REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy złożenie zawiadomienia o kwartalnym sposobie rozliczeń nie na druku VAT-R jest skuteczne

Marcin Jasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy złożenie pisemnego zawiadomienia o zamiarze kwartalnego składania deklaracji VAT jest skuteczne, pomimo późniejszego (po ustawowym terminie) złożenia formularza aktualizacyjnego VAT-R?

rada

REKLAMA

Tak, zawiadomienie to jest skuteczne, pod warunkiem że zostało złożone najpóźniej do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa.

uzasadnienie

Podatnicy, którzy rozliczają się za okresy miesięczne, ale zamierzają wybrać kwartalną metodę rozliczeń lub metodę kasową, muszą złożyć odpowiednie zgłoszenia. Gdy podatnik będzie rozliczał się kwartalnie bez wyboru metody kasowej, musi złożyć pisemne zawiadomienie do naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienie to musi być złożone najpóźniej do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa (art. 99 ust. 2 ustawy). Podatnik może wybrać tylko kwartały kalendarzowe, a nie trzy następujące po sobie miesiące.

Jeśli spółka zamierza od III kwartału rozliczać się kwartalnie, to w takim przypadku musi do 25 sierpnia br. złożyć zawiadomienie o wyborze kwartalnej metody rozliczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tylko u podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu pierwszy okres rozliczeniowy może być krótszy niż kwartał kalendarzowy. W takim przypadku powinien on dokonać zawiadomienia w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie tych czynności.

Przykład

Spółka rozpoczęła działalność 1 maja br. i od początku zamierza rozliczać się kwartalnie. W takim przypadku musi do 25 czerwca br. złożyć zawiadomienie o wyborze kwartalnej metody rozliczeń.

REKLAMA

Państwa firma złożyła najpierw pisemne zawiadomienie o kwartalnej metodzie rozliczeń, a następnie, już po terminie, aktualizację VAT-R. Należy stwierdzić, że złożenie takiego zawiadomienia jest prawnie skuteczne mimo późniejszego złożenia formularza aktualizacyjnego VAT-R.

Z literalnego brzmienia przepisu nie wynika, że zawiadomienie musi być złożone w formie aktualizacji VAT-R, choć najczęściej odbywa się w takiej formie. Gdy podatnik składa tylko aktualizację VAT-R, nie musi składać odrębnego pisemnego zawiadomienia. Zaznacza wtedy na formularzu VAT-R obowiązkowo następujące pozycje, jeśli wybiera kwartalną metodę rozliczeń (bez kasowej):

• poz. 43 kwadrat 1,

• poz. 44 i 45,

• poz. 50 lub 51,

• poz. 54 i 55.

Organy podatkowe nie mogą zakwestionować żadnego sposobu postępowania - ani złożenia zawiadomienia i aktualizacji VAT-R, ani złożenia samej tylko aktualizacji. Nieprawidłowe jest natomiast złożenie tylko pisemnego zawiadomienia bez złożenia aktualizacji, ponieważ podatnik jest zobowiązany złożyć aktualizację VAT-R, jeżeli dane objęte zgłoszeniem ulegną zmianie. Podatnik ma na to siedem dni od dnia zaistnienia zmiany (art. 96 ust. 12 ustawy). W związku z tym nasuwa się pytanie, czy złożenie aktualizacji do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa, nie powoduje naruszenia terminu określonego w art. 96 ust. 12 ustawy. Na to pytanie należy odpowiedzieć przecząco. Skoro podatnik może zastanowić się nad wyborem kwartalnej metody rozliczeń do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa, bezsensowne byłoby skrócenie tego terminu do siódmego dnia od dnia rozpoczęcia kwartału. Termin ten należy liczyć od dnia złożenia zawiadomienia, jeżeli jest ono składane odrębnie, tak jak w Państwa przypadku. Gdy podatnik składa tylko formularz VAT-R, powinien go złożyć do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału.

• art. 96 ust. 12, art. 99 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA