Możliwość skorzystania z ulgi na złe długi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy o VAT pozwalają skorzystać z możliwości odzyskania wcześniej rozliczonego VAT należnego. Na podstawie znowelizowanych w ubiegłym roku przepisów, podatnik ma prawo do korekty VAT z tytułu dostaw towarów albo świadczenia usług, w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Odpowiednio dotyczy do również części kwoty należnego wynagrodzenia. Uprawdopodobnienie ma miejsce, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. W praktyce oznacza to, że jeżeli posiada Pan wierzytelności, w przypadku których termin zwłoki dłużnika wynosi ponad 180 dni, może Pan dokonać korekty VAT.
REKLAMA
Co do terminu - okresu wstecz, jakiego może dotyczyć korekta - przepisy przejściowe nie zawierają żadnych wskazówek. Wynika z tego, że obecnie obowiązujące przepisy można stosować do każdej wierzytelności powstałej po 1 czerwca 2005 r. Termin ten został określony w przepisach przejściowych poprzedniej „dużej” nowelizacji ustawy o VAT. Przepisy ustawy o VAT dotyczące rozliczenia podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności (art. 89a i nast.) zostały wprowadzone do polskiego porządku prawnego z ww. dniem, co uzasadnia możliwość ich stosowania w odniesieniu do korekt wyłącznie po tym dniu.
Ulga na złe długi ulży wierzycielom
Ustawa o VAT wskazuje kilka warunków uprawniających do korekty VAT:
1) czynność została dokonana na rzecz podatnika VAT czynnego, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
2) wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny;
3) wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty są podatnikami VAT czynnymi;
4) wierzytelności nie zostały zbyte;
5) od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym faktura ta została wystawiona;
6) wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego ze względu na fakt niezapłacenia w 180-dniowym terminie, a dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.
Jak korzystać z ulgi na złe długi
Korekta VAT należnego może nastąpić w rozliczeniu za okres, w którym upłynął termin wskazany w pkt 6, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym wierzyciel uzyskał potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia. Warunkiem dokonania korekty jest uzyskanie przez wierzyciela potwierdzenia odbioru przez dłużnika zawiadomienia, wskazanego w pkt 6. Pozostałe regulacje techniczne dotyczące korekty VAT po stronie wierzyciela (podatnika VAT - sprzedawcy) nie uległy zmianie.
Adam Czekalski
doradca podatkowy, uczestnik seminarium doktorskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
Podstawa prawna:
• art. 89a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.),
• ustawa z 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 209, poz. 1320),
• art. 8 ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 90, poz. 756).
REKLAMA
REKLAMA