REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawką opodatkować nieruchomości w trakcie zawieszenia działalności

Sławomir Biliński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy istnieje możliwość płacenia niższego podatku od nieruchomości w okresie zawieszenia działalności gospodarczej?

RADA

REKLAMA

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że zawieszenie działalności przez podatnika nie oznacza utraty przez niego statusu przedsiębiorcy. Uznają więc, że przedsiębiorca musi kontynuować stosowanie wyższej stawki podatku od nieruchomości dla gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej także w okresie zawieszenia działalności.

Niższe stawki podatku przedsiębiorca może zastosować jedynie do budynków mieszkalnych lub ich części, które przed zawieszeniem były objęte stawką właściwą dla obiektów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych oraz lasów nie podlegają w okresie zawieszenia działalności podatkowi od nieruchomości. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 do 24 miesięcy (art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 14a ust. 2 przywołanej ustawy).

WAŻNE!

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej.

Przepisy nie regulują w sposób szczególny kwestii opodatkowania podatkiem od nieruchomości w okresie zawieszenia działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca zawiesza wykonywanie działalności gospodarczej, w sprawach związanych z opodatkowaniem podatkiem od nieruchomości będzie stosować bezpośrednio przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Grunty, budynki i budowle związane z działalnością gospodarczą

REKLAMA

W opinii organów podatkowych zawieszenie wykonywania działalności nie ma wpływu na wysokość stawki, jaką należy stosować do gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę. Oznacza to, że przedsiębiorca powinien opodatkować te nieruchomości najwyższą stawką podatku od nieruchomości. Takie stanowisko zawiera pismo Dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych z 1 grudnia 2008 r., nr PL/LS/833/111/SIA/ /08/376, do Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie opodatkowania nieruchomości przedsiębiorcy, który zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej (opubl. http://www.mf.gov.pl/):

sam fakt posiadania przez przedsiębiorcę budynku, budowli czy gruntu skutkuje tym, że są one związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (por. wyrok WSA z dnia 29 września 2005 r., II SA/Wa 1411/05). W przypadku zawieszenia wykonywania działalności przesłanka posiadania określonych nieruchomości lub obiektów budowlanych nadal jest spełniona. W konsekwencji w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej brak jest uzasadnienia do zastosowania - dla gruntów i budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę - stawek przewidzianych dla gruntów i budynków pozostałych.

Jest to jednak stanowisko kontrowersyjne. Przedsiębiorcą jest przecież osoba fizyczna lub prawna wykonująca działalność gospodarczą (art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Niektórzy eksperci podatkowi argumentują, że ponieważ zawieszenie działalności polega na okresowym jej niewykonywaniu, to nie można mówić o nieruchomościach związanych z działalnością gospodarczą lub będących w posiadaniu „przedsiębiorcy”. Tym samym nie jest spełniona przesłanka posiadania nieruchomości przez przedsiębiorcę, bo osoba zawieszająca działalność niejako przestaje być przedsiębiorcą.

Oczywiście przyjęcie tego stanowiska oznacza spór z organem podatkowym, który znajdzie swoje rozstrzygnięcie dopiero w wyroku sądu administracyjnego.

Budynki mieszkalne lub ich części

REKLAMA

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest przesłanką zastosowania niższych stawek podatku od nieruchomości dla budynków mieszkalnych lub ich części, które przed zawieszeniem objęte były stawką właściwą dla obiektów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej (art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).

Fakt zawieszenia działalności oznacza, że nieruchomości te nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Można zatem zastosować niższą stawkę podatku właściwą dla budynków mieszkalnych. Zamiast więc płacić maksymalnie 19,81 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej, w okresie zawieszenia przedsiębiorca powinien płacić podatek według stawki maksymalnej 0,62 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Takie stanowisko potwierdziło także Ministerstwo Finansów w cytowanej wcześniej interpretacji.

Użytki rolne i leśne

Zawieszenie działalności gospodarczej ma wpływ na opodatkowanie gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych oraz lasów. Jako grunty zajęte na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność rolnicza i leśna podlegają one opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości (art. 2 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). W przypadku zawieszenia działalności będą one opodatkowane na zasadach określonych w ustawie o podatku rolnym i ustawie o podatku leśnym.

• art. 2, 4 i 5 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - Dz.U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 56, poz. 458

• art. 4 i 14a ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095; ost.zm. Dz.U. 2009 r. Nr 18, poz. 97

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA