reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozliczyć fakturę otrzymaną od podwykonawcy usług budowlanych

Jak rozliczyć fakturę otrzymaną od podwykonawcy usług budowlanych

Prowadzę firmę świadczącą usługi budowlane i remontowe. Rozliczam się w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, którą prowadzę metodą kasową. Ostatnio miałem dużo zleceń i byłem zmuszony do skorzystania z usług podwykonawcy przy układaniu glazury. Jak mam rozliczyć fakturę otrzymaną od podwykonawcy, wyszczególniającą zużyte materiały: kleje, fugi oraz wynagrodzenie za usługę?


RADA

Otrzymaną fakturę od podwykonawcy za wykonaną usługę i zużyte do niej materiały należy ująć jedną kwotą w kolumnie 13 pkpir „Pozostałe wydatki” w dacie wystawienia faktury.

UZASADNIENIE

U podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową dniem poniesienia kosztu uzyskania przychodu jest dzień wystawienia faktury lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania kosztu (art. 22 ust. 6b updof). Na podstawie tego przepisu fakturę od podwykonawcy za wykonaną usługę budowlaną należy ująć w pkpir w dacie wystawienia faktury.

Czytelnik zakupił usługę polegającą na ułożeniu glazury, która była niezbędna do wykonania przez niego usługi budowlanej. Zatem poczyniony wydatek związany jest z prowadzoną działalnością gospodarczą i można go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. W skład usługi weszły również zużyte materiały wyszczególnione na fakturze. Przedmiotem zakupu jest jednak kompleksowa usługa. Dlatego nie należy w pkpir rozdzielać faktury na wartość usługi oraz wartości zużytych materiałów. Wydatek na zakup usługi od podwykonawcy należy ująć w kolumnie 13 pkpir. Kolumna ta jest przeznaczona do wpisywania pozostałych kosztów (poza wymienionymi w kolumnach 10-12 księgi), z wyjątkiem kosztów, które nie są kosztami uzyskania przychodów. W kolumnie tej wpisuje się w szczególności takie wydatki, jak: czynsz za lokal, opłatę za energię elektryczną, gaz, wodę, c.o., opłatę za telefon, zakup paliw, wydatki dotyczące remontów, amortyzację środków trwałych, składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników w części finansowanej przez pracodawcę, składki na ubezpieczenie wypadkowe pracowników, wartość zakupionego wyposażenia. Wyliczenie to jest jednak przykładowe. W kolumnie 13 pkpir ujmujemy również inne wydatki, które mamy prawo zaliczyć do kosztów, a których nie ujmujemy w innych kolumnach kosztowych księgi.

Wartości materiałów fakturowanych przez podwykonawcę nie ujmujemy w kolumnie 10 pkpir. Kolumna 10 księgi przeznaczona jest do wpisywania zakupu materiałów oraz towarów handlowych. Usługa budowlana czy remontowa zakupiona od podwykonawcy nie spełnia definicji materiałów ani towarów handlowych, nawet jeżeli podwykonawca wyszczególnił na fakturze materiały zużyte do wykonania swojej usługi.

Jeżeli podatnik poniósł wydatki na usługi podwykonawcy, które składają się na produkcję niezakończoną w danym roku, to wartość usługi podwykonawcy należy uwzględnić przy wycenie tego niezakończonego procesu ujmowanego w spisie z natury sporządzanym na koniec roku (§ 27 ust. 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir).

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama