Usługa najmu - termin odliczenia VAT
REKLAMA
REKLAMA
Terminy, w których podatnik ma prawo do dokonania odliczenia podatku naliczonego od kwoty podatku należnego, reguluje dział IX rozdział 1 „Odliczenie i zwrot podatku” ustawy o podatku od towarów i usług.
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą ma, co do zasady, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje generalnie w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Od tej zasady istnieje jednak wiele wyjątków, które dotyczą szczególnego terminu odliczenia podatku naliczonego od należnego. Odstępstwa od reguły dotyczą m.in.
1) nabycia usług energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego usług komunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, usług w zakresie rozprowadzania wody, oraz usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych. W ww. przypadkach prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności, jeżeli faktura zawiera informacje, jakiego okresu dotyczy,
2) importu usług, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz wewnątrzwsólnotowego nabycia towarów; prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w takich przypadkach w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług, lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.
REKLAMA
W przepisach ustawy o VAT oraz w przepisach wykonawczych nie ma nigdzie mowy o szczególnym ustaleniu prawa do obniżenia podatku należnego w przypadku nabycia usług najmu (czynszu) lub usług leasingowych. Przepisy nie przewidują zatem istnienia szczególnych regulacji z tytułu nabycia usług najmu czy leasingu.
Należy pamiętać, że art. 86 ust. 11 wskazuje na uprawnienie do odliczenia VAT w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych, jeśli podatnik nie obniżył VAT-u z otrzymanej faktury w miesiącu (kwartale) jej otrzymania. Jeśli podatnik mimo to nie odliczy VAT (zgodnie z ust. 11), ma prawo do korekty w terminie do 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do odliczenia VAT (art. 86 ust. 13).
Prawdopodobnie genezą pytania Czytelnika są regulacje wynikające z art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT, gdzie mowa jest o tym, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze. Należy jednak zaznaczyć, że określenie szczególnej daty powstania obowiązku podatkowego po stronie sprzedawcy nie jest powiązane z ustaleniem szczególnej daty powstania prawa do obniżenia podatku należnego po stronie nabywcy ww. usług.
Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym Państwa firmie jako nabywcy usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony w rozliczeniu za okres, w którym otrzymali Państwo fakturę za ww. usługi, lub za jeden z dwóch okresów rozliczeniowych następnych (tryb bez korekty).
Isabelle Wierzbicka
Podstawa prawna:
art. 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).
REKLAMA
REKLAMA