| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jaką stawką opodatkować nieruchomości w trakcie zawieszenia działalności

Jaką stawką opodatkować nieruchomości w trakcie zawieszenia działalności

Czy istnieje możliwość płacenia niższego podatku od nieruchomości w okresie zawieszenia działalności gospodarczej?


RADA

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że zawieszenie działalności przez podatnika nie oznacza utraty przez niego statusu przedsiębiorcy. Uznają więc, że przedsiębiorca musi kontynuować stosowanie wyższej stawki podatku od nieruchomości dla gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej także w okresie zawieszenia działalności.

Niższe stawki podatku przedsiębiorca może zastosować jedynie do budynków mieszkalnych lub ich części, które przed zawieszeniem były objęte stawką właściwą dla obiektów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych oraz lasów nie podlegają w okresie zawieszenia działalności podatkowi od nieruchomości. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 do 24 miesięcy (art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 14a ust. 2 przywołanej ustawy).

WAŻNE!

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej.

Przepisy nie regulują w sposób szczególny kwestii opodatkowania podatkiem od nieruchomości w okresie zawieszenia działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca zawiesza wykonywanie działalności gospodarczej, w sprawach związanych z opodatkowaniem podatkiem od nieruchomości będzie stosować bezpośrednio przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

W opinii organów podatkowych zawieszenie wykonywania działalności nie ma wpływu na wysokość stawki, jaką należy stosować do gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę. Oznacza to, że przedsiębiorca powinien opodatkować te nieruchomości najwyższą stawką podatku od nieruchomości. Takie stanowisko zawiera pismo Dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych z 1 grudnia 2008 r., nr PL/LS/833/111/SIA/ /08/376, do Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie opodatkowania nieruchomości przedsiębiorcy, który zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej (opubl. http://www.mf.gov.pl/):

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dremel

BIG ON DETAIL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »