REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zlikwidować starą kasę fiskalną

Anna Potocka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kupiliśmy nową kasę fiskalną, w związku z tym złożyliśmy odpowiednie dokumenty w US. Nie wiemy jednak, jak zlikwidować starą kasę ani jaki jest termin likwidacji.

rada

REKLAMA

Przepisy nie określają terminu likwidacji kasy. Przed likwidacją trzeba jednak dokonać odczytu pamięci fiskalnej kasy, w obecności pracownika urzędu skarbowego, w celu jej wyrejestrowania. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Zakończenie pracy w trybie fiskalnym używanej dotychczas przez firmę kasy rejestrującej na skutek zainstalowania zamiast niej nowej kasy fiskalnej wiąże się z koniecznością jej wyrejestrowania w urzędzie skarbowym. W tym celu wymagane jest spisanie - z udziałem firmy, pracownika urzędu skarbowego i serwisanta - protokołu czynności odczytania przez serwisanta zawartości pamięci fiskalnej kasy rejestrującej. Do wykonania czynności odczytu pamięci fiskalnej zobowiązane są służby serwisowe. Aby tego dokonać, firma powinna zwrócić się pisemnie do naczelnika urzędu skarbowego z prośbą o spisanie takiego protokołu. Następnie powinna umówić się z pracownikiem urzędu skarbowego oraz z serwisantem na termin tego odczytu. Wzór protokołu z czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej likwidowanej kasy określa zał. nr 4 do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych kas. Sporządzony protokół powinien być opatrzony podpisami:

• przedstawiciela urzędu skarbowego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• użytkownika kasy,

• serwisanta kasy.

Wzór wniosku o dokonanie odczytu może być następujący:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

REKLAMA

Protokół jest sporządzany przez pracownika urzędu w trzech egzemplarzach. Jeden egzemplarz powinien zostać w firmie, a pozostałe dwa przeznaczone są dla serwisanta - w celu dokonania odpowiedniej adnotacji w książce serwisowej, i urzędu skarbowego - w celu wyrejestrowania kasy z ewidencji urzędu skarbowego.

Po dokonaniu odczytu z pamięci fiskalnej kasy zostaje ona „zamknięta” i nie nadaje się już do dalszej pracy. Firma może ją zatrzymać i przechowywać (np. w celu powtórnego jej uruchomienia po wymianie modułu fiskalnego) lub oddać na złom. Gdy został dokonany odczyt, nie trzeba wymontowywać pamięci przed zniszczeniem kasy. Firma może też sprzedać kasę producentowi, ale żaden przepis nie zobowiązuje go do skupu starych kas.

Niewywiązanie się z obowiązku przeprowadzenia odczytu pamięci fiskalnej kasy rejestrującej przed jej likwidacją nie skutkuje sankcjami w zakresie podatku od towarów i usług. Podmiotowi takiemu może jednak zostać wymierzona kara z Kodeksu karnego skarbowego, którego art. 80 § 1 wskazuje, że kto wbrew obowiązkowi nie składa w terminie właściwemu organowi wymaganej informacji podatkowej, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.

• § 7 ust. 8 i 9 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania - Dz.U. Nr 212, poz. 1338

Anna Potocka

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA