REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy należy składać deklaracje VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej oraz po podjęciu działalności zwolnionej z VAT

Ewa Sławińska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zawiesiłam działalność gospodarczą. Przez okres zawieszenia składam deklaracje VAT ze sprzedażą i podatkiem VAT 0 zł. Teraz chcę odwiesić działalność, rozszerzając przedmiot działalności o usługi zarządzania ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. Będzie to moja podstawowa działalność. W związku z tym, że sprzedaż tych usług jest zwolniona przedmiotowo z art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. c) ustawy o VAT, mam pytania:1) Czy w sposób szczególny muszę powiadomić urząd skarbowy?2) Czy deklaracje VAT nadal powinnam wypełniać ze sprzedażą i podatkiem VAT 0?

RADA

REKLAMA

1. Podatnik nie ma obowiązku zawiadamiania urzędu skarbowego o zawieszeniu prowadzenia działalności gospodarczej ani ponownym rozpoczęciu tej działalności.

2. Po rozpoczęciu działalności zwolnionej powinna Pani wykazywać w deklaracji obroty ze sprzedaży zwolnionej z VAT (a nie obroty w wysokości 0 zł). Oczywiście VAT wyniesie 0 zł w okresach rozliczeniowych, w których przychody z działalności zwolnionej z VAT będą jedynymi przychodami, które uzyska Pani z wykonywanej działalności podlegającej VAT.

UZASADNIENIE

Składanie deklaracji VAT w okresie zawieszenia działalności

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Od 20 września 2008 r. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcy uzyskali możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Z art. 99 ust. 7a ustawy o VAT dodanego do ustawy o VAT od 20 września 2008 r. wynika:

W przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji, o których mowa w ust. 1 i 2, za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy.

Oznacza to, że nie musi Pani w okresie zawieszenia działalności gospodarczej składać „zerowych” deklaracji VAT. Przypadki, w których jest Pani obowiązana składać deklaracje VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, określa art. 99 ust. 7b ustawy o VAT (również dodany do ustawy o VAT od 20 września 2008 r.). Zgodnie z tym przepisem podatnik składa deklaracje VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, w przypadkach gdy:

• jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art. 97,

• dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

• dokonuje importu usług lub nabywa towary - w zakresie których jest podatnikiem,

• zawieszenie działalności nie obejmowało całego okresu rozliczeniowego VAT (miesiąca lub kwartału),

• w okresie zawieszenia działalności wykonał czynność opodatkowaną VAT lub gdy dokonuje korekty podatku naliczonego.

Składanie deklaracji VAT po odwieszeniu działalności gospodarczej

REKLAMA

Z pytania wynika, że po odwieszeniu działalności zamierza Pani rozpocząć wykonywanie czynności przedmiotowo zwolnionych z VAT. Jeżeli będzie Pani wykonywała wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo z VAT, nie będzie Pani musiała składać deklaracji VAT. Zwolnienie z obowiązku składania takich deklaracji wynika z art. 99 ust. 7 ustawy o VAT. Z pytania wynika jednak, że chociaż działalność zwolniona przedmiotowo jest głównym przedmiotem działalności, to będzie Pani również wykonywała inne rodzaje działalności, które będą podlegały opodatkowaniu VAT. Dlatego wspomniane zwolnienie z obowiązku składania deklaracji Pani nie obejmie.

Z przepisów nie wynika obowiązek zawiadamiania urzędu skarbowego o zawieszeniu prowadzenia działalności gospodarczej lub ponownym rozpoczęciu tej działalności. Warto jednak to zrobić, aby urząd miał wiedzę, dlaczego podatnik nie składa deklaracji albo ponownie zaczyna składać deklaracje (w opisanym przez Panią przypadku raczej nie trzeba zawiadamiać urzędu skarbowego, ponieważ mimo zawieszenia działalności Pani nadal składała „zerowe” deklaracje VAT).

Po rozpoczęciu działalności zwolnionej będzie Pani wykazywała w deklaracji obroty ze sprzedaży zwolnionej z VAT (a nie obroty w wysokości 0 zł) - poz. 20 deklaracji VAT. Oczywiście VAT wyniesie 0 zł w okresach rozliczeniowych, w których przychody z działalności zwolnionej z VAT będą jedynymi przychodami, które uzyska Pani z wykonywanej działalności podlegającej VAT (w przypadku gdy w pozostałych pozycjach części C deklaracji VAT nie wykaże Pani obrotów opodatkowanych VAT).

• art. 99 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

Ewa Sławińska

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA