie przekracza miesięcznie od tego płatnika kwoty 200 zł. Jeżeli umowa zlecenia wymaga zapłacenia składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne, płatnik, obliczając ten zryczałtowany podatek, nie odlicza:

• składek na ubezpieczenia społeczne od przychodu,

• składki na ubezpieczenie zdrowotne od tego zryczałtowanego podatku.

REKLAMA

Podatek należy pobrać w miesiącu wypłaty wynagrodzenia. Płatnik przekazuje go do 20. dnia następnego miesiąca na rachunek właściwego dla siebie urzędu skarbowego (art. 42 ust. 1 updof). Do końca stycznia roku następnego płatnik przesyła do swojego urzędu skarbowego deklarację roczną PIT-8AR (art. 42 ust. 1a updof).

Zarówno płatnik, jak i podatnik nie mają możliwości obniżenia efektywnej stawki zryczałtowanego 18% podatku. Należy bowiem pamiętać, że przychodów opodatkowanych ryczałtem nie łączy się z dochodami podlegającymi opodatkowaniu według skali podatkowej (art. 30 ust. 8 updof). Ewentualne składki ZUS zapłacone od umów opodatkowanych ryczałtem podatnik może odliczyć w zeznaniu rocznym. Rozliczenie takie spowoduje, że w efekcie pomniejszony zostanie podatek od dochodów opodatkowanych według skali albo podatek liniowy. Sam zapłacony wcześniej podatek zryczałtowany nie zostanie zmniejszony.

 

Należność z tego samego tytułu - wyjaśnienie pojęcia

Problemem przy stosowaniu nowych przepisów jest określenie, jak rozumieć zwrot „należność z tego samego tytułu”. Nie ma wątpliwości, gdy z jednej umowy firma ma kilka należności wobec zleceniobiorcy niebędącego pracownikiem. Przykładowo - załóżmy, że w jednym miesiącu ma on prawo do otrzymania 4 wypłat brutto po 120 zł każda. Płatnik sumuje te należności. Ponieważ przekroczony zostaje limit 200 zł, płatnik pobiera zaliczkę, a nie zryczałtowany podatek.

REKLAMA

Co jednak zrobić, gdy cztery wypłaty pochodzą z różnych umów, np. dwóch umów zlecenia i dwóch umów o dzieło? Błędem byłoby uznanie, że płatnik każdą z tych umów ma uznać za odrębny tytuł. Płatnik nie sumowałby wtedy dokonanych płatności i traktował je osobno. Prowadziłoby to do opodatkowania każdej z czterech wypłat ryczałtem według stawki 18%. Tytuł wypłaty określa art. 13 pkt 8 updof, który wymienia:

przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.

Umowa o dzieło i umowa zlecenia traktowane tu są jako jeden tytuł do wypłaty, pomimo że Kodeks cywilny wyraźnie różnicuje oba rodzaje umów. Płatnik nie rozlicza osobno każdej umowy zlecenia i o dzieło, nawet jeśli zakres ich prac jest różny.

PRZYKŁAD

Student informatyki wykonał na umowę o dzieło naprawę drukarki. Na podstawie umowy zlecenia przeprowadził także kurs obsługi programu antywirusowego. Wynagrodzenie z tych umów wynosi:

z umowy o dzieło: 150 zł,

z umowy zlecenia: 180 zł.

Wynagrodzenia te zostały wypłacone w jednym miesiącu. Płatnik powinien pobrać od nich zaliczkę na podatek według zasad ogólnych:

przychód: 330 zł,

koszty: 66 zł = 330 x 20%,

zaliczka po zaokrągleniu: 48 zł = (330 zł - 66 zł) x 18%,

wypłata: 282 zł (330 zł - 48 zł).

Ten sposób interpretacji potwierdzają obecnie organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 2 kwietnia 2009 r. (nr ITPB1/415-15/09/MR). Płatnik (sąd) miał wątpliwość, czy ma zastosować ryczałtową stawkę 18%, gdy dany biegły w konkretnym miesiącu otrzymał od sądu kilka należności za opinie w różnych sprawach oraz w tej samej sprawie, ale dotyczące różnych obwinionych. Żadna z należności nie była większa niż 200 zł, ale ich suma przekraczała graniczną kwotę ryczałtu.

Podstawą uzyskania przychodu (wynagrodzenia) dla biegłego jest każdorazowo ten sam tytuł, o którym mowa w art. 13 pkt 6 ustawy, i sumowanie należności winno odnosić się wyłącznie względem tegoż. Okoliczność opiniowania przez biegłego różnych spraw lub też w zakresie różnych obwinionych pozostaje bez wpływu na wypełnienie bądź nie kryterium wskazanego w art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy. (...) W konsekwencji, w przypadku kiedy zsumowane należności zindywidualizowanego biegłego przekroczą 200 zł miesięcznie, wówczas wnioskodawca jako płatnik zobowiązany będzie pobrać zaliczkę na podatek według zasad określonych w art. 41 ust. 1 ustawy. Analogicznie należy postąpić, gdy ze zlecenia nie wynika należność za miesiąc w kwocie mieszczącej się w ustawowym limicie.

Interpretacja ta dotyczy art. 13 pkt 6 updof regulującego zasady opodatkowania przychodów, m.in. biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym. Ma też zastosowanie do sytuacji przedstawionej w pytaniu, dotyczącej art. 13 pkt 8 updof.

• art. 30, art. 41 ust. 4, art. 42 ust. 1 i 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 91, poz. 741

Tomasz Król

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA