REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawką opodatkować nieruchomości w trakcie zawieszenia działalności

Sławomir Biliński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy istnieje możliwość płacenia niższego podatku od nieruchomości w okresie zawieszenia działalności gospodarczej?

RADA

REKLAMA

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że zawieszenie działalności przez podatnika nie oznacza utraty przez niego statusu przedsiębiorcy. Uznają więc, że przedsiębiorca musi kontynuować stosowanie wyższej stawki podatku od nieruchomości dla gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej także w okresie zawieszenia działalności.

Niższe stawki podatku przedsiębiorca może zastosować jedynie do budynków mieszkalnych lub ich części, które przed zawieszeniem były objęte stawką właściwą dla obiektów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych oraz lasów nie podlegają w okresie zawieszenia działalności podatkowi od nieruchomości. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 do 24 miesięcy (art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 14a ust. 2 przywołanej ustawy).

WAŻNE!

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej.

Przepisy nie regulują w sposób szczególny kwestii opodatkowania podatkiem od nieruchomości w okresie zawieszenia działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca zawiesza wykonywanie działalności gospodarczej, w sprawach związanych z opodatkowaniem podatkiem od nieruchomości będzie stosować bezpośrednio przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Grunty, budynki i budowle związane z działalnością gospodarczą

REKLAMA

W opinii organów podatkowych zawieszenie wykonywania działalności nie ma wpływu na wysokość stawki, jaką należy stosować do gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę. Oznacza to, że przedsiębiorca powinien opodatkować te nieruchomości najwyższą stawką podatku od nieruchomości. Takie stanowisko zawiera pismo Dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych z 1 grudnia 2008 r., nr PL/LS/833/111/SIA/ /08/376, do Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie opodatkowania nieruchomości przedsiębiorcy, który zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej (opubl. http://www.mf.gov.pl/):

sam fakt posiadania przez przedsiębiorcę budynku, budowli czy gruntu skutkuje tym, że są one związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (por. wyrok WSA z dnia 29 września 2005 r., II SA/Wa 1411/05). W przypadku zawieszenia wykonywania działalności przesłanka posiadania określonych nieruchomości lub obiektów budowlanych nadal jest spełniona. W konsekwencji w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej brak jest uzasadnienia do zastosowania - dla gruntów i budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę - stawek przewidzianych dla gruntów i budynków pozostałych.

Jest to jednak stanowisko kontrowersyjne. Przedsiębiorcą jest przecież osoba fizyczna lub prawna wykonująca działalność gospodarczą (art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Niektórzy eksperci podatkowi argumentują, że ponieważ zawieszenie działalności polega na okresowym jej niewykonywaniu, to nie można mówić o nieruchomościach związanych z działalnością gospodarczą lub będących w posiadaniu „przedsiębiorcy”. Tym samym nie jest spełniona przesłanka posiadania nieruchomości przez przedsiębiorcę, bo osoba zawieszająca działalność niejako przestaje być przedsiębiorcą.

Oczywiście przyjęcie tego stanowiska oznacza spór z organem podatkowym, który znajdzie swoje rozstrzygnięcie dopiero w wyroku sądu administracyjnego.

Budynki mieszkalne lub ich części

REKLAMA

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest przesłanką zastosowania niższych stawek podatku od nieruchomości dla budynków mieszkalnych lub ich części, które przed zawieszeniem objęte były stawką właściwą dla obiektów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej (art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).

Fakt zawieszenia działalności oznacza, że nieruchomości te nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Można zatem zastosować niższą stawkę podatku właściwą dla budynków mieszkalnych. Zamiast więc płacić maksymalnie 19,81 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej, w okresie zawieszenia przedsiębiorca powinien płacić podatek według stawki maksymalnej 0,62 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Takie stanowisko potwierdziło także Ministerstwo Finansów w cytowanej wcześniej interpretacji.

Użytki rolne i leśne

Zawieszenie działalności gospodarczej ma wpływ na opodatkowanie gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych oraz lasów. Jako grunty zajęte na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność rolnicza i leśna podlegają one opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości (art. 2 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). W przypadku zawieszenia działalności będą one opodatkowane na zasadach określonych w ustawie o podatku rolnym i ustawie o podatku leśnym.

• art. 2, 4 i 5 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - Dz.U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 56, poz. 458

• art. 4 i 14a ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095; ost.zm. Dz.U. 2009 r. Nr 18, poz. 97

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA