| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy należy składać deklaracje VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej oraz po podjęciu działalności zwolnionej z VAT

Czy należy składać deklaracje VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej oraz po podjęciu działalności zwolnionej z VAT

Zawiesiłam działalność gospodarczą. Przez okres zawieszenia składam deklaracje VAT ze sprzedażą i podatkiem VAT 0 zł. Teraz chcę odwiesić działalność, rozszerzając przedmiot działalności o usługi zarządzania ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. Będzie to moja podstawowa działalność. W związku z tym, że sprzedaż tych usług jest zwolniona przedmiotowo z art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. c) ustawy o VAT, mam pytania:1) Czy w sposób szczególny muszę powiadomić urząd skarbowy?2) Czy deklaracje VAT nadal powinnam wypełniać ze sprzedażą i podatkiem VAT 0?


RADA

1. Podatnik nie ma obowiązku zawiadamiania urzędu skarbowego o zawieszeniu prowadzenia działalności gospodarczej ani ponownym rozpoczęciu tej działalności.

2. Po rozpoczęciu działalności zwolnionej powinna Pani wykazywać w deklaracji obroty ze sprzedaży zwolnionej z VAT (a nie obroty w wysokości 0 zł). Oczywiście VAT wyniesie 0 zł w okresach rozliczeniowych, w których przychody z działalności zwolnionej z VAT będą jedynymi przychodami, które uzyska Pani z wykonywanej działalności podlegającej VAT.

UZASADNIENIE

Od 20 września 2008 r. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcy uzyskali możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Z art. 99 ust. 7a ustawy o VAT dodanego do ustawy o VAT od 20 września 2008 r. wynika:

W przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji, o których mowa w ust. 1 i 2, za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy.

Oznacza to, że nie musi Pani w okresie zawieszenia działalności gospodarczej składać „zerowych” deklaracji VAT. Przypadki, w których jest Pani obowiązana składać deklaracje VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, określa art. 99 ust. 7b ustawy o VAT (również dodany do ustawy o VAT od 20 września 2008 r.). Zgodnie z tym przepisem podatnik składa deklaracje VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, w przypadkach gdy:

• jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art. 97,

• dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

• dokonuje importu usług lub nabywa towary - w zakresie których jest podatnikiem,

• zawieszenie działalności nie obejmowało całego okresu rozliczeniowego VAT (miesiąca lub kwartału),

• w okresie zawieszenia działalności wykonał czynność opodatkowaną VAT lub gdy dokonuje korekty podatku naliczonego.

Z pytania wynika, że po odwieszeniu działalności zamierza Pani rozpocząć wykonywanie czynności przedmiotowo zwolnionych z VAT. Jeżeli będzie Pani wykonywała wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo z VAT, nie będzie Pani musiała składać deklaracji VAT. Zwolnienie z obowiązku składania takich deklaracji wynika z art. 99 ust. 7 ustawy o VAT. Z pytania wynika jednak, że chociaż działalność zwolniona przedmiotowo jest głównym przedmiotem działalności, to będzie Pani również wykonywała inne rodzaje działalności, które będą podlegały opodatkowaniu VAT. Dlatego wspomniane zwolnienie z obowiązku składania deklaracji Pani nie obejmie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK