reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Wybór kwartalnej metody rozliczania VAT

Wybór kwartalnej metody rozliczania VAT

Którzy podatnicy mają od 1 stycznia 2009 r. możliwość składania kwartalnych deklaracji VAT? W jakich terminach i w jakiej wysokości wpłacają zaliczki na podatek?

Możliwość rozliczania się kwartalnie przez wszystkich podatników wynika ze zmiany art. 99 ustawy o VAT. Zgodnie z jej nowym brzmieniem, podatnicy VAT - inni niż mali podatnicy rozliczający się metodą kasową - mogą również składać kwartalne deklaracje podatkowe. Wcześniej jednak muszą o tym wyborze zawiadomić pisemnie naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienia muszą dokonać najpóźniej do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa.

Pierwszym kwartałem, za który podatnicy mogą skorzystać z kwartalnej metody rozliczenia, jest pierwszy kwartał 2009 r., tj. okres styczeń - marzec 2009 r.

Przykład

Jan Kowalski zechce złożyć kwartalną deklarację już za pierwszy kwartał 2009 r. Musi zawiadomić o tym wyborze naczelnika swojego urzędu skarbowego, w którym rozlicza się z VAT, do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa, czyli do 25 lutego 2009 r.

Podatnicy, którzy wybrali kwartalną metodę składania deklaracji, muszą również dostosować do tego sposób rozliczania podatku. Jeżeli są małymi podatnikami według ustawy o VAT, wpłacają podatek, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, za okresy kwartalne, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego.

W 2009 r. małym podatnikiem jest podatnik:

a) u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła do końca 2008 r. nowej kwoty limitów kwoty 4 053 000 zł (1 200 000 x 3,3775),

b) prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami powierniczymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła do końca 2008 r. kwoty 152 000 zł (45 000 x 3,3775).

Podatnicy, którzy nie są uznani za małych podatników, muszą wpłacać zaliczki na podatek. Należy rozpatrzyć trzy przypadki:

1) rozliczenia przez podatnika, który poprzednio rozliczał się za okresy miesięcznie;

2) rozliczenia przez podatnika, który rozliczał się kwartalnie;

3) rozliczenie przez podatnika, który wpłaca zaliczki w wysokości faktycznego rozliczenia.

Ad 1)

Podatnik, który wcześniej rozliczał się za okresy miesięczne, wyliczając swoją pierwszą zaliczkę za pierwszy miesiąc kwartalnego rozliczenia, przyjmuje do tego wyliczenia zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej kwocie, jaką wpłacił za pierwszy miesiąc poprzedniego kwartału.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama