REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawką opodatkować nieruchomości w trakcie zawieszenia działalności

Sławomir Biliński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy istnieje możliwość płacenia niższego podatku od nieruchomości w okresie zawieszenia działalności gospodarczej?

RADA

REKLAMA

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że zawieszenie działalności przez podatnika nie oznacza utraty przez niego statusu przedsiębiorcy. Uznają więc, że przedsiębiorca musi kontynuować stosowanie wyższej stawki podatku od nieruchomości dla gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej także w okresie zawieszenia działalności.

Niższe stawki podatku przedsiębiorca może zastosować jedynie do budynków mieszkalnych lub ich części, które przed zawieszeniem były objęte stawką właściwą dla obiektów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych oraz lasów nie podlegają w okresie zawieszenia działalności podatkowi od nieruchomości. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 do 24 miesięcy (art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 14a ust. 2 przywołanej ustawy).

WAŻNE!

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej.

Przepisy nie regulują w sposób szczególny kwestii opodatkowania podatkiem od nieruchomości w okresie zawieszenia działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca zawiesza wykonywanie działalności gospodarczej, w sprawach związanych z opodatkowaniem podatkiem od nieruchomości będzie stosować bezpośrednio przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Grunty, budynki i budowle związane z działalnością gospodarczą

REKLAMA

W opinii organów podatkowych zawieszenie wykonywania działalności nie ma wpływu na wysokość stawki, jaką należy stosować do gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę. Oznacza to, że przedsiębiorca powinien opodatkować te nieruchomości najwyższą stawką podatku od nieruchomości. Takie stanowisko zawiera pismo Dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych z 1 grudnia 2008 r., nr PL/LS/833/111/SIA/ /08/376, do Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie opodatkowania nieruchomości przedsiębiorcy, który zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej (opubl. http://www.mf.gov.pl/):

sam fakt posiadania przez przedsiębiorcę budynku, budowli czy gruntu skutkuje tym, że są one związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (por. wyrok WSA z dnia 29 września 2005 r., II SA/Wa 1411/05). W przypadku zawieszenia wykonywania działalności przesłanka posiadania określonych nieruchomości lub obiektów budowlanych nadal jest spełniona. W konsekwencji w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej brak jest uzasadnienia do zastosowania - dla gruntów i budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę - stawek przewidzianych dla gruntów i budynków pozostałych.

Jest to jednak stanowisko kontrowersyjne. Przedsiębiorcą jest przecież osoba fizyczna lub prawna wykonująca działalność gospodarczą (art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Niektórzy eksperci podatkowi argumentują, że ponieważ zawieszenie działalności polega na okresowym jej niewykonywaniu, to nie można mówić o nieruchomościach związanych z działalnością gospodarczą lub będących w posiadaniu „przedsiębiorcy”. Tym samym nie jest spełniona przesłanka posiadania nieruchomości przez przedsiębiorcę, bo osoba zawieszająca działalność niejako przestaje być przedsiębiorcą.

Oczywiście przyjęcie tego stanowiska oznacza spór z organem podatkowym, który znajdzie swoje rozstrzygnięcie dopiero w wyroku sądu administracyjnego.

Budynki mieszkalne lub ich części

REKLAMA

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest przesłanką zastosowania niższych stawek podatku od nieruchomości dla budynków mieszkalnych lub ich części, które przed zawieszeniem objęte były stawką właściwą dla obiektów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej (art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).

Fakt zawieszenia działalności oznacza, że nieruchomości te nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Można zatem zastosować niższą stawkę podatku właściwą dla budynków mieszkalnych. Zamiast więc płacić maksymalnie 19,81 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej, w okresie zawieszenia przedsiębiorca powinien płacić podatek według stawki maksymalnej 0,62 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Takie stanowisko potwierdziło także Ministerstwo Finansów w cytowanej wcześniej interpretacji.

Użytki rolne i leśne

Zawieszenie działalności gospodarczej ma wpływ na opodatkowanie gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych oraz lasów. Jako grunty zajęte na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność rolnicza i leśna podlegają one opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości (art. 2 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). W przypadku zawieszenia działalności będą one opodatkowane na zasadach określonych w ustawie o podatku rolnym i ustawie o podatku leśnym.

• art. 2, 4 i 5 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - Dz.U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 56, poz. 458

• art. 4 i 14a ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095; ost.zm. Dz.U. 2009 r. Nr 18, poz. 97

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

REKLAMA

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

REKLAMA

Co przyniesie rok 2025 w branży TSL?

Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora transportu, spedycji i logistyki, przynosząc szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych. Nowe regulacje celne, wdrożenie innowacyjnych technologii oraz rosnące wymagania środowiskowe zmuszą firmy do adaptacji, by pozostały konkurencyjne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

REKLAMA